Jak się ubrać na rower jesienią i zimą?

2019-10-01
Jak się ubrać na rower jesienią i zimą?
Jazda na rowerze to aktywność, której nie powinno się przerywać w trakcie chłodniejszych miesięcy. Oczywiście wymagany jest wówczas odpowiednio przystosowany do takich warunków rower pozwalający jeździć po śniegu i kałużach, ale to tylko połowa sukcesu. Druga leży w odpowiedniej odzieży. Ma ona za zadanie sprawić, że jazda w chłodzie lub deszczu nie będzie torturą, ale przyjemnym przeżyciem. Jak wybrać odpowiednią? Istnieje sporo możliwości, z którymi warto się zapoznać.

Odzież do jazdy rowerowej w chłodne dni

Każdy lubi mieć podczas treningu komfort – dotyczy to wszystkich dyscyplin sportu, kolarstwa nie wyłączając. W jego przypadku dobra odzież rowerowa to nie tylko gwarancja przyjemnego treningu bez względu na warunki atmosferyczne, ale również czynnik zmniejszający ryzyko przewiania lub wychłodzenia, a co za tym idzie – nabawienia się poważnych chorób, zaczynając od kataru, kończąc na zapaleniu płuc.

Dobrze zaopatrzony sklep triathlonowy powinien mieć w swojej ofercie odzież dedykowaną treningom w chłodniejszym okresie. Kurtki rowerowe to podstawa – obojętnie, czego nie nosiłoby się pod nią, ma ona za zadanie nie dopuszczać wiatru oraz chłodu do ciała. Ponieważ dedykowana jest aktywności fizycznej, musi także zapobiegać nadmiernemu poceniu się i przegrzewaniu organizmu. Jeśli nie ma ostrych mrozów, może pomóc kamizelka rowerowa. W sklepie TriCentre można znaleźć takie, w tym warta uwagi Hurricane Wind Storm produkcji renomowanej firmy Compressport. Wśród jej największych zalet można wymienić m.in. zastosowanie przedłużonego materiału na dole. Umożliwia to pełną osłonę nawet w trakcie jazdy w pozycji aerodynamicznej. Kamizelka posiada dodatkowo wysoki kołnierz – powinien ograniczać zimne powietrze utrudniające komfortowe działanie. Zamek ustawiony pod kątem nie ogranicza ruchów i nie hamuje podczas szybkiej jazdy. Na tym nie koniec zalet, gdyż kamizelka posiada wentylującą siatkę umieszczoną na górze pleców. Dzięki temu unika się przegrzania, dbając o poprawną termoregulację organizmu.

kamizelka rowerowa compressport

Termiczna odzież rowerowa to także dobry pomysł na komfortowe treningi w chłodne dni. Koszulki i spodenki tego rodzaju regulują ciepłotę ciała, zapobiegając zarówno przegrzaniu, jak i wychłodzeniu organizmu. Wykonywana jest z materiałów dopasowujących się do anatomicznej budowy ciała, dzięki czemu w trakcie treningów nie krępuje ruchów. Wspomniany sklep triathlonowy oferuje szeroki wybór takiej odzieży. Spodenki mogą być noszone jako jedyna odzież przy wysokiej temperaturze, ale również jako pierwsza warstwa podczas bardziej wymagającego wysiłku. Jeśli chodzi o górną część ciała, ciekawa propozycja to koszulka termiczna 3D Thermo 50 g Short Sleeve. Nadaje się nie tylko na rower, ale również do biegania, wycieczek w teren oraz sportów zimowych. Została wykonana z unikalnego materiału, pozwalającego na kontrolowanie temperatury i utrzymanie prawidłowego ciepła ciała, czyli pomiędzy 36-37,5°C. Zapewnia termalne wsparcie ze względu na kanały wentylacji i poduszeczki powietrzne, dzięki czemu powietrze ma swobodny przepływ i odpowiada tym samym za proces regulowania temperatury pomiędzy otoczeniem a ciałem. Łatki 3D umieszczone na ramionach dodatkowo wspierają biceps i przedramię, ponieważ oddziałuje na nie kompresja. Redukuje to wibracje i wstrząsy. I co ciekawe – ta koszulka termiczna waży tylko 50 g!

Nie zapomnij o stopach!

W chłodne dni ważne jest także zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie stóp, do czego posłużą odpowiednie skarpety oraz buty rowerowe. Warto polecić skarpetki rowerowe ProRacing Socks v3.0 wspomnianej wcześniej marki Compressport. Zostały uszyte z materiału o dobrze oddychających właściwościach, dlatego stopy nie pocą się, a zastosowana technologia 3D.DOTS ma za zadanie wywoływać mikromasaż, co zmniejsza zmęczenie i już w trakcie wysiłku wpływa na proces regeneracji. Skarpetki doskonale pochłaniają wstrząsy powstałe podczas wysiłku, a bezszwowa konstrukcja minimalizuje ryzyko powstawania otarć i odcisków.

skarpetki rowerowe compressport

Jeśli chodzi o buty rowerowe, powinno się wybierać modele z wysoką cholewką, sięgającą ponad kostkę, co zapewnia objęcie ochroną całej stopy oraz zabezpiecza dostanie się wody i śniegu do wnętrza. W butach przeznaczonych na rower cholewki są tak zaprojektowane, aby nie krępować ruchów w trakcie pedałowania. Ponadto, podeszwy są dodatkowo uszczelnione i ocieplone, aby zapobiegać utracie ciepła. Zalecamy modele z membranami z Gore-texu, co gwarantuje dobre oddychania stopy i hamuje gromadzenie się wilgoci. W najchłodniejsze dni dobrze dodatkowo założyć na buty owiewy, które stworzą dodatkowa warstwę izolacyjną.

Deszcze i śniegi nie muszą być przeszkodą sprawiającą, że trzeba będzie zaprzestać jazdy na rowerze. Z odpowiednim sprzętem i odzieżą można uprawiać kolarstwo przez cały rok!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel