Gadżety dla biegaczy. Na co warto postawić?

2019-09-24
Gadżety dla biegaczy. Na co warto postawić?
W każdej dyscyplinie sportu, także w bieganiu, można ułatwić sobie życie poprzez stosowanie odpowiednich akcesoriów. Dotyczy to zarówno udziału w zawodach, jak i treningów, w trakcie których szlifuje się swoje umiejętności. Odwiedzając zarówno sklep triathlonowy online, jak i stacjonarny zostajemy zasypani dziesiątkami propozycji. Które akcesoria biegowe naprawdę pomogą w wysiłku, a które nie są nam niezbędne do biegania? Oto krótki przegląd, pozwalający na rozwianie wątpliwości.

Gadżety, które warto mieć podczas biegu!

Jeśli masz już buty triathlonowe i odzież biegową, warto pomyśleć o dodatkowych zakupach, które mogą wpłyną na bieganie i pomogą w osiąganiu lepszych rezultatów.

Żele energetyczne możemy nazwać „legalnym dopingiem”. Są to specjalne odżywki o półpłynnej konsystencji, dzięki czemu organizm przyswaja je bardzo szybko, co daje mięśniom dodatkowy zastrzyk energii i pozwala na kontynuowanie (a nawet zwiększenie) wysiłku. Stosują je nie tylko biegacze, ale również kolarze na trasie. Podobną funkcję pełnią batony energetyczne, a także napoje. Aby nie przeszkadzały w biegu czy jeździe, potrzebny jest odpowiedni pasek na numer startowy.

pasek na numer startowy

Elektronika dla biegaczy!

Elektrostymulator mięśni – są to stosunkowo drogie gadżety, których cena zaczyna się od ponad tysiąca złotych, a może wynosić nawet kilka tysięcy, jednak warte rozważenia, jeśli myśli się o regularnych startach w zawodach. Elektrostymulatory mają za zadanie pobudzanie włókien nerwowych przez wysyłanie do nich impulsów elektrycznych. Zazwyczaj za tą czynność odpowiada mózg, a ten gadżet elektroniczny może go zastąpić na trasie. Przesyłane impulsy pobudzają również włókna czuciowe, co pozwala na złagodzenie uczucia zmęczenia oraz bólu. Elektrostymulator mięśni musi być urządzeniem wysokiej klasy, aby wytwarzać bezpieczne dla organizmu ludzkiego impulsy, stąd też ich wysoka cena, na którą wpływa także oprogramowanie i możliwości konkretnego modelu – najlepsze oferują kilkadziesiąt różnych programów.

Zegarek GPS – w dzisiejszych czasach dla większości ludzi rolę zegarka przejął smartfon, jednak zegarki dla biegaczy to nieco inne urządzenia. Owszem, mierzą czas, ale są przeznaczone przede wszystkim do wykonywania pomiarów – biegu, tętna, szybkości czy dystansu. Sprawują się podobnie jak smartwatche czy smartbandy. Są zazwyczaj odporne na warunki atmosferyczne, w tym wilgoć, dzięki czemu można używać ich w każdej sytuacji.

Czujnik tętna – dobry sposób na to, aby monitorować pracę serca podczas wysiłku wkładanego w pokonywanie trasy. W zależności od konkretnego modelu, może także mierzyć inne czynniki, jak np. ilość spalonych podczas treningu kalorii, a także łączyć się ze smartfonem w celu współpracy z zainstalowanymi na nim aplikacjami.

zegarek z gps

Na co warto postawić?

Ponieważ każda opisana tu kategoria gadżetów liczy sobie kilkadziesiąt pozycji, przedstawiamy nasze propozycje elektroniki dla biegaczy, wyróżniające na tle innych.

Czujnik tętna Wahoo TICKR HR - monitor mierzy pracę serca podczas aktywności fizycznej i treningów. Czujnik pracuje w dwupasmowej technologii Bluetooth oraz ANT+. Oferuje wszystkim użytkownikom łatwą możliwość monitorowania swojej aktywności (tętno, spalane kalorie) za pomocą wybranych urządzeń (połączenie sygnalizowane poprzez dwie diody LED) oraz mierzenia jej intensywności. Jego waga to zaledwie 8,5 g, dzięki czemu nawet nie odczuwa się go na nadgarstku. Jest wodoodporny, co potwierdza certyfikat IPX7. Czujnik Wahoo można całkowicie odpiąć od paska.

czujnik tętna wahoo

Zegarek z GPS VANTAGE M - zaawansowany zegarek z GPS i pomiarem tętna z nadgarstka przeznaczony do treningu multisportowego i biegowego. Wszechstronny i lekki, a do tego niezwykle stylowy dzięki nowoczesnemu i unikalnemu designowi i wymiennym paskom, które można dowolnie konfigurować pod swoje preferencje. Zegarek świetnie sprawdzi się dla biegaczy, triathlonistów, czy wszystkich osób aktywnych szukających zaawansowanego zegarka posiadającego funkcje min. pomiaru tętna, odległości, prędkości, tempa biegu czy przepłyniętej trasy. Cechuje go wodoodporność (WR30). Zasila go akumulator litowo-polimerowy o pojemności 230 mAh. Szacowany czas działania na jednym ładowaniu wynosi do 30 godzin w trybie treningowym (z włączoną funkcją GPS i pomiarem tętna z nadgarstka).

zegarek z gps polar

To oczywiście tylko ciekawsze przykłady. Dostępnych modeli jest znacznie więcej, a możesz je znaleźć m.in w sklepie biegowo-triathlonowym TriCentre. Zobacz już dzisiaj, jak elektronika dla biegaczy pomoże Ci w treningach!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel