Najlepsze buty do biegania

Niezależnie od tego czy biegasz wyłącznie dla zdrowia i swojej przyjemności, czy też zależy Ci na śrubowaniu indywidualnych wyników sportowych i chętnie uczestniczysz w różnego rodzaju zawodach, zasługujesz na to, co najlepsze. Pamiętaj, że o Twojej wygodzie, o wynikach sportowych, a także o Twoim bezpieczeństwie w czasie biegu decyduje nie tylko ogólna sprawność fizyczna, ale też jakość sprzętu, z którego korzystasz. Jeśli szukasz właściwych butów do biegania, w tym miejscu znajdziesz kilka podpowiedzi, jak takie buty odnaleźć i które z nich wybrać.

Czym powinny wyróżniać się dobre buty do biegania?

Pierwsze i najważniejsze – porządnie wykonane, lekkie, wygodne i trwałe buty do biegania muszą kosztować. Nie oszukuj się, że za kilkadziesiąt złotych kupisz buty, które zapewnią Ci optymalny komfort w czasie treningu biegowego. Buty z podeszwą dostosowaną do konkretnego rodzaju nawierzchni, wyprofilowaną dla potrzeb osób ze stopą pronującą, supinującą lub normalną, wyposażone w wysokiej klasy amortyzację i szereg dodatkowych systemów wpływających na komfort i bezpieczeństwo biegu, kosztują przeciętnie kilkaset złotych. Na szczęście markowe obuwie wykonane jest z lepszych jakościowo materiałów, dzięki czemu wolniej się zużywa i z powodzeniem będziesz mógł z korzystać przez kilka sezonów. Zwłaszcza wtedy, gdy biegasz rekreacyjnie.

Po drugie, marka marce jest nierówna. Jeśli szukasz obuwia typowo biegowego dedykowanego osobom, którym zależy na najwyższej jakości wykonania i najwyższym komforcie biegu, zapomnij o butach wykonanych przez topowe marki. Dużo lepszym wyborem będzie sprzęt mniej znanych, ale bardziej wyspecjalizowanych producentów. Przykładem mogą być buty do biegania Altra. Obuwie tej marki powstaje w oparciu o unikalne rozwiązania technologiczne i materiałowe, dzięki czemu buty biegowe Altra wyróżniają się nie tylko niepowtarzalnym wyglądem zewnętrznym, ale także wyjątkowymi właściwościach fizycznymi. Wśród produktów tej marki znajdziesz ultralekkie buty do biegania po asfalcie, wyposażone w niezawodny system amortyzacji. Gdy biegasz w takich butach po twardej nawierzchni, w mniejszym stopniu obciążasz swoje stawy skokowe i kolana przez co możesz trenować dłużej i bezpieczniej.

Po trzecie, spójrz na zalecenia producenta. Szukając najlepszych butów do biegania, przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej zapoznaj się ze szczegółowym opisem konkretnego produktu. W przypadku profesjonalnych butów biegowych treningowych lub startowych, firma zawsze informuje o podstawowych parametrach technicznych takiego obuwia. W notce technicznej znajdziesz informacje o przeznaczeniu obuwia, o rodzaju nawierzchni, po jakiej powinno się w takich butach biegać, o grubości podeszwy, o typie podbicia, rodzaju zastosowanej amortyzacji czy wadze butów. Zwykle producent umieszcza także notkę o dodatkowych systemach, w jakie został wyposażony dany model obuwia. Jeśli chcesz znaleźć najlepsze buty dla siebie, warto dokładnie zapoznać się z tego typu informacjami. Dzięki temu łatwiej podjąć bardziej racjonalną decyzję zakupową.

Buty do biegania po asfalcie czy buty trailowe?

Buty do biegania po asfalcie – ten rodzaj obuwia biegowego sprawdzi się podczas biegania po twardych, równych nawierzchniach, takich jak asfaltowa droga, betonowy chodnik czy utwardzona droga gruntowa (parkowa alejka lub leśny dukt). Buty biegowe tego typu są zwykle bardzo lekkie, a ponadto mają dość gładką i cienką podeszwę. Sprzęt jest bardziej elastyczny i wyposażony w dobrą amortyzację, która minimalizuje ilość wstrząsów docierających w głąb tkanek ciała. Przykładem wysokiej klasy obuwia biegowego do biegania po twardych nawierzchniach mogą być wspomniane już wcześniej buty Altra lub Saucony. Ten drugi producent obuwia dysponuje ciekawym zbiorem niezwykle lekkich butów startowych przeznaczonych do biegania po nawierzchniach asfaltowych, betonowych i po tartanie. Takie buty to znakomity wybór dla osób biegających w mieście i na stadionie.

bieg po asfalcie 

Buty do biegania w terenie – ten rodzaj butów do biegania ma zwykle znacznie masywniejszą konstrukcję, grubszą i mocno karbowaną podeszwę oraz specjalne wzmocnienia w okolicach palców i stawów skokowych. Buty tego typu najlepiej stosować podczas biegania w trudnym terenie, po górach lub lasach, po nawierzchniach piaszczystych, po błocie lub kamieniach. Istotną funkcją takiego obuwia jest ochrona podbicia i stabilizacja stawu skokowego.

Ranking butów do biegania po asfalcie

W związku z tym, że zdecydowana większość biegaczy na co dzień biega po utwardzonych i w miarę równych nawierzchniach, w tym miejscu zaprezentujemy wyłącznie buty do biegania po asfalcie. Poniżej znajdziesz trzy modele wysokiej klasy obuwia treningowego i startowego, które zagwarantują Ci maksimum komfortu podczas biegu, pomagając w ten sposób w śrubowaniu Twoich indywidualnych osiągnięć sportowych.

Buty do biegania męskie Altra Torin 3.0

  1. Buty treningowe Altra TORIN 3.0

    Doskonały przykład uniwersalnego obuwia treningowego przeznaczonego do biegania po twardych nawierzchniach (po betonie i asfalcie). Jest ono dedykowane dla osób początkujących i biegaczy o średnim poziomie zaawansowania technicznego. Ten model butów z powodzeniem może być wykorzystany również do innych rodzajów aktywności. Możesz używać ich do treningu na siłowni, do nordic walking czy zajęć fitness. Buty biegowe Altra TORIN 3.0 wyróżnia niezwykle elastyczne podbicie, dobry system amortyzacji, miękkie odbicie i dobre trzymanie stopy – przede wszystkim palców w optymalnej pozycji. Buty są dobrze wentylowane i bardzo lekkie, co gwarantuje wysoki komfort treningu podczas największych letnich upałów.
  2. Buty startowe Altra ESCALANTE

    Damskie buty do biegania Altra EscalanteTo wysokiej klasy buty startowe o dość sztywnej konstrukcji pozwalające na wykorzystanie pełnej siły odbicia poprzez zmniejszenie poziomu amortyzacji. Siła wkładana w bieg przekłada się na mocniejsze odbicie i szybsze pokonywanie określonego dystansu. Oczywiście mniejsza amortyzacja to większe obciążenie dla stawów. Jest to obuwie typowo startowe przeznaczone do bicia rekordów i aktywnego włączenia się w rywalizację sportową z innymi zawodnikami. Buty biegowe Altra ESCALANTE to dość sztywna konstrukcja, która gwarantuje dobre trzymanie stopy. Pomimo tego, buty oferują dużą ilość miejsca na palce, dzięki czemu można nimi swobodnie poruszać w bucie. Dużym pozytywem jest tu także zastosowanie technologii ZeroDrop™ o utrzymanie prawidłowej postawy na pełnym dystansie, również na końcowych metrach, gdy sposób biegu jest już w dużym stopniu determinowany przez zmęczenie.
  3. Buty treningowo-startowe Saucony KINVARA

    Buty biegowe damskie Saucony KinvaraTe buty biegowe to optymalny wybór dla początkujących biegaczy, którym zależy na zalezieniu wygodnych butów wyposażonych w dobry system amortyzacji. W butach Saucony KINVARA miejsce klasycznej pianki EVA zajęła wtopiona w podeszwę wkładka Everun, która gwarantuje znacznie lepszą amortyzację i bardziej dynamiczne odbicie. Dzięki temu w tym obuwiu biega się szybciej i lżej niż w wielu innych, często droższych butach biegowych popularnych marek. Konstrukcja butów gwarantuje naturalny ruch, zapewnia dobre trzymanie stopy, wpływa również na zachowanie prawidłowej pozycji w czasie biegu. Buty są lekkie i mają dość elastyczną podeszwę, dzięki czemu biega się w nich komfortowo nie tylko po asfalcie czy betonie, ale także po tartanie lub dobrze utwardzonej nawierzchni gruntowej.
pixel