Altra - buty do biegania. Nowy wymiar treningu biegacza.

2017-09-27
Altra - buty do biegania. Nowy wymiar treningu biegacza.

Wybór butów do biegania to wyzwanie. Należy poświęcić na to długie godziny spędzone na czytaniu opinii innych użytkowników, porównywaniu parametrów oraz wyszukiwaniu najlepszych cen. Łatwo zgubić się w tym gąszczu informacji. Wiele firm sprzedaje podobne modele butów. Cechuje je minimalistyczne podejście do kwestii podeszwy oraz charakterystyczny profil buta z piętą osadzoną powyżej śródstopia, czyli z tak zwanym dropem. Te trendy powoli się zmieniają. Za oceanem sukcesy święci nowa marka butów, która zrewolucjonizowała ich budowę. Mowa tu o firmie Altra, która żartobliwie mówiąc, w końcu wbiega do Polski.

Altra - behind the brand!


Altra to młoda, ale już doceniona marka założona przez grupę pasjonatów w amerykańskim stanie Utah. Jej właściciel Golden Harper pracował w sklepie z obuwiem dla biegaczy, który należał do jego ojca. Wielu jego klientów skarżyło się na ból i kontuzje szczególnie kostki oraz jej okolic. Młody Golden na podstawie swoich badań przeprowadzonych podczas studiów w college'u doszedł do wniosku, że to właśnie drop jest winny tym urazom. Ponadto zauważył, że niektóre modele butów reklamowanych, jako te bez dropa posiadają spadek rzędu 2 mm. Zaczął więc wyrównywać do absolutnego zera najlepiej sprzedające się pary i oferował je bardziej zaawansowanym biegaczom. Spotkało się to z pozytywnym odzewem klientów. Jednocześnie liczba kontuzji wśród użytkowników tego typu butów znacząco spadła. Właśnie tak w 2009 roku narodziła się nowa marka – Altra.

Zero problemów, dzięki funkcji Zero Drop!


To co charakteryzuje buty tej firmy to funkcja Zero Drop. Brak różnicy w poziomie dla pięty i palców to gwarancja zawsze płaskiej powierzchni dla stopy. Jakie niesie to zmiany? Przede wszystkim sama technika biegania ulega modyfikacji. W butach z dropem przy każdym kroku
uderzamy piętą o podłoże. Następnie cały ciężar jest przenoszony na śródstopie, ażeby ostatecznie wybić się z palców. Jest to poważne obciążenie głównie dla pięt, kostek, piszczeli i dalej między innymi dla kręgosłupa. Z kolei biegając w butach typu Zero Drop rozkładamy ten ciężar inaczej. Najpierw lądujemy na śródstopiu, aby błyskawicznie wybić się z palców. Kontakt pięty z nawierzchnią jest minimalny. Ten rodzaj biegu jest często nazywany "bieganiem naturalnym". W ten sposób biegali nasi przodkowie, którzy nie znali butów. Ich nogi w sposób naturalny były odporniejsze na kontuzje i urazy. Tego rodzaju ruch bardziej absorbuje same stopy, ścięgno Achillesa oraz mięśnie łydek. Przejście na ten styl wiąże się z odpowiednim wzmocnieniem tych właśnie partii ciała. Nie zaleca się od razu całkowitej zmiany sposobu biegania. Należy to robić etapami, zaczynając od maksymalnie dwóch treningów tygodniowo. Jednak po opanowaniu tej techniki na pewno zmniejszysz ilość potencjalnych kontuzji. Funkcja Zero Drop doskonale sprawdza się na twardych nawierzchniach jak i na miękkim gruncie. Do biegania po asfalcie oraz betonie świetnie sprawdzi się Altra Escalante w wersji męskiej jak i damskiej.W tych butach Twoje treningi oraz biegi uliczne będą zdecydowanie bardziej komfortowe. Zminimalizujesz również ryzyko potencjalnych kontuzji. Jeżeli natomiast szukasz wygodnej pary butów do biegania terenowego najlepiej wybrać parę z serii Altra Lone Peak 3.5 wersjach damskiej lub męskiej. To buty z najwyższej półki, które pozwolą Ci pokonać każdą trasę. Bez znaczenie czy będzie to szlak w górach, leśna ścieżka czy trening dookoła pobliskiego jeziora.

FootShape i wszytsko pod kontrolą!


Dodatkowo buty marki Altra wyróżnia nowatorskie FootShape. Jest to idealne dopasowanie buta do kształtu stopy. Brzmi trochę jak banał, ale nim nie jest. Większość dostępnych na rynku modeli znanych marek butów ma tendencję do upychania palców w cholewie. FootShape uwalnia palce dzięki czemu nasza stopa jest ułożona w sposób naturalny. Eliminuje to problem otarć i zwiększa komfort na trasie. Układ stopy w butach wykorzystujących FootShape obrazuje poniższa grafika:
Altra Footshape

Znakomitym przykładem wykorzystania ten funkcji są modele z serii Altra Olympus 2.5. Dzięki unikatowej piance EVA buty te mają doskonałą amortyzację i wytrzymałość.

RUNwolucja

Altra zrewolucjonizowała świat biegaczy tworząc buty w których stopy czują się naturalnie. W ten sposób udało się wyeliminować wiele potencjalnych kontuzji zwiększając jednocześnie komfort biegania. Powrót do naturalnego stylu biegania to odkrycie na nowo potencjału naszych mięśni. To dlatego Altra wymyka się konkurencji, pozostawiając ją daleko w tyle. Aktualnie buty marki Altra są dostępne w Polsce tylko w naszym sklepie! Sprawdź naszą ofertę butów do biegania i wbiegnij z nami na wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel