Buty biegowe Altra – kolekcja jesień/zima 2020

2020-06-22
Buty biegowe Altra – kolekcja jesień/zima 2020
Na nadchodzącą jesień i zimę Altra, jak co roku, uraczyła biegaczy nowościami. Naturalnym procesem jest to, że producenci rozwijają swoje portfolio produktowe i ulepszają swoje artykuły. Amerykańska marka robi to w sposób szczególnie cenny dla użytkowników – wysłuchuje ich opinii, a sam zespół projektantów składa się z osób aktywnych. Wiele dobrze znanych i lubiany modeli zyskało całkiem nowe oblicze. Niektóre buty do biegania, jak np. Escalante zostały „przywrócone do korzeni”, z kolei w innych postawiono na innowacje i całkowity lifting. Dodatkowo, na polskim rynku pojawiła się nowa, interesująca pozycja. W segmencie butów startowych znalazł się świeży gracz – szybszy i lżejszy brat Escalante, czyli Escalante Racer. W poniższym przeglądzie zaprezentujemy nowości i najbardziej interesujące smaczki z nadchodzącej kolekcji.

Buty do biegania w terenie Altra jesień/zima 2020

Buty biegowe Altra Olympus 4.0

Istny klasyk wśród klasyków. Najczęściej sprzedawane buty do biegania Altra z orientacją na długie, górskie biegi w wymagającym terenie. W tej wersji połączono bardzo dużą amortyzację i ochronę stóp oraz niską wagę i przewiewność w jedną spójną całość. Według założyciela marki, Goldena Harpera, Olympus 4.0 to najlepsza stworzona dotychczas wersja tego modelu. Stworzony całkowicie od nowa – od podeszwy po cholewkę – wyznacza nową jakość w butach trailowych z maksymalną amortyzacją.

buty biegowe altra olympus 4.0

Za amortyzację odpowiada podeszwa o grubości 33 mm, która doskonale chroni stopy przed ostrymi kamieniami czy korzeniami oraz doskonale amortyzuje wstrząsy i wibracje. Można zauważyć, że jej środkowa część w pewien sposób działa jak zawieszenie. Pod mocnym naciskiem palca widać, jak pracuje i ugina się od wpływem przyłożonej siły, co daje wyobrażenie o pracy pod wpływem nacisku stopy. W stosunku do poprzedniego modelu poprawiono również elastyczność podeszwy, co przekłada się na lepsze odczucia z biegu, czucie terenu oraz bardziej naturalne przetaczanie stopy. Wykonana w technologii InnerFlex poprzez podzielenie jej siatką drobnych rowków jest elastyczna, a dodatkowy kanał biegnący w poprzek pozwala na powstanie dwóch niezależnych płaszczyzn, które mogą zginać się niezależnie od siebie. Buty biegowe Olympus 4.0 posiadają również poszerzoną podeszwę. Uformowano ją w swojego rodzaju otok wokół pięty. Wszystko po to, aby zwiększyć stabilność w ciężkim terenie. Podeszwa zewnętrzna pokryta jest dobrze znaną mieszanką gumy Vibram MegaGrip, która aż klei się do podłoża. Zmieniony w stosunku do poprzedniego modelu bieżnik, cechuje się grubszą i mocniejszą kosteczką, która lepiej wgryza się w podłoże. Wierzch buta wykonano ze wzmocnionej siateczki mesh, bardziej przewiewnej już na pierwszy rzut oka. Dzięki temu, oprócz lepszej cyrkulacji powietrza między butem a otoczeniem, woda z wnętrza buta szybciej wydostaje się na zewnątrz, a stopa, skarpetka i cholewka szybciej wysycha. Na uwagę zasługuje również przeprojektowany język. Zmniejszono jego grubość i objętość na rzecz jego cieńszej budowy ze wzmocnieniami w najważniejszych miejscach. Podnosi to znacząco komfort użytkowania i pozwala na dokładniejsze i pewniejsze zasznurowanie.

Buty do biegania Altra Olympus 4.0 – parametry produktu

Amortyzacja Bardzo duża
Grubość podeszwy 33 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami) 0 mm
Typ stopy Neutralna
Waga 329 g w rozmiarze 44.5
Rodzaj nawierzchni Teren (błoto, szuter, las, kamienie, skały, leśne ścieżki, polne drogi)
Przeznaczenie Trening/zawody
altra olympus 4.0 buty biegowe

Buty biegowe Altra Superior 4.5

To lekki terenowy but zorientowany na szybkie bieganie po każdej innej nawierzchni niż asfalt. But ma swoje specyficzne grono fanów – biegaczy nielubiących grubych, naleśnikowatych, mało elastycznych podeszew, ceniących sobie naturalność ruchu, doskonałe czucie podłoża i niską wagę.

buty biegowe altra superior 4.5Elastyczna i responsywna podeszwa Quantic cechuje się niską wagą przy jednoczesnym dobrym pochłanianiu i amortyzacji wstrząsów. Buty do biegania trailowe są dość mocno dopasowane w okolicy pięty i śródstopia (min. poprzez zintegrowany w połowie z cholewką, język), jednak ciągle w okolicy palców zostaje niezbędne dla naturalnego odczucia miejsce. Superior 4.5 posiada dość ciekawy bieżnik jak na tak lekki but o ograniczonej amortyzacji. Głębokie kanaliki i mocna kosteczka MaxTrac pozwala na pewne poruszanie się nawet po mokrym bądź niestabilnym terenie.

W stosunku do poprzednika buty biegowe Superior 4.5 nie przeszedł drastycznych zmian. Konstrukcja i bryła buta zostały praktycznie niezmienione. Materiał składający się na cholewkę również pozostał bez metamorfozy, czyli znajdziemy tam mocną siateczka mesh. Dzięki temu wierzch buta szybko wysycha, a woda, która dostała się do środka, swobodnie wypływa na zewnątrz. Jedyna znacząca zmiana to obniżenie wagi o 22 g w rozmiarze 44,5. Sprawia to, że model bardzo dobrze wpasowuje się w segment lekkich butów trailowych, jak np. Brooks Puregrit, Saucony Switchback czy Nike Terra Kiger.

Buty do biegania Altra Superior 4.5 – parametry produktu

Amortyzacja Mała
Grubość podeszwy 21 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami) 0 mm
Typ stopy Neutralna
Waga 252 g w rozmiarze 44.5
Rodzaj nawierzchni Teren (błoto, szuter, las, kamienie, skały, leśne ścieżki, polne drogi)
Przeznaczenie Trening/zawody
altra superior 4.5 buty biegowe

Buty do biegania po asfalcie Altra jesień/zima 2020

Buty biegowe Altra Escalante 2.5

To bestseller wśród butów na twardą nawierzchnię amerykańskiej marki. Ten lekki i dynamiczny model cieszący się uznaniem wśród biegaczy na całym świecie zyskał nową, kolejna już odsłonę.

buty biegowe altra escalante 2.5W odpowiedzi na płynące od biegaczy uwagi, że wersja 2.0 ma zbyt sztywną cholewkę i zapiętek, w modelu 2.5 powrócono do koncepcji znanej z Escalante 1.5. Jeśli chodzi o cholewkę, to została ona wykonana z gęstszej tkaniny niż w modelu 1.5, ale nadal jest tak samo elastyczna. Dodatkowo, wykonanie jej w technologii knit pozwala na utkanie w taki sposób, aby była przewiewna i powietrze swobodnie krążyło między butem a otoczeniem. Tak naprawdę buty do biegania Altra Escalante nie potrzebują drastycznych zmian, ponieważ w takim przypadku nie mogłyby godnie reprezentować swej uznanej nazwy i renomy... Zmiana całej cholewki to najważniejsza metamorfoza, jak zaszła w wersji 2.5. Oprócz tego, but został nieznacznie odchudzony. Odjęto mu zaledwie 8 g wagi. Może nie jest to zmiana zbyt imponująca, jednak w tak lekkim bucie, jakim jest Escalante, ma zbytnio miejsca i potrzeby, by redukować kolejne gramy.

Buty biegowe Altra, mimo iż posiadają stosunkowo cienką podeszwę o grubości 24 mm, całkiem dobrze amortyzują wstrząsy dzięki wykonaniu ich z pianki Ego. Jest to pianka, która cechuje się bardzo dobrym pochłanianiem wstrząsów przy jednoczesnej niskiej wadze oraz wysokiej sprężystości. Charakteryzuje się również większą trwałością, a do tego posiada znacznie większą odporność na ugniatanie niż standardowa pianka Eva. Podeszwa buta na całej swojej długości jest bardzo elastyczna i wraz z całym butem daje zwinąć się w rulon. Dzięki temu zapewnia naturalne odczucia z biegu, dobre czucie podłoża oraz płynne przetaczanie stopy. Escalante 2.5 to idealny but startowy na praktycznie każdy dystans, jednak nie tylko. Sprawdzi się również jako but treningowy dla lżejszych osób o mocnym aparacie ruchu.

Buty do biegania Altra Escalante 2.5 - parametry produktu

Amortyzacja Umiarkowana
Grubość podeszwy 24 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami) 0 mm
Typ stopy Neutralna
Waga 241 g w rozmiarze 44.5
Rodzaj nawierzchni Twarda (asfalt, beton, kostka brukowa)
Przeznaczenie Trening/zawody
altra escalante 2.5 buty biegowe

Buty do biegania Altra Torin 4.5 Plush

Od początku swojego istnienia był to but-zagadka... Ogłaszany jako bardziej amortyzowana i miękka wersja podstawowego Torina tak naprawdę nie dawała nam pola do domysłu co to za but. W rzeczywistości jest to model dość specyficzny, mocno amortyzowany, miękki sprawiający wrażenie poduszki w podeszwie. Charakteryzuje się miękką cholewką i zapiętkiem, a także posiada wyściółkę predysponującą go do biegania bez skarpetek.

buty biegowe altra torin 4.5 plush

Nowe buty biegowe Altra są przede wszystkim lżejsze niż swój poprzednik o prawie 30 g, co jest zmianą dość istotną, gdyż stawia je w równej kategorii wagowej z ich młodszym bratem, czyli Torinem 4.0. Drugą, naszym zdaniem, istotną zmianą jest podeszwa. W modelu 4.5 jest zacznie bardziej sprężysta, dzięki czemu zapewnia bardziej dynamiczne odbicie. Metamorfoza została zastosowana ze względu na sygnały od biegaczy, którzy twierdzili, że Torin Plush jest zbyt „kapciowaty” i po prostu za miękki. Mimo iż w obu butach była zastosowana technologia Quantic, w modelu Torin 4.5 Plush, jest ona znacznie bardziej responsywna i sprężysta, co przekłada się na bardziej dynamiczne odbicie. Z pewnością przełoży się to na lepsze wykorzystanie buta jako startówki dla osób szukających jednocześnie lekkiego modelu o sporej amortyzacji. Buty do biegania Torin 4.5 Plush są w jednej kwestii podobne do m.in. Timp 2.0 i Lone Peak 4.5. Zauważalny jest następujący trend - mimo szerokiego przodu, dzięki technologii FootShape, jest bardziej dopasowany w okolicy pięty i śródstopia. W połączeniu z tkaną cholewką w technologii knit otrzymujemy bardzo ciekawą konstrukcję. W stosunku do modelu minionego zmieniono również język. Zrezygnowano z grubego kawałka materiału i zastąpiono go cienkim panelem z pogrubieniami w najważniejszych miejscach.

Buty biegowe Torin 4.5 Plush – parametry produktu

Amortyzacja Duża
Grubość podeszwy 28 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami) 0 mm
Typ stopy Neutralna
Waga 258 g w rozmiarze 44.5
Rodzaj nawierzchni Twarda (asfalt, beton, kostka brukowa)
Przeznaczenie Trening/zawody
altra torin 4.5 plush buty biegowe

Buty do biegania Altra Paradigm 5.0

To najbardziej amortyzowany but przeznaczony na twardą nawierzchnię spośród produktów marki Altra. Wersja 5.0 to już kolejna odsłona tego inspirowanego ultramaratonem Badwater 135 i stopami jego zmęczonych uczestników modelu do zadań specjalnych.

buty biegowe altra paradigm 5.0

Podeszwa z pianki Ego o grubości 30 mm doskonale pochłania wstrząsy powstałe na skutek uderzeń o podłoże oraz cechuje się dłuższą żywotnością niż klasyczna pianka Eva. Altra poleca ten model biegaczom szukającym wsparcia i kontroli pronacji. Szyna GuideRail zapewnia właściwy tor ruchu, a dzięki temu, że wykonana jest z elastycznego materiału, ogranicza powstały dyskomfort. Szeroka podeszwa wraz z systemem StabiliPods zapewnia stabilność podczas biegu i pozwala ograniczyć ruch stopy w niewłaściwych płaszczyznach. Mimo iż waga w stosunku do modelu 4.5 pozostała niezmienna (318 g w rozmiarze 44,5) to buty biegowe Paradigm 5.0 sprawiają wrażenie znacznie lżejszych i bardziej zrywnych. Zmieniony kształt cholewki oraz podeszwy poprawia odczucia płynące z biegu oraz niweluje uczucie toporności znane z Paradigma 4.5. But z pewnością docenią ciężsi biegacze, szukający maksymalnej amortyzacji oraz asfaltowi biegacze ultra.

Buty do biegania Altra Paradigm 5.0 – parametry produktu

Amortyzacja Bardzo duża
Grubość podeszwy 30 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami) 0 mm
Typ stopy Neutralna
Waga 318 g w rozmiarze 44.5
Rodzaj nawierzchni Twarda (asfalt, beton, kostka brukowa)
Przeznaczenie Trening/zawody
altra paradigm 5.0 buty biegowe

Buty biegowe Altra Escalante Racer

Jest to odpowiedź na głosy biegaczy, że „zwykłe” Escalante są zbyt miękkie jako but startowy. Wypuszczany dotychczas w limitowanych edycjach z okazji dużych maratonów Escalante Racer stał się powszechnie dostępny i na stałe wszedł do regularnej oferty marki Altra.

buty biegowe altra escalante racer

Odchudzona podeszwa o grubości 22 mm jest również wykonana z pianki Ego jednak ciut bardziej twarda, gwarantująca mocniejsze i jeszcze szybsze odbicie. But to typowa startówka na praktycznie każdy dystans od 5 km do maratonu, jednak szybcy i lekcy biegacze z pewnością docenią go podczas szybkich treningów. Elastyczna podeszwa pracuje w każdej płaszczyźnie i daje zwinąć się w rulon. Przekłada się to na bardzo dobre czucie podłoża i naturalny ruch przetoczenia stopy. Na uwagę zasługuje również cholewka. Wykonana z przewiewnej siateczki mesh o dużych oczkach oprócz niskiej wagi oferuje bardzo dobre właściwości przepuszczalności powietrza. Pozwala to na swobodną cyrkulację powietrza między butem a otoczeniem, co z pewnością docenimy podczas startów w upalną pogodę. Może to być jednak minusem dla osób chcących użyć Racera jesienią czy zimą, szczególnie podczas deszczu. Buty do biegania Escalante Racer to prawdziwy „lightweight” – 209 g w rozmiarze 44,5 pokazuje, że to prawdziwa waga ultralekka. Da się to odczuć na stopie podczas biegu. W połączeniu z zerowym dropem Racer aż wymusza na nas abyśmy przyspieszyli.

Buty biegowe Altra Escalante Racer – parametry produktu

Amortyzacja Mała
Grubość podeszwy 22 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami) 0 mm
Typ stopy Neutralna
Waga 209 g w rozmiarze 44.5
Rodzaj nawierzchni Twarda (asfalt, beton, kostka brukowa)
Przeznaczenie Zawody/sporadycznie trening
altra escalante racer buty biegoweZdjęcia: Piotr Różański (FB: Jak nie biegam to pstrykam)
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixel