Czym są trenażery?

2019-11-25
Czym są trenażery?
Trenażery to sprzęt treningowy, który w ostatnich latach znajduje zastosowanie nie tylko na siłowniach, w klubach fitness i sportowych, ale trafia coraz częściej do domów i mieszkań prywatnych. Dlaczego? Wiele osób aktywnych na co dzień traktuje ich użytkowanie jako dopełnienie treningu na świeżym powietrzu, a jeśli jest on niemożliwy – np. ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne – staje się on substytutem. W poniższym tekście przyjrzymy się trenażerom rowerowym i polecimy modele, których zakup warto rozważyć.

Trenażery rowerowe – czym są i jak mogą pomóc?

Trenażery to urządzenia stacjonarne, które bez problemu zmieszczą się w przeciętnej wielkości pomieszczeniu. Podpina się do nich rower, a następnie można trenować jak w normalnych warunkach. W sprzedaży znajdują się trenażery dedykowane rowerom górskim i szosowym, dzięki czemu nawet w środku zimy możesz czuć się jak na drodze. Nie nastąpi efekt odzwyczajenia się od własnego roweru, ponieważ będzie on przez 12 miesięcy w użyciu. Tu od razu warto zauważyć, że trenażer kosztuje znacznie mniej niż rower stacjonarny, na który lubi przesiadać się dużo osób w okresie jesienno-zimowym. Dzięki treningom na trenażerze zachowuje się kondycję, a dostępne przystawki pozwalają na symulowanie różnych warunków terenowych, np. nachylenia. Pozwala to nie tylko na utrzymanie się w formie, ale również ćwiczenie techniki jazdy czy własnej wytrzymałości.

Trenażery rowerowe wykonywane są z solidnych materiałów, co gwarantuje ich długotrwałe użytkowanie. Jednak trenażery są różne i w sprzedaży można spotkać trzy ich rodzaje:
● magnetyczne – w tym przypadku rower mocowany jest na ramie, co sprawia, że podczas jazdy stoi stabilnie; trzymające go magnesy można regulować, ustalając opór, na jaki będą natykać się koła, co umożliwia symulowanie różnych warunków; trenażery rowerowe magnetyczne uchodzą za najbardziej uniwersalne
● rolkowe – tego typu trenażer rowerowy jest częstym wyborem zawodowców, którzy rozgrzewają się za jego pomocą przed startem w zawodach; daje on warunki najbardziej zbliżone do prawdziwych – nie ma żadnego podparcia, więc należy utrzymywać równowagę i skupić na jeździe, jednak aby symulować opór, potrzebna jest osobna przystawka
● hydrauliczne - najbardziej skomplikowane trenażery, do których rower montuje się poprzez wymontowanie tylnego koła i umieszczenie roweru na ramie ze specjalną kasetą. Choć są najdroższe, najlepiej pozwalają na symulowanie prawdziwej trasy – w wersjach z elektroniką ustawienia można wczytać z tableta lub smartfona, a także porównywać wyniki z innymi trenującymi

Gdzie znaleźć dobry trenażer?

Trenażery dla kolarzy można nabyć w wielu sklepach sportowych, zarówno stacjonarnych, jak i online, jak np. TriCentre. Znajdziesz modele różnych marek i z różnymi udogodnieniami, np. cichy trenażer czy elektroniczny. Warto zwrócić uwagę na następujące trenażery:

WAHOO Trenażer KICKR Fitness Powertrainer 4.0

wahoo trenażer

Trenażer kolarski z elektroniką. Jest niezwykle cichy, charakteryzuje się bardzo precyzyjnym pomiarem mocy, co pozwoli zdobyć wszystkie informacje o wydajności, wytrzymałości i postępach w treningach. Gwarantuje realistyczne odczucia z jazdy, dlatego można poczuć się, jakby jeździło w warunkach naturalnych. W zestawie znajduje się kaseta 11s 12-27. Trasy można pobierać na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS. Dedykowana aplikacja producenta - Wahoo Fitness Android App – umożliwia pobieranie wymagających tras. Integracja ze Strava i Zwift pozwala na wirtualne ściganie z innymi przez Internet.
Dzięki rozwiązaniom technicznym ten trenażer rowerowy może symulować wzniesienie do 20%, zaś elektronicznie sterowany opór pozwala na natychmiastową zmianę między wzniesieniami i spadkami.

WAHOO Trenażer Kickr Core

To jeden z najpopularniejszych produktów typu Smart amerykańskiej marki Wahoo Fitness. Jest przeznaczony do trenowania  w domu, ale gwarantuje bardzo realistyczne warunki i prawdziwość jazdy w terenie. Niski hałas i precyzyjny pomiar mocy zapewnią wykonanie rzetelnego treningu, który pokaże nam prawdziwe efekty ciężkiej pracy.Trenażer rowerowy daje możliwość przeprowadzenia każdego rodzaju wysiłku - także z wgranym oporem i obciążeniami. W połączeniu z aplikacjami takimi jak Strava, Wahoo Fitness czy Trainer Road kolarz zyskuje możliwość nieograniczonego niczym treningu. Produkt jest kompatybilny z osiami 12x142 i 12x14, oraz standardowym szybko zamykaczem 130/135 mm. Ponadto, dokładność pomiaru mocy to +/-2%, a maksymalna generowana moc to 1800W. Symulacja maksymalnego nachylenia wynosi 16%.

trenażer wahoo

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel