Jakie buty biegowe wybrać na prezent?

2017-12-07
Jakie buty biegowe wybrać na prezent?

Jeśli znasz osobę, która często biega, odpowiednio dobrane buty biegowe będą dobrym i praktyczny, prezentem z okazji zbliżających się świąt. Aby taki prezent naprawdę ją ucieszył, musi zostać odpowiednio dobrany. W tym momencie na Tobie spoczywa zadanie dowiedzenia się kilku istotnych rzeczy na ten temat.

Buty do biegania – jakie powinno się wybrać?


Pierwsza rzecz to oczywiście numer buta osoby, której prezent chcemy sprawić. Pamiętaj, że w przypadku butów do biegania rozmiar stopy a rozmiar obuwia nie są takie same! Przyczyna tego jest prosta: podczas biegania ma się na nogach skarpety, ponadto stopy puchną z wysiłku – te dwa czynniki zwiększają zajmowaną przestrzeń. Zaleca się dlatego dobieranie obuwia o numer większego niż rozmiar stopy (np. gdy biegaczka ma numer normalnego obuwia 36, powinno szukać się dla niej butów biegowych o numerze 37).

buty do biegania altra

Buty dostosowane do terenu


Gdy już znasz rozmiar, wówczas możesz przejść do kolejnego kroku, czyli określenia, po jakim terenie osoba, dla której planujesz prezent, najczęściej biega? Nie trzeba chyba wyjaśniać, że buty do biegania po terenie miejskim nie przydadzą się komuś, kto preferuje biegi przełajowe? Kiedy już będziesz to wiedzieć, należy ustalić czy buty, które kupujesz, będą służyć jeden sezon czy może kilka? W pierwszym przypadku należy zawęzić obszar poszukiwań do tych przeznaczonych tylko na wybraną porę roku. Kupując buty wielosezonowe, warto wybrać te, które mają duży i głęboki bieżnik – dzięki czemu wdepnięcie w błoto pośniegowe czy deszczową kałużę nie będzie powodowało dyskomfortu podczas biegu. W przypadku butów wielosezonowych odradzana jest membrana. O ile w zimniejszych okresach ma ona sens, o tyle w lecie noga biegacza będzie się w niej mocno pocić. Jeśli nabędzie się buty wielosezonowe bez membrany, w chłodnych miesiącach osoba biegająca po prostu zakłada grubsze skarpetki i gotowe – stopa jest ocieplona jak trzeba!

Idealnie dopasowane?


Po ustaleniu powyższych danych wydaje się, że problem idealnego prezentu jest rozwiązany. Niestety, jeśli ma być to prezent-niespodzianka, odpada możliwość przymierzenia kilku par butów, aby znaleźć najlepszą z nich. Masz okazję do przyjrzenia się butom dotąd używanym przez osobę, którą chcesz obdarować? Zrób to!. Może dać Ci to wiele cennych wskazówek pomagających w dobraniu optymalnego prezentu. Zwróć uwagę na ich podeszwę – jeżeli jedna jest bardziej zbita niż druga lub już na pierwszy rzut oka ich zużycie jest różne, może to oznaczać, że każda noga biegacza/biegaczki ma nieco inną długość. Wówczas polecane są buty z twardą i wytrzymałą piętą. Popatrz również na bieżnik. W sytuacji, gdy po zewnętrznej stronie podeszwy widać jego ubytek, oznacza to, że osoba ich używająca jest nadsupinatorem – czyli naciska na krawędź stopy całym ciężarem ciała. Aby planowane dla niej buty dawały pełen komfort podczas biegu, powinny mieć dużą amortyzację.

buty do biegania saucony

Buty do biegania z dodatkami


Jeśli chcesz, aby osoba, dla której kupujesz obuwie do biegania, jeszcze bardziej doceniła ten fakt, pomyśl o zakupie wraz z nimi praktycznych dodatków. Niezależnie od tego czy biega już od lat, czy też od niedawna, przydadzą się jej takie rzeczy jak eliminujące otarcia i zapewniające oddychanie skarpety techniczne, czapka do biegania w zimie (zwłaszcza, jeśli buty mają być prezentem pod choinkę), kamizelka odblaskowa, itp. Nie są to duże wydatki, jednak znacznie wpływają na pozytywny odbiór całego prezentu – a o to właśnie chodzi.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel