Bieganie a koronawirus - czy można biegać?

2020-03-25
Bieganie a koronawirus - czy można biegać?
Zewsząd pojawiają się pytania... Czy bieganie na zewnątrz jest bezpieczne? Czy można biegać podczas pandemii koronowirusa? Czy istnieje ryzyko zarażenia podczas biegania? Z godziny na godzinę dopływają do nas nowe informacje i aktualizację pożądanych zachowań. Oczywiste jest to, że chcemy jak najszybciej wrócić do normalności, co wiąże się z szeregiem utrudnień w życiu codziennym. Nie ominęło to także sportowców, którzy muszą zmienić swoje dotychczasowe plany. Co koronawirus oznacza dla biegaczy?

Bieganie podczas pandemii koronawirusa

Dr David Nieman z Appalachian State University jasno potwierdza, że bezpieczniej przebywać jest na zewnątrz, gdyż w ten sposób minimalizujemy ryzyko przenoszenia chorób. Najlepszym wyjściem jest bieganie w pojedynkę lub ze zdrową osobą i tym samym można spokojnie realizować swoje treningowe założenia. Sytuacji nie zmienia nawet niższa temperatura. Błędne jest przekonanie, że uprawiając sport na świeżym powietrzu, gdy jest zimno, można złapać jakikolwiek patogen układu oddechowego i zachorować. Wybierając bieganie - najlepiej w pojedynkę - nie narażamy się na zarażenie COVID-19. Potencjalnym źródłem zagrożenia są bowiem inni ludzie, a unikając z nimi kontaktu, możemy bezpiecznie trenować.

Czy można biegać z innymi osobami?

Warto zauważyć jedną rzecz znaną od lat - jeśli ktoś czuje się źle, po prostu zostaje w domu i rezygnuje z treningu. Nie inaczej jest w przypadku pandemii koronawirusa, dlatego można przyjąć, że podczas wysiłku nie będziemy mieć styczności z chorymi osobami. Biegając z kimś, warto jednak zachować podstawowe środki ochrony. Należy unikać witania się ze sobą poprzez podanie dłoni oraz zachowywać bezpieczną odległość (minimum 3 metry). Po treningu należy pamiętać o dezynfekcji i umyciu rąk zaraz po powrocie do domu, aby zminimalizować ryzyko.

Koronawirus i odwoływanie imprez biegowych

Niestety, rozprzestrzenianie się wirusa zwłaszcza w dużych skupiskach ludzi zmusiło organizatorów imprez biegowych do odwołania zawodów i przełożenia ich na inny termin. Początkowo mogło to wywołać niesmak wśród biegaczy, którzy szykując się do docelowego startu, muszą teraz chwilowo zmienić swoje priorytety. W dalszej perspektywie należy uznać tę decyzję za jedyną słuszną, ponieważ jest to jeden ze sposobów, aby jak najszybciej uporać się z pandemią. W dalszym ciągu można realizować swoje plany treningowe, aby przede wszystkim zadbać o zdrowie. Mimo że odwołano biegi w dużych skupiskach, nic nie stoi na przeszkodzie, by realizować swoje założenia w pojedynkę.

Zamknięte sklepy sportowe - jak zdobyć sprzęt?

Koronawirus zmusił wielu przedsiębiorców do chwilowego zamknięcia swoich firm. Dotyczy to także, rzecz jasna, sklepów biegowych i triathlonowych, które muszą przez jakiś czas powstrzymać się od świadczenia usług stacjonarnie. Nie oznacza to jednak całkowitego ograniczenia ich funkcjonowania! Sklep biegowo-triathlonowy TriCentre.pl w dalszym ciągu funkcjonuje online, dlatego można dokonywać zakupów poprzez stronę internetową. Ponadto, wprowadziliśmy darmową wysyłkę paczkomatem, który na chwilę obecną jest najbezpieczniejszym sposobem na dostarczenie paczki. Jeśli czegoś potrzebujesz, chętnie pomożemy Ci w doposażeniu Twojego sportowego asortymentu. Sklep internetowy funkcjonuje pełną parą, ale mamy nadzieję, że jak najszybciej uda nam się otworzyć także punkt stacjonarny.

Życzymy przede wszystkim dużo zdrowia zarówno dla biegaczy, triathlonistów, jak i ich najbliższych. Stosując się do zaleceń i unikając skupisk, łatwiej będzie nam wszystkim uporać się z koronawirusem. Teraz to nasza wspólna walka!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel