Jak wybrać strój do pływania?

2018-01-11
Jak wybrać strój do pływania?

Pływanie to element, bez którego nie byłoby triathlonu. Również i do niego potrzebny jest odpowiedni strój - podobnie jak odpowiednie obuwie do biegania oraz dobry rower z lemondką. Jak wybrać najlepszy strój dla siebie? Oto kilka praktycznych porad, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Pianka neoprenowa czy strój?

Pianka neoprenowa polecana jest przede wszystkim dla osób, które brały już kilka razy udział w triathlonie i są pewne, że na tym nie koniec. Sprzęt tego typu potrafi sporo kosztować, nie ma więc sensu, aby osoba przymierzająca się dopiero do pierwszego startu inwestowała w niego większe pieniądze, gdyż może po 1-2 zawodach stwierdzić, że jednak triathlon nie jest dla niej. Jeśli ma się już doświadczenie w zawodach, wówczas inwestycja w neopren jest jak najbardziej wskazana – pianka pomaga dzięki m.in. zwiększaniu wyporności oraz dobrej izolacji termicznej. Ewentualnie, jeśli jest się debiutantem, a bardzo chce jej użyć, można ją wypożyczyć na czas zawodów.

Jak dobrać strój?

Strój do pływania może być jedno- lub dwuczęściowy. Zaletą jednoczęściowego jest lepsze przyleganie do ciała, z kolei dwuczęściowy łatwiej założyć oraz zdjąć – co w trakcie przebierania się na trasie triathlonu może mieć duże znaczenie. W przypadku strojów jednoczęściowych należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
● długość nogawek – bardzo wycięte nogawki najlepiej nadają się dla osób o niższym wzroście lub z krótkimi nogami; długie nogawki doskonale nadają się dla osób z długimi nogami oraz wysokich
● ramiączka – ważny aspekt stroju do pływania u pań – powinno się wybierać wyłącznie takie egzemplarze, których ramiączka są skrzyżowane. Dzięki temu rozwiązaniu nie będą one zsuwać się podczas pływania.

Zarówno w przypadku strojów jedno-, jak i dwuczęściowych ważny jest także materiał wykonania. Ponieważ przed udziałem w zawodach ćwiczy się najczęściej na basenach, muszą być one odporne na chlor oraz inne chemikalia używane do uzdatniania wody. Warto w takim przypadku postawić na sprawdzone marki, jak na przykład spodenki pływackie JAMMERS firmy ZEROD. Wykonane z poliestru, który jest nie tylko odporny na chemikalia, ale również i ścieranie. W przypadku mężczyzn zaletą spodenek jest fakt, że nadają się do każdego typu sylwetki.

Jeśli chodzi o rozmiar, to tutaj należy po prostu przymierzyć strój lub spodenki. Ubranie powinno ściśle przylegać do ciała, jednak nie powinno być zbyt ciasne – będzie noszone przez dłuższy czas, a więc powinno dawać pełen komfort użytkownikowi, nie rozpraszać go w trakcie zawodów i treningu, a przede wszystkie nie ograniczać w żaden sposób ruchów! Jeśli decydujemy się na szorty pływackie, nie mogą się one wrzynać w uda oraz powinny dokładnie przylegać do dolnej części pośladków.

Czy cena ma znaczenie?

W przypadku strojów do pływania cena ma znaczenie, ponieważ im lepszy strój, tym bardziej zaawansowane materiały posłużyły do jego powstania, a co za tym idzie – ich produkcja była droższa. Jeśli jednak na poważnie myśli się o udziale w zawodach triathlonowych, należy potraktować to podobnie jak inwestycję w dobry rower triathlonowy.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel