Jakie buty do biegania?

buty do biegania

Bieganie to doskonały sposób na wypracowanie zgrabnej sylwetki, na zrzucenie zbędnych kilogramów, na poprawę wytrzymałości i ponad wszystko na aktywne oraz ciekawe spędzanie czasu wolnego. Co ważne, biegać może praktycznie każdy. Wystarczy odrobina chęci i wolnego czasu. Oczywiście, potrzebny będzie także dopasowany strój sportowy, który zapewni biegającej osobie pełną swobodę ruchu. W praktyce od stroju sportowego ważniejsze będą jednak odpowiednio dobrane buty do biegania. To od rodzaju obuwia, jakie wybierzemy, zależeć będzie nasz komfort i bezpieczeństwo w czasie biegu. Profesjonalne buty do biegania pozwolą nam również na osiąganie lepszych wyników czasowych na określonych dystansach, dzięki czemu łatwiej będziemy mogli bić własne rekordy i skutecznie rywalizować z innymi biegaczami podczas zawodów sportowych tj. maratony, pół-maratony czy zawody Iron Man.

Jak wybrać właściwe buty do biegania?

Wybierając nowe buty do biegania, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich markę, cenę czy wygląd zewnętrzny, ale także, a może przede wszystkim, na ich właściwości – cechy techniczne. W tym przypadku najistotniejszą kwestią będzie rodzaj podeszwy, w jakie wyposażone zostały buty – czy są to buty uniwersalne, czy może buty specjalistyczne, do biegania po asfalcie, po twardych nawierzchniach betonowych lub po nawierzchniach miękkich, tzn. drogach gruntowych czy parkowych alejkach. Oprócz rodzaju podeszwy ważne będzie również prawidłowe określenie rozmiaru butów do biegania oraz sprawdzenie kształtu własnej stopy. Profesjonalne obuwie dla biegaczy występuje w kilku odmianach – dla osób o stopie neutralnej, supinującej i pronującej. Wybór właściwego obuwia dopasowanego do kształtu Twojej stopy zagwarantuje Ci większy komfort i zapewni większą efektywność w czasie treningu biegowego.

Rodzaje butów do biegania ze względu na rodzaj zastosowanej w nich podeszwy

Buty do biegania po asfalcie – to buty charakteryzujące się płaskim bieżnikiem i doskonałej jakości miękką amortyzacją, która ma chronić stopy i staw skokowy przed wstrząsami i wynikającymi z nich mikrourazami. Oczywiście po asfalcie lub betonie możesz biegać również w klasycznych butach trailowych z grubym bieżnikiem, ale w praktyce jest to niewygodne, a w dłuższej perspektywie czasu zabójcze dla Twoich stawów skokowych. Buty do biegania po twardych nawierzchniach muszą mieć miękką amortyzację, która zapobiegnie nadmiernemu obciążaniu stóp (zwłaszcza stawów skokowych) podczas biegu. Bieżnik w takich butach nie musi być zbyt gruby, ponieważ ryzyko nastąpienia na kamień, wystający z ziemi korzeń czy leżącą na ścieżce szyszkę jest niewielkie.

Buty do biegania po szutrach – ten rodzaj butów charakteryzuje się masywniejszą podeszwą z grubym protektorem, który ma za zadanie izolować stopę od nierówności terenu. Gruby bieżnik ma również gwarantować lepszą przyczepność do podłoża, gdy biegamy po mokrym gruncie lub gdy biegniemy po terenie mocno nachylonym – pod górę lub w dół. Buty trailowe, prócz masywniejszej podeszwy, zwykle charakteryzują się także mocniejszą konstrukcją cholewy, która bardzo często posiada dodatkowe wzmocnienia w okolicach palców i stawów skokowych. Takie właściwości wpływają na trwałość butów oraz na większe bezpieczeństwo biegu. Chronią palce przed drobnymi urazami i minimalizują ryzyko przypadkowego skręcenia stawu skokowego. 

Buty do biegania uniwersalne na różne rodzaje nawierzchni – to idealny wybór dla początkujących biegaczy oraz tych osób, którym zależy na zakupie profesjonalnego obuwia biegowego, w którym będą mogli trenować zarówno w mieście na ścieżkach asfaltowych i betonowych, jak również w parkach czy poza miastem na drogach i ścieżkach gruntowych. Dobrym wyborem w tym przypadku mogą być buty trailowe z niezbyt głębokim protektorem lub lekkie buty do biegania po asfalcie z protektorem o nieco większej grubości.

Znalezienie butów do biegania we właściwym rozmiarze

jakie buty do biegania

Najlepsze buty do biegania to te, które w idealny sposób będą dopasowane do rozmiaru stopy. W odróżnieniu od butów typu tradycyjnego, buty do biegania powinny być jednak odrobinę większe. To bardzo ważne, by palce w bucie miały nieco wolnego miejsca. Oczywiście, stopa nie może przesuwać się wewnątrz buta, ale gdy palce będą miały kilka milimetrów ekstra nic się nie stanie, a zapewni Ci komfort w czasie dłuższego biegu, gdy stopy zaczną lekko puchnąć. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup określonej pary butów, wcześniej powinieneś/powinnaś je przymierzyć i choć chwilę czasu w nich pochodzić. A co w sytuacji, gdy buty do biegania zamawiamy przez Internet? W takim przypadku po prostu zmierz długość swojej stopy linijką, do tej wartości dodaj centymetr i szukaj butów do biegania właśnie o takim rozmiarze wkładki.

Buty do biegania a rodzaj stopy

Większość osób może używać butów standardowych, przeznaczonych dla osób o stopie naturalnej – po wylądowaniu na zewnętrznej części pięty nie przenosisz ciężaru na zewnętrzną lub wewnętrzną krawędź stopy, lecz rozkładasz go równomiernie na całą stopę. W przypadku niektórych osób potrzebne jest jednak używanie specjalnego rodzaju obuwia korygującego błędy natury. Dla osób, u których ciężar ciała szybko przenoszony jest na wewnętrzną krawędź stopy, dedykowane są buty dla pronatorów. Osoby przenoszące ciężar ciała na zewnętrzną część stopy powinny korzystać z obuwia dedykowane dla supinatorów.

Stopa pronująca – po postawieniu stopy na gruncie stopa się nawraca. Środek ciężkości zostaje przeniesiony z zewnętrznej części stopy na jej część wewnętrzną. Buty do biegania dla osób ze stopą pronującą mają charakterystyczne wzmocnienia po wewnętrznej stronie podeszwy buta, co ma ograniczać efekt nawracania stopy i pomagać w utrzymaniu prawidłowej postawy zwłaszcza podczas biegów na dłuższych dystansach. Jeśli masz niskie sklepienie (charakterystyczny łuk po wewnętrznej stronie stopy), to prawdopodobnie masz stopę pronującą.

Stopa supinująca – po postawieniu stopy na gruncie stopa się nie nawraca. Środek ciężkości po przeniesieniu z pięty znajduje się po zewnętrznej części stopy. O takich stopach mówi się, że są bardzo sztywne, a przez to gorzej amortyzują różnego rodzaju wstrząsy. Osoby ze stopą supinująca powinny korzystać z butów do biegania z dobrą amortyzacją. Jeśli masz wysokie sklepienie (charakterystyczny łuk po wewnętrznej stronie stopy), to prawdopodobnie masz stopę supinującą.

pixel