O marce Altra

2023-06-15
O marce Altra

Gdy w 1998 r. dwoje amerykańskich nastolatków zaczęło pracować nad autorską, innowacyjną koncepcją stworzenia butów do biegania, nikt nie spodziewał się, że po kilku latach będzie to globalna marka szanowana i doceniana przez miliony biegaczy na całym świecie. Dziś Altra dociera ze swoimi nowatorskimi rozwiązaniami, oferując zupełnie inną filozofię niż tradycyjne brandy.

Golden Harper, założyciel marki, zauważył, że konstrukcje tworzonych wówczas butów biegowych niekorzystnie wpływają na organizm podczas wysiłku. Nienaturalne ułożenie ciała, przeciążenia kolan, zaburzanie naturalności – właśnie z tymi problemami chciał zmierzyć się twórca, pracując nad stworzeniem nowego buta pozwalającego na nowo odkryć przyjemność z biegania. Harper za główny cel obrał sobie stworzenie modelu bez spiczastego zakończenia i pozbawionego dropu, czyli różnicy w wysokością między pięta a przednią częścią stopy. W domowym zaciszu, przy wykorzystaniu... piekarnika, obrobił jeden z aktualnie dostępnych modeli na rynku tak, by pozbyć się zbędnej ilości materiału, co finalnie przełożyło się na naturalne ułożenie stopy w bucie. Śmiało można ten eksperyment nazwać pierwowzorem czegoś, z czego dziś korzysta ogrom biegaczy!

buty do biegania altra

Chcąc mówić o Altrze jako o specjalistycznej marce tworzącej unikatowe buty do biegania, należy wyróżnić trzy charakterystyczne technologie, w oparciu o które powstają kolejne kolekcje amerykańskiego producenta.

Balanced Cushioning

Altra, jako pierwsza na świecie, zaoferowała zawodnikom zerowy drop przy jednoczesnym zachowaniu amortyzacji. Ten sam poziom pięty i przedniej części odpowiada za pełną naturalność zupełnie jak przy postawieniu gołej stopy na podłożu. To zastosowanie jest receptą na takie problemy jak przeciążenia kolan i kręgosłupa, a także pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy ciało, Co więcej, Balanced Cushioning ułatwia bieganie ze śródstopia i nie obciąża Achillesów, co ma zbawienny wpływ na komfort w trakcie oraz po wysiłku.

FootShape

Nie tylko brak dropu jest gwarantem naturalności i wygody. Ogromny wpływ ma również kolejna z zastosowanych przez Altrę technologii, czyli FootShape. Buty biegowe pozwalają komfortowo rozłożyć stopę w bucie bez obaw o ściśnięte palce. Tym samym, zawodnik unika otarć, pęcherzy, nachodzących na siebie palców oraz schodzących paznokci. Dzięki modelom poszerzonym ku przodowi (dokładnie tak, jak skonstruowana jest stopa), modele amerykańskiego producenta są właściwym wyborem dla osób zmagających się, np. z haluksami. Więcej miejsca = większy komfort i bardziej efektywne bieganie.

Fit4Her

Jak wiadomo, stopa damska różni się od męskiej pod względem anatomiczności. Z racji tego, męskie buty nie będą do końca optymalne dla kobiet. Marka starannie przestudiowała ten aspekt, konstruując obuwie przystosowane specjalnie dla pań. Zwrócono uwagę na takie kwestie jak węższa pięta, wyższe podbicie czy też specyficzna budowa śródstopia u kobiet.

altra buty biegowe

Chcąc zapoznać się z poszczególnymi modelami butów, można spojrzeć na tematyczne artykuły znajdujące się na naszym blogu:

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel