Buty do biegania Altra – przegląd nowości Altra wiosna/lato 2020

2020-03-09
Buty do biegania Altra – przegląd nowości Altra wiosna/lato 2020

Początek roku zwiastuje pojawienie się kolejnych kolekcji butów biegowych. Nie inaczej jest w przypadku marki Altra, która przygotowała nowości w swojej ofercie. Pojawiło się parę nowości, część modeli poddano liftingowi, znalazły się także nowe wersje kolorystyczne. Wynika to z tego, że gama butów do biegania trailowych i asfaltowych cały czas ewoluuje i poszerza się. Poniższy przegląd butów z aktualnej kolekcji powinien rozwiać wątpliwości „co i jak” oraz dokładnie wyjaśnić, czym dany but się charakteryzuje.

Buty biegowe Altra Timp 2

Na pierwszy ogień idzie – naszym zdaniem – najciekawsza z nowości, choć wciąż jest to model trochę niedoceniany. Wszystko przez to, że myśląc o dwóch słowach „trail” i „Altra” nasuwały się dwa modele –  Lone Peak i Olympus. Warto jednak zwrócić uwagę na buty biegowe Timp 2 wyrastające śmiało na poważnego gracza w trailowej rodzinie Altry. Mniej amortyzowany niż gruby i mięsisty Olympus, z kolei ciut bardziej niż Lone Peak, w którym przy długim kilometrażu może tej amortyzacji brakować. Jest swojego rodzaju brakującym ogniwem pomiędzy nimi i bardzo dobrze wpasowuje się w to miejsce.

buty biegowe altra timp 2

Podeszwa wykonana z pianki Quantic gwarantuje dobrą amortyzację przy jednoczesnym zachowaniu sprężystości i dynamiki odbicia. System InnerFlex dzieli ją specjalnymi rowkami, co powoduje, że jest elastyczna i brak w niej plastikowych elementów. Wszystko to przekłada się na naturalne przetaczanie stopy oraz dobre czucie podłoża. Zmieniono również bieżnik. Użytkownicy poprzednich modeli zgłaszali, że but czasem „lata” na mokrym podłożu. Zmieniono więc zarówno układ kosteczek bieżnika na bardziej agresywny, a także pokryto go specjalną mieszanką MaxTrack, która zwiększa jego przyczepność w ciężkim terenie. Obniżono również wagę buta w stosunku do poprzedniego model. Buty do biegania trailowe Altra Timp 2 są o 20 gram lżejsze od poprzednika.

Na uwagę zasługuje również kształt i uformowanie cholewki buta. W okolicy śródstopia i pięty bardzo dobrze „trzymają” nogę, co docenią osoby o węższym podbiciu bądź lubiących takie dopasowane buty biegowe. Nie oznacza to oczywiście, że buty do biegania są wąskie. Jak w każdym modelu marki Altra, w przypadku Timp 2 otrzymujemy szeroki toebox, który uwzględnia anatomię ludzkiej stopy i pozwala jej swobodnie pracować. Wszystko to dzięki sztandarowej i znanej z każdego modelu technologii FootShape. Do buta możemy oczywiście zastosować stuptuty chroniące przed dostaniem się do jego środka niepożądanych przedmiotów. Autorski system GaiterTrap pozwala na pewny i łatwy ich montaż w systemie 2Points.

Buty do biegania Altra Timp 2 - parametry produktu

Amortyzacja Duża
Grubość podeszwy 29 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami) 0 mm
Typ stopy Neutralna/ supinująca
Waga 281 g w rozmiarze 44,5
Rodzaj nawierzchni Teren (błoto, szuter, las, kamienie, skały, leśne ścieżki, polne drogi)
Przeznaczenie Trening/ zawody

 

Buty biegowe Altra Lone Peak 4.5

Śmiało można powiedzieć, że to model już po prostu kultowy. Buty do biegania Altra Lone Peak 4.5 to najnowsza wersja tego trailowego bestselleru marki. Są one praktycznie uniwersalne, o szerokim spektrum zastosowań. Różni zawodnicy stosują go do różnych celów, w zależności od potrzeb i osobistych preferencji. Dla osób lubiących mniej amortyzacji i lepsze czucie podłoża oraz naturalność ruchu sprawdzi się nawet podczas długiego górskiego ultra. Jeśli ktoś szuka większej ochrony dla swoich nóg, te buty biegowe będą dobrym treningowo startowym modelem na krótszych dystansach w łatwiejszym terenie. Lone Peak 4.5 posiada agresywny bieżnik, który dobrze wgryza się w podłoże. Ilość pianki w podeszwie to kompromis między niezbędną ochroną a kontaktem z podłożem i lekkością, a zerowy drop pozwala na naturalną i prawidłową postawę ciała podczas biegu.

buty biegowe altra lone peak 4.5

 

Zmiany w stosunku do modelu 4 nie są zbyt drastyczne. Buty do biegania Lone Peak 4.5 zyskały nową, bardziej elastyczną podeszwę, co przekłada się na jeszcze bardziej naturalny ruch stopy i lepsze czucie podłoża. Jest bardziej giętka i daje się swobodnie wyginać, co z pewnością docenią biegacze lubiący swobodę i naturalność. Poprawiono również bieżnik TrailClaw, którego kosteczki zostały poddane lekkiemu liftingowi. Dzięki temu zyskał on jeszcze bardziej agresywny charakter i kształt przekładający. W porównaniu do poprzedniego modelu te buty do biegania trailowe zostały pokryte inną gumą MaxTrac. W ten sposób sprawiają wrażenie lepszego „klejenia się” do podłoża.

Na uwagę zasługuje również sznurowanie, ponieważ zrezygnowano z „mostka” znanego z wersji 4.0. Śmiało można powiedzieć, że jest to dobra zmiana, gdyż pozwala na lepsze dopasowane buta i bardziej precyzyjne sznurowanie. Ze zmian w cholewce i bryle buta można wyróżnić jeszcze lekkie obniżenie profilu oraz jego lepsze dopasowanie do stopy. Dzięki temu stopa w okolicy pięty oraz śródstopia pewniej leży w bucie, co znacząco podniesie komfort szybkich zbiegów, gdzie ograniczono jej przesuwanie się. Oprócz pianki o grubości 25 mm stopę chroni wkładka StoneGuard, która ma za zadanie chronić przed ostrymi i twardymi przedmiotami i podłożem. Umieszczona jest wewnątrz podeszwy środkowej wykonanej z materiału A-Bound. Ma on za zadanie pochłaniać wstrząsy i amortyzować ale jednocześnie zapewnić niezbędną dynamikę i responsywność odbicia. Miłym udogodnieniem jest również podwójna pętelka na pięcie. Buty biegowe zakłada się łatwiej w szczególności w przypadku zziębniętych dłoni, np. podczas przepaku.

Buty do biegania Altra Lone Peak 4.5 - parametry produktu

Amortyzacja Umiarkowana
Grubość podeszwy 25 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami) 0 mm
Typ stopy Neutralna/ supinująca
Waga 298 g w rozmiarze 44,5
Rodzaj nawierzchni Teren (błoto, szuter, las, kamienie, skały, leśne ścieżki, polne drogi)
Przeznaczenie Trening/ zawody

 

Buty do biegania Altra Olympus 3.5

Buty do biegania trailowe Olympus 3.5 to kolejna odsłona jednego z najważniejszych modeli amerykańskiej marki. Co prawda, nie zaszły w nim żadne zmiany, jednak kolekcja wiosna/lato 2020 urzeka nas nową wersją kolorystyczną. Jest to model dedykowany na długie górskie biegi, w trudnym terenie dla biegaczy szukających maksymalnej ochrony stóp i komfortu. Duża ilość pianki pod stopą – aż 33 mm – pozwala na maksymalną ochronę przed kamieniami, korzeniami i wszystkimi trudami długiego górskiego ultra oraz amortyzację wstrząsów. Te buty biegowe mogą wydawać się toporne i ciężkie jednak podczas wyczerpującego biegu jego dynamika nie będzie priorytetem. Jak na taką amortyzację, 303 g w rozmiarze 44,5 to naprawdę waga lekka.

buty biegowe altra olympus 3.5

Buty biegowe Altra Olympus 3.5 wyposażono w podeszwę Vibram MegaGrip, która mimo braku agresywnego bieżnika dobrze i pewnie trzyma się nawet na mokrych kamieniach. W tym modelu względem poprzednika zmieniono głównie cholewkę i podeszwę. W tej drugiej, poprzez zastosowanie technologii InnerFlex, poprawiono elastyczność i giętkość, co przekłada się na naturalność ruchu i lepsze czucie podłoża mimo dużej grubości podeszwy. Cholewka została wykonana z trwalszych i mocniejszych materiałów co jest równoznaczne z wydłużeniem jej żywotności. Podeszwa została dodatkowa poszerzona, co ma wpływ na większą stabilność. Oczywiście, te buty do biegania charakteryzują się brakiem różnicy w wysokości podeszwy między piętą a palcami, popularnie nazywanym zerowym dropem, co jest typowe dla marki dzięki technologii Balanced Cushioning. Produkt posiada szeroki, anatomiczne zaprojektowany przód buta. Pozwala to stopie swobodnie leżeć, co przekłada się na komfort i naturalne odczucia z biegu, odpowiada za to dobrze znany FootShape.

Buty biegowe Altra Olympus 3.5 - parametry produktu

Amortyzacja Bardzo duża
Grubość podeszwy 33 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami) 0 mm
Typ stopy Neutralna/ supinująca
Waga 303 g w rozmiarze 44,5
Rodzaj nawierzchni Teren (błoto, szuter, las, kamienie, skały, leśne ścieżki, polne drogi)
Przeznaczenie Trening/ zawody


Buty biegowe Altra Provision 4

Zupełnie nowa propozycja na asfalt i twarde nawierzchnie. Dedykowany dla osób z tendencją do pronacji, jednak mogą z niego również korzystać osoby ze stopą neutralną. Nie są to klasyczne buty do biegania ze wsparciem pronacji, które w innych modelach na rynku z reguły występuje w postaci kawałku twardego plastiku w podeszwie czy w wewnętrznej części cholewki. Provision 4 to zupełnie inny kaliber. Mimo dość sporej amortyzacji jest lekki oraz elastyczny. Miękki zapiętek oraz giętka podeszwa pozwalająca zwinąć się w rulon przekłada się na swobodę i naturalność. Altra określa to jako „dynamiczne wsparcie”, czyli działa ono tylko wtedy, gdy Twoja stopa zaczyna zbaczać z naturalnego i prawidłowego ruchu stopy. Systemy kontrolujące pronację, ArchFeature i GuideRail są praktycznie niewyczuwalne przy „normalnej” pracy stopy. Działają dopiero wtedy, gdy jest to potrzebne.

buty biegowe altra provision 4

System ArchFeature odpowiada za „trzymanie” wnętrza łuku stopy. Jest on połączony ze sznurowaniem, przez co możemy dopasować jego siłę do preferencji i potrzeb. GuideRail to drugi z systemów odpowiadający za wsparcie pronacji i stabilizację. Jest to elastyczna szyna poprowadzona od wnętrza buta, która ma za zadanie ograniczać ruch stopy do wewnątrz. Buty do biegania Provision 4 charakteryzują się, rzecz jasna, standardową technologią FootShape, jest również obecna w tym bucie. Zaprojektowanie przodu, z uwzględnieniem anatomii ludzkiej stopy, pozwala na swobodą pracę i nie ogranicza jej ciasnym wnętrzem, co przekłada się na komfort i naturalne odczucia płynące z użytkowania.

Buty do biegania Altra Provision 4 - parametry produktu

Amortyzacja Duża
Grubość podeszwy 27 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami) 0 mm
Typ stopy Neutralna/ pronująca
Waga 298 g w rozmiarze 44,5
Rodzaj nawierzchni Twarda (asfalt, beton, ubite ścieżki parkowe i gruntowe)
Przeznaczenie Trening/ zawody


Buty biegowe Altra Viho

Jest to stosunkowo młody model w rodzinie Altra. Buty do biegania Viho powstały po to, by nie narażać portfela osób chcących zaznajomić się z filozofią marki. Dedykowane są wszystkim tym, którzy chcą spróbować legendarnego FootShape’a oraz zerowego dropu, a nie są pewni czy trafi to w ich gust i boją się wydawać pełną kwotę na produkty z klasycznej oferty. Buty biegowe są elastyczne i jego podeszwa spokojnie zwija się w ręce. Wszystko przez zastosowaną technologię InnerFlex wpływającą na elastyczność podeszwy, co przekłada się na naturalność ruchu i dobre czucie podłoża.  Model Altra Viho posiada dość sporą amortyzację, za którą odpowiada podeszwa grubości 26 mm, która powoduje iż jest to but dość uniwersalny. W komforcie i względnej dynamice pobiegną w nim lżejsi biegacze, a i ciężsi otrzymają niezbędną ochronę dla swoich nóg.

buty biegowe altra viho

Buty do biegania można porównać do modelu Torin, choćby ze względu na taką samą grubość podeszwy i zastosowanie. Jednak widać, że Viho to budżetowy but „entry level”. Mimo takiej samej grubości podeszwy jest cięższy (286 g vs 257 g) i gołym okiem widać różnicę w użytych materiałach . Nie znaczy to jednak, że Altra Viho to model, na który nie należy zwracać uwagi! Zaprojektowany został z uwzględnieniem ciut tańszych materiałów (np. zastąpienie technologii Quantic w podeszwie zwykłą pianką Eva), a ponadto, użyto innej siateczki w produkcji cholewki. Niezmienne jest jednak to, że bezkomromisowo można oczekiwać dwóch najważniejszych rzeczy – FootShape i zerowy drop Balanced Cushioning, które szczególnie przyciągają biegaczy.

Buty do biegania Altra Viho - parametry produktu

Amortyzacja Duża
Grubość podeszwy 26 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami) 0 mm
Typ stopy Neutralna
Waga 286 g w rozmiarze 44,5
Rodzaj nawierzchni Twarda (asfalt, beton, ubite ścieżki parkowe i gruntowe)
Przeznaczenie Trening/ zawody


Buty dziecięce Altra Kids

Na sam koniec spójrzmy na absolutną nowość, bo Altra myśli również o najmłodszych. W trosce o ich zdrowe stopy i ruch w zgodzie z naturą przygotowano całą linię butów nazwaną Youth. Należą do niej dziecięca wersja Lone Peaka i model bardziej szosowy Kokiri.

Buty dziecięce charakteryzują się taką samą wysokością podeszwy na całej swej długości, aby krok dziecka był zgodny z naturalną i zdrową pozycją ciała podczas przemieszczania się. Są dostępne w atrakcyjnych kolorach z pewnością przypadną do gustu nie tylko rodzicom, ale i ich pociechom.

buty dziecięce altra

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel