Triathlonowe dystanse. Co musisz o nich wiedzieć?

Triathlon to szczególnie wymagająca dyscyplina sportu. O ile opanowanie samego pływania, jazdy na rowerze i biegania nie jest bardzo trudne, to już umiejętność wykonywania ich kolejno w ramach wyścigu stanowi prawdziwy test dla wytrzymałości. Dlatego też tak istotne jest oszacowanie swoich sił i wybranie odpowiedniego dystansu. Wiele zależy też od wieku uczestników, którzy zależnie od niego przydzielani są do różnych grup. Jakie są triathlonowe kategorie dystansów i wiekowe?
Spis treści wpisu:
Jakie są dystanse triathlonowe?
Na początku warto wspomnieć, że triathlonowe kategorie dystansów są takie same dla kobiet i dla mężczyzn. Piękno tej dyscypliny tkwi też w prostocie – zazwyczaj podniesienie poziomu trudności polega po prostu na pokonywaniu coraz większych dystansów, chociaż czasem organizatorzy korzystają z utrudnień terenowych jak przewyższenia. Bardzo duże utrudnienie stanowią właśnie wyścigi na terenie górzystym wyczerpujące podczas jazdy rowerem i biegu. Warto mieć też na uwadze porę roku i warunki atmosferyczne, wybierając imprezę przed startem, ponieważ w zimnie i upałach o wiele trudniej jest się ścigać. Jakie wyróżniamy dystanse triathlonowe?
- Super Sprint (400 metrów pływania, 10 km jazdy rowerem, 2,5 km biegu) – dystans dostosowany do najszerszego grona odbiorców, do którego pokonania wystarczy podstawowa kondycja fizyczna. Najkrótszy ze wszystkich wyścigów w tym sporcie, idealny dla osób początkujących lub takich, które nie mogą sobie pozwolić na regularne treningi, ale chciałyby zobaczyć, na czym polega triathlon. O ile nie trzeba, będąc osobą aktywną fizycznie, specjalnie się przygotowywać do takiego dystansu, to oczywiście start bez treningów pozwoli na ukończenie zawodów, ale nie na walkę o zwycięstwo w nich.
- Sprint (750 metrów pływania, 20 km jazdy rowerem, 5 km biegu) – wiele osób traktuje zawody triathlonowe na tym dystansie jako pierwsze, które pokonuje. Dzieje się tak dlatego, że sprint jest bardzo popularny na zawodach lokalnych i często spotyka się tego rodzaju zawody. Zdarza się, że długości etapu biegowego są modyfikowane, ale standardowo wynoszą one 5 km, czyli połowę dystansu olimpijskiego. Osoby wysportowane mogą spróbować ukończyć taki wyścig bez specjalnego przygotowania, jednak bez regularnych treningów nie jest to łatwe zadanie.
- 1/8 Ironman (475 metrów pływania, 22,5 km jazdy rowerem, 5,25 km biegu) – jeden z najpopularniejszych dystansów, również w Polsce zawody triathlonowe na tych odległościach są bardzo często rozgrywane. Ten format to dobry wybór dla osób, które chcą przygotować się do bardziej wymagających wyścigów lub rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem.
- Dystans Olimpijski (1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem, 10 km biegu) – zawody triathlonowe na tym właśnie dystansie toczą się podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Nazywany również 5150 od sumy dystansów pokonywanych w kilometrach (1,5 + 40 + 10 = 51,50). W tym formacie odbywają się również World Triathlon Championship Series i są to zawody, do których ukończenia niezbędne są treningi, w których łączy się wszystkie uprawiane w ramach tego sportu dyscypliny.
- ¼ Ironman (950 metrów pływania, 45 km jazdy rowerem, 10,55 km biegu) – w Polsce te dystanse triathlonowe pojawiły się w 2011 roku i są uznawane są jeden z najlepszych sposobów na przygotowanie się do większych imprez. Jest to formuła promująca osoby słabiej spisujące się w pływaniu, ponieważ dystanse rowerowe i biegowe są nieco dłuższe niż w wyścigach olimpijskich, za to pływanie jest znacznie krótsze. ¼ Ironmana to również dystanse triathlonowe wybierane przez osoby, które nie chcą startować w olimpijskiej formule kolarstwa z draftingiem, czyli jazdą bezpośrednio za kimś, co zdecydowanie zmniejsza opór powietrza i pozwala zaoszczędzić mnóstwo energii. W wielu wyścigach ta procedura jest zabroniona.
- Half Ironman (1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem, 21,1 km biegu) – nazywany też 70.3 od liczby pokonanych mil. Bardzo popularny dystans, ponieważ przygotowanie do niego, choć bardzo wymagające, można jeszcze zrównoważyć z pracą i życiem codziennym. Również w Polsce odbywają się liczne zawody w tej formule. Co ciekawe, dystanse triathlonowe w przypadku tego wyścigu i długiego dystansu olimpijskiego są identyczne, jednak różnica tkwi w tym, że Half Ironman zazwyczaj odbywa się w trudniejszych warunkach, np. terenowych, przez co jest bardziej wymagający technicznie.
- Ironman (3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem, 42,2 km biegu) – najbardziej kultowe zawody, które dla wielu triathlonistów stanowią życiowe wyzwanie. Największym prestiżem cieszą się Mistrzostwa Świata organizowane na Hawajach. Jest to, rzecz jasna, dystans wyłącznie dla najlepiej wytrenowanych zawodników całkowicie poświęconych temu sportowi – samo ukończenie jednego z dystansów wchodzących w skład tego wyścigu to ekstremalny wysiłek, nie mówiąc o zrobieniu tego, wykonując każdy z tych rodzajów wysiłku po kolei.
- Ultra Triathlon – wielokrotność długości Ironmana, np. Double Ironman to 7,6 km pływania, 360 km jazdy na rowerze i 84,4 m biegu itd. Na świecie jest wyłącznie garstka zawodników, którzy potrafią pokonać takie dystanse triathlonowe. Ukończenie takiego startu wymaga całkowitego poświęcenia treningom i zdecydowanie ponadprzeciętnego przygotowania fizycznego.
Triathlonowe kategorie wiekowe – jakie są?
Triathlonowe kategorie wiekowe często są przydzielane w zależności od wyścigu. Zdarza się, że wyścigi są prowadzone w kategorii OPEN. Istnieją zawody dla młodzieży, w których startują zawodnicy w wieku, np. od 14 lat, zazwyczaj jednak dopuszcza się do imprezy sportowców od 16, a czasem nawet 18 roku życia. Popularnym zwyczajem są triathlonowe kategorie wiekowe wprowadzane co 5 lub co 10 lat, przykładowo: 18 – 29, 30 – 39, 40 – 49, 50 – 59 i 60+.
Podsumowanie
Zawody triathlonowe, jak widać, są bardzo wymagające, ale przynoszą tyle satysfakcji, że zdecydowanie warto poświęcić czas na treningi. Trzeba się jednak do tego sportu odpowiednio przygotować, ponieważ, co podkreślają często sami zawodnicy, sprzęt odgrywa kluczową rolę. Pianki triathlonowe pozwalają uzyskać lepszy czas, ponieważ zwiększają wyporność ciała, a specjalne buty triathlonowe gwarantują poprawę osiągów w trakcie biegu, gdyż poprawiają komfort, który przy tylu kilometrach jest niezmiernie istotny. Oczywiście, same akcesoria to jeszcze nie wszystko. Trzeba też wiedzieć, jak wygląda trening triathlonisty, by nauczyć się techniki i przyniosły one efekty. Wszystkich chętnych po porady zachęcamy do skontaktowania się z nami – zapewniamy, że mamy odpowiedzi na każde Twoje pytanie o triathlon i sprzęt, jakiego szukasz!