Czym są rollery i jak je wykorzystać?

2019-08-02
Czym są rollery i jak je wykorzystać?
Rollery to specjalne akcesoria do masażu, mające najczęściej kształt specjalnie uformowanych wałków, ale można spotkać także rollery w formie kul. Zostały stworzone po to, aby pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i szybszej ich regeneracji, pomagają również w ćwiczeniach rozciągających i rozgrzewających.

Zalety rollerów

Rollery mają wiele zalet, które łatwo poznać. Po pierwsze – są stosunkowo tanie i szeroko dostępne, dlatego można nabyć je w każdej chwili, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Na przykład sklep triathlonowy TriCentre posiada w swojej ofercie rollery adresowane do różnego rodzaju aktywności, np. rollery dla triathlonistów, rollery dla pływaków, rollery dla kolarzy, itp. Umożliwia to dobranie rollera najlepiej dopasowanego do uprawianej aktywności. Po drugie – za pomocą rollerów można przeprowadzać masaż praktycznie wszędzie – na siłowni, w domu, na plaży, jednym słowem – gdziekolwiek. Po trzecie – masaż można wykonywać samodzielnie i nie jest do tego potrzebna ani żadna fachowa wiedza, ani pomoc drugiej osoby.
Po czwarte – masaż mięśni sprawia, że szybciej się regenerują, co redukuje ryzyko kontuzji, a ponieważ poprawiają krążenie krwi, skóra staje się jędrniejsza i prawidłowo odżywiona. Pomaga to także w zwalczaniu zmarszczek. Po piąte – masaż za pomocą rollera pomaga w rozluźnieniu całego organizmu, a więc relaksuje. Można wykonywać go nie tylko przed lub po ćwiczeniach, ale również po prostu dla relaksu po ciężkim dniu.

Jak wybrać roller dla siebie?

Jaki kształt rollera wybrać dla siebie? Należy pamiętać, że poszczególne modele różni nie tylko kształt i wielkość ale również struktura powierzchni. Generalna zasada jest taka, że krótsze służą do masażu konkretnych obszarów ciała, na przykład ud lub łydek, podczas gdy dłuższe pozwalają na rozmasowanie całego ciała. Rollery z miękką strukturą polecane są dla osób, które dopiero zaczynają używanie tych akcesoriów, a także każdego, kogo ciało ma dużo napięć w całym ciele oraz cechuje się niskim progiem bólu. Nie może być on jednak zbyt miękki – im delikatniejszy roller, tym mniejsza skuteczność w rozluźnianiu mięśni. Z kolei roller twardy powinien mieć wypustki – dzięki intensywnemu rolowaniu będzie cechować go największa efektywność, jednak jego używanie może być bolesnym doświadczeniem. Złotym środkiem są rollery o średniej twardości.

Jak masować ciało za pomocą rollera?

Masaż jednej partii ciała powinien zająć 1-2 minuty. Podczas jego wykonywania nie powinno wykraczać się poza obszar jednej grupy mięśniowej, należy wykonywać go miarowym tempem, a w przypadku poczucia bólu powinno się wstrzymać masowania na 10-15 sekund. To naturalna reakcja fizjologiczna - ból oznacza, że napięte mięśnie zaczynają ulegać rozluźnieniu. Nie należy przerywać wówczas masażu – jego kontynuowanie przyniesie właściwy efekt, czyli porządne rozluźnienie mięśni. Pamiętaj, że pierwszy masaż może nie przynieść optymalnych rezultatów, dlatego ważna jest systematyczność. Dopiero po 3-4 masażu Twoje ciało zacznie odczuwać pozytywne skutki. Jeśli jednak tak by się nie stało, może oznaczać to, że roller ma nieodpowiednią twardość – spróbuj wówczas zmienić go na miększy. A gdy przyzwyczaisz się do twardszej nawierzchni, spróbuj twardszego materiału.

Jaki roller warto kupić?

W sprzedaży znajduje się mnóstwo różnego rodzaju rollerów, więc nie sposób polecić wszystkich dobrych modeli. Warto jednak na przykładach pokazać, jak powinny wyglądać dobre modele. Pokazywane poniżej oferuje wspomniany wcześniej sklep triathlonowy TriCentre.

MOVO roller HARD - roller adresowany od osób uprawiających triathlon, bieganie i kolarstwo, a także prowadzących siedzący tryb życia. Jest przeznaczony dla osób zaawansowanych w masażach z rolleami lub z dużą odpornością na ból. Jego wymiary to 35 x 13 cm przy wadze zaledwie 300 gramów. Jego regularne stosowanie powinno wzmocnić mięśnie głębokie, a co za tym idzie – zredukować ryzyko występowania kontuzji oraz urazów różnego rodzaju. Osoby prowadzące siedzący tryb życia mogą stosować go nie tylko do rozluźniania napiętych mięśni, ale i powięzi.
MOVO twinball OPTIMUM - stworzony do szczegółowej pracy na mięśniach przykręgosłupowych (nieznaczna sprężystość pod naciskiem palców 2-3 mm). Dzięki specjalnemu kształtowi idealnie nadaje się do automasażu i mobilizacji odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Wyprodukowany z myślą o osobach mających siedzący tryb dnia, cierpiących na bóle i sztywność karku, kręgosłupa. Ma średnicę 10,5 cm, waży zaledwie 20 gram, a jego skala twardości jest dobrana tak, aby mogli z niej w pełni korzystać zarówno początkujący, jak i średniozaawansowani.
MOVO ball OPTIMUM – wielozadaniowy przyrząd do głębokiego automasażu (nieznaczna sprężystość pod naciskiem palców 2-3 mm). Stosowanie MOVO Ball jest szczegółową pracą na tkankach miękkich jako dopracowanie danego obszaru. Dzięki temu przyrządowi jesteśmy w stanie wyrolować pośladek, klatkę piersiową, mięsień dwugłowy i czworogłowy, stopę, łydkę, kark, ramię. Rekomendowany do ucisku oraz niwelowania napięć punktowych w ciele. Idealny jako wykończenie pracy na MOVO Roller. Waży zaledwie 60g,a jego wymiary to 23x12 cm.
To tylko przykładowe oferty. Aby zobaczyć wszystkie, już dzisiaj odwiedź sklep triathlonowy TriCentre!
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
pixel