Altra - marka, która wspięła się na szczyt

2017-07-28
Altra - marka, która wspięła się na szczyt
buty do biegania Altra
Cel był jeden – znaleźć rozwiązania, które pomogą zawodnikom biegać w sposób naturalny i skupić się wyłącznie na poprawie szybkości i techniki. Za sukcesem marki Altra stoi jej założyciel, Golden Harper, biegacz prowadzący wcześniej swój sklep sportowy. Co skłoniło go do stworzenia czegoś nowego? Na jakie kwestie położył szczególny nacisk? Finalnie – dlaczego buty do biegania właśnie tej firmy zyskały olbrzymią renomę? Niech głos zabierze sam właściciel i twórca potęgi innowacyjnego obuwia:

Buty biegowe Altra Running – prawdziwa historia:

„Już w latach 90. Biegaze odwiedzali mój sklep górach Wasatch, skarżąc się na dolegliwości w okolicach kolan, problemy z piszczelami oraz powracające bóle stóp. Jako wyczynowy biegacz, który przebiegł maraton z najlepszym czasem (2:45) w wieku 12 lat, rozumiałem te kwestie. Moja uczelnia przeprowadziła badania w zakresie biegowych kontuzji połączone z analizami wideo w moim sklepie. Wynik był jasny – tradycyjne buty biegowe charakteryzują się ubogą formą i powodują nadmierne wstrząsy podczas wysiłku.

Przez wiele lat niemal wszystkie buty treningowe posiadały spiczaste zakończenie przy palcach, a obcas był dwukrotnie grubszy i cięższy niż ich przednia część. Podczas gdy obecni na rynku producenci podtrzymywali, że taki design najlepiej chroni ciało przed kontuzjami, badania naukowe obaliły tę teorię.

Przez lata próbowałem wpłynąć na politykę tworzenia nowych butów do biegania, zgłaszając się do obuwniczych firm – niestety, bezskutecznie. Podjąłem więc decyzję o tym, że sam je zmodyfikują, tworząc produkt pozwalający skupić się na poprawie biegowej techniki oraz zapobiegający powstawaniu przykrych kontuzji.

Wykorzystałem badania mojego uniwersytetu jako przewodnik w działaniu. Przyszedłem do pracy z wiernie służącym mi piekarnikiem, by pomógł mi rozwiązać problemy moich klientów. Zerwałem warstwę materiału przy podeszwie środkowej i wydrążyłem nadmiar materiału przy obcasie. Wyglądało to okropnie, ale działało! Wymyśliłem wówczas termin „Zero Drop”, by opisać to, że stopa w butach do biegania może utrzymywać się na stałym poziomie – tak, jak wygląda to naturalnie bez obuwia. Zaprosiłem do współpracy lokalnego szewca, aby przerobił buty biegowe naszych klientów tak, by ich drop był zerowy. To zastosowanie sprawdziło się w kwestii zredukowania kontuzji. W ciągu pierwszego roku blisko 1000 osób postanowiło poprawić w ten sposób swoje obuwie sportowe! Szczęśliwie, pośród producentów znalazło się kilka osób myślących nieszablonowo. Wsparty ich ekspertyzami, doświadczeniem i dwuletnim rozwojem, mogłem stworzyć pierwsze na świecie wyściełane buty treningowe oparte na innowacyjnej technologii Zero Drop. Stworzyliśmy produkt, który miał być optymalny na długie dystanse i pozwolił uniknąć kontuzji stóp typowych dla minimalistycznych butów.

Zero Drop był pierwszym krokiem, który poczyniliśmy, by zapewnić zawodnikom naturalną pozycję w trakcie wysiłku. Kolejną kwestią do udoskonalenia był kształt. Badania wskazały jasno, że buty do biegania potrzebują zakończenia odzwierciedlającego ułożenie palców w takiej pozycji, w jakiej prezentują się bez obuwia.

Zastosowaliśmy innowacyjną i niespotykaną dotąd technologię Foot Shape – kształt butów biegowych Altra ma pomagać w złagodzeniu problemów ze stopami, włączając w to haluksy, nerwiaki i zapalenie powięzi podeszwowej. Ponadto, taki kształt poprawia stabilność i komfort podczas stąpania po podłożu z dużą mocą.

Chciałbym podziękować tysiącom biegaczy, którzy przekonali się do naszego pomysłu i sprawiły, że Altra stała się jedną z dziesięciu najważniejszych marek w branży w ciągu zaledwie kilku lat. Nasze buty do biegania zostały przetestowane, by zapewniać komfort każdemu – niezależnie od tego czy wychodzisz biegać na 30 minut, czy 30 godzin.

Bieganie jest ogromną częścią naszego życia i gorąco wierzymy w to, że nasze buty treningowe są w stanie pomóc ludziom biegać lepiej. Wystarczy tylko trwać w przekonaniu, że nie ma żadnych limitów, jeśli chce się zrealizować swoje cele”.

Golden Harper
Altra Running Logo

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixel