Klapki regeneracyjne - jak działają i dlaczego warto je stosować?

2024-02-01
Klapki regeneracyjne - jak działają i dlaczego warto je stosować?

Mocny wysiłek fizyczny to tylko połowa udanego treningu lub zawodów. Biegacze, kolarze, triathloniści i inni sportowcy kładą głównie nacisk na to, by jak najszybciej, jak najbardziej intensywnie wykonać założone ćwiczenia, nierzadko zapominając o tym, że równie istotny jest proces po, czyli regeneracja. Odpowiednio przeprowadzony proces regeneracji pozwoli organizmowi sprawniej odpocząć i tym samym szybciej wrócić do pełni sił. Aby zadbać o właściwy odpoczynek dla mięśni i stawów, warto mieć klapki regeneracyjne – produkt, który ulży zmęczonym stopom i pozwoli poczuć się komfortowo po intensywnym wysiłku.

Czym jest odpowiednia regeneracja?

Bazując na radach doświadczonych sportowców, wiemy, że przede wszystkim należy słuchać swojego organizmu. Ci, którzy chcą utrzymać jak najmocniejszy i jak najczęstszy reżim treningowy, są bardziej narażeni na kontuzje i urazy spowodowane różnymi przeciążeniami. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest więc właśnie zrozumienie, w którym miejscu organizm dochodzi do swojego maksimum wydajności. Czasem, by jechać na pełnych obrotach, wystarczy delikatnie zdjąć nogę z gazu i chwilę odpuścić, by po chwili wytchnienia móc znowu się rozpędzić i tym samym poprawić efektywność swojego treningu.

Dynamiczna regeneracja OOFOS

Amerykańska marka OOFOS to od lat jeden z liderów na rynku recovery. Jej produkty, czyli obuwie regeneracyjne spotykają się z uznaniem wśród sportowców na całym świecie, którzy potwierdzają, że stosowanie tych klapków zdecydowanie ułatwia im powrót do pełnej sprawności. Osoby stojące za sukcesem tej marki wyznają zasadę, że bardzo ważna jest „dynamiczna regeneracja”. Oczywiście, całkowite zaprzestanie uprawiania sportu i leżenie z nogami w górze to optymalny sposób na powrót do siebie, jednak wielu z nas, oprócz przyjemności, jaką jest uprawianie sportu, ma również inne obowiązki (praca, rodzina, konieczność załatwiania, np. urzędowych spraw), które wykluczają ten statyczny model odpoczynku. Właśnie w tym miejscu pojawia się istota wspomnianego dynamizmu i idące za tym klapki regeneracyjne.

Odpoczynek może być również aktywny. Czasem jest to relaksujący spacer czy delikatna przejażdżka rowerem w dzień wolny od typowego wysiłku fizycznego. Ponadto, w natłoku życia codziennego, gdzie trzeba przemieszczać się między domem a pracą lub spełniać obowiązki rodzinne, jesteśmy nieustannie w ruchu, co zmęczonym stopom niekoniecznie musi wyjść na dobre. Właśnie tego typu „problemy”, z którymi zmagają się miliony aktywnych ludzi na całym świecie, były motorem napędowym dla grupy osób chcących ułatwić codzienne funkcjonowanie sportowcom. Idea dynamicznej regeneracji wzbogacona o zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i pracę nad własną, opatentowaną pianką w podeszwie złożyły się na powstanie marki OOFOS, której klapki i buty regeneracyjne dla wielu stanowią podstawę udanego procesu regeneracji.

Pianka OOfoam vs tradycyjna pianka EVA

Bez niej klapki OOFOS byłyby kolejnym, niezbyt wyróżniającym się produktem na rynku – ot, zwyczajne klapki do chodzenia po domu lub na basen. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, a tym nieszablonowym rozwiązaniem było stworzenie opatentowanej pianki OOfoam będącej tak naprawdę game changerem wśród klapków regeneracyjnych.

By dowieść, że pianka OOfoam będzie faktycznie korzystniej wpływać na proces regeneracji i uwydatnić jej największe zalety przeprowadzono badania w światowej sławy klinice Speed na University of Virginia w Charlottesville. Podczas ich trwania skupiono się na kinematyce, czyli nauce o ruchu. W tym przypadku chodziło o badanie pozycji, kątów, prędkości i przyspieszeń segmentów ciała i stawów podczas ruchu. Doświadczenie to wykazało, że użyte materiały i geometria różnych produktów wykazują różnice.

Istotną rolę w badaniu odgrywał współczynnik Ground Reaction Force. Można go określić jako siłę uderzenia stopy o podłoże i rolę, jaką w tym procesie odgrywa zastosowana pianka. Wzięto więc pod uwagę pianki oparte o popularną piankę EVA i jeden z modeli OOFOS posiadający specjalnie skonstruowaną piankę OOfoam. 

oofos regeneracja

Czy pianka OOfoam faktycznie lepiej pochłania wstrząsy i obciążenia?

Wyniki badań jednoznacznie wskazały przewagę opatentowanej przez OOFOS pianki. Klapki regeneracyjne oparte o OOfoam charakteryzują się lepszym pochłanianiem wstrząsów – aż o 37%. Odciąża tym samym stopy, a jej miękkość zapewnia uczucie komfortu, a w rezultacie przyspiesza regenerację. Ponadto, OOfoam ma aż o 88% mniejszy współczynnik obciążenia. Oznacza to, że zastosowanie tego nowatorskiego rozwiązania zdecydowanie lepiej sprawdza się przy używaniu przez dłuższy czas. Stopa zdecydowanie lepiej odpoczywa, gwarantując pełen komfort. Znaczące zredukowanie obciążeń mięśni i stawów to kolejny dowód na to, że OOFOS pomaga sprawniej przeprowadzić proces regeneracji i wrócić do optymalnej formy po treningu.

Dane uzyskane w tym badaniu potwierdziły teoretyczne przypuszczenia twórców. Mniejsze obciążenie przy chodzie wsparte lepszą absorpcją wstrząsów to kluczowe elementy składowe będące faktycznym wyznacznikiem tego czy dany produkt można przypisać do segmentu recovery. Choć porównywane do OOfoam pianki także cechowały się lekkością i miękkością, to doświadczenie pokazało, że nie są to najistotniejsze czynniki przy końcowej ocenie. Liczby przemawiają za technologią marki OOFOS, a jej klapki i buty regeneracyjne to unikalne wsparcie dla każdej aktywnej osoby.

oofos klapki regeneracyjne

Inne istotne zalety produktów OOFOS

Dzięki specyficznej budowie klapki regeneracyjne stymulują i masują łuk stopy, co korzystnie wpływa na uczucie komfortu i ulgi dla zmęczonych nóg. Dzięki ich miękkiej i elastycznej naturze przetaczanie stopy odbywa się naturalnie, co zmniejsza napięcie w mięśniach, które ma miejsce w wypadku twardego i zabudowanego obuwia. Obuwie regeneracyjne OOFOS jest superlekkie, więc to kolejny czynnik odpowiadający za maksymalną wygodę noszenia zwłaszcza po wysiłku. Materiał, z jakiego są wykonane, jest antybakteryjny oraz odporny na zabrudzenia i wilgoć. W wypadku potrzeby ich wyczyszczenia wystarczy wrzucić je do pralki.

regeneracja oofos

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą obuwia regeneracyjnego OOFOS. Mnogość produktów z pewnością pozwoli na dobranie idealnego modelu i wersji kolorystycznej wszystkim spragnionym solidnego wypoczynku sportowcom!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel