Jak spakować plecak na bieg ultra?

2019-02-04
Jak spakować plecak na bieg ultra?
Wielu biegaczy i triathlonistów-amatorów traktuje zakup plecaka biegowego jako czynność mniej ważną przy zaopatrywaniu się sprzęt. Zawodowcy tego nie robią, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę, że nieodpowiednio dobrany plecak znacząco wpływa na komfort pokonywania trasy. Warto więc poświęcić na jego wybór taką sama uwagę jak przy butach czy opaskach kompresyjnych. Dobrze dobrany plecak ma szczególnie ważne znaczenie przy trasie ultra – której długość jest zazwyczaj większa niż 40 km.

Co powinien zawierać plecak na dłuższe dystanse?


Pojemność plecaka to bardzo istotny parametr, dlatego warto najpierw ustalić, co będzie się w nim przenosić i zaplanować rozmieszczenie ekwipunku tak, aby łatwo było sięgnąć po rzeczy pierwszej potrzeby. Tymi zaś – i od nich zaczynamy – są napoje, żele i batony energetyczne. Jeśli w trakcie trasy będziemy chcieli dodać sobie sił, niewygodne byłoby zdejmowanie plecaka i grzebanie we wnętrzu za nimi. Dlatego plecak na bieg ultra musi mieć boczne, łatwo dostępne kieszonki, do których zawodnik da radę sięgnąć bez przerywania biegu.

compressport plecak biegowy

Pozostałe elementy wyposażenia to ubranie na zmianę i dodatkowe. Podczas jesiennych biegów możemy zabrać ze sobą, np. wiatrówkę z kapturem, która przyda się, gdy zacznie wiać zimny wiatr lub padać deszcz. Tutaj praktycznym rozwiązaniem jest siatkowa kieszonka, do której bez problemu powinna zmieścić się zwinięta kurtka, czapka czy rękawiczki. Drobniejsze rzeczy takie jak dokumenty, telefon czy latarka-czołówka można spokojnie przenosić we wnętrzu plecaka. Nie będziemy raczej po nie sięgać w trakcie biegu, a jeśli robimy krótką przerwę na trasie, wówczas nie jest problemem otwarcie i wyjęcie potrzebnych przedmiotów.

Pojemność plecaka na bieg ultra powinna wynosić co najmniej 10 litrów – taka gwarantuje pomieszczenie całego potrzebnego sprzętu i na trasie nie zdarzy nieprzyjemne zaskoczenie, gdy okaże, że czegoś brakuje.

Jakie plecak na biegi ultra warto polecić?

W szerokiej ofercie producentów sprzętu sportowego znajduje się dziesiątki różnego rodzaju plecaków, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem najodpowiedniejszego dla siebie. Warto zwrócić uwagę na plecak biegowy COMPRESSPORT ULTRUN – jak sugeruje to sama jego nazwa, został stworzony właśnie dłuższe trasy biegowe. Zwraca uwagę jego lekkość – waży zaledwie 140 gramów, a materiały wykonania są wodoodporne i wytrzymałe na rozdarcia. Ma ergonomiczny kształt, dzięki któremu przystosowuje do sylwetki biegacza, a z przodu znajdują się dwie kieszonki łatwego dostępu przeznaczone na bidony lub butelki z napojami. Ponadto, po bokach umieszczono cztery kieszonki na żele i dwie duże kieszenie na sprzęt.

Kamizelka biegowa jako alternatywa?

Niektórzy biegacze preferują kamizelki zamiast plecaków. Przewagą jest brak obciążenia pleców, brak podskakiwania w czasie biegu oraz łatwy dostęp do wszystkich kieszonek. Niestety, z plecakami przegrywają pod względem pojemności. Kamizelka biegowa ARCH MAX HV-2.5 to polecany egzemplarz, jednak ogólna pojemność wynosi 2,5 litra, czyli czterokrotnie mniej niż przeciętny plecak biegowy.

kamizelka biegowa arch max

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel