Jesienne bieganie – w co warto ubrać się podczas jesiennego biegania i złej pogody?

2022-11-30
Jesienne bieganie – w co warto ubrać się podczas jesiennego biegania i złej pogody?

Najczęściej motywacja do wykonywania aktywności fizycznej spada wprost ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Im chłodniej, wietrzniej czy bardziej mokro, tym mocniej wyczuwalny jest spadek chęci do działania. Niechęć oraz marazm powoli stają się rutyną, a nogi coraz częściej wybierają odpoczynek na sofie zamiast biegania. Na szczęście nie musi tak być. Wystarczy idealnie dobrać strój do biegania na jesień!

Spis treści wpisu:

W takim razie – w czym biegać jesienią? Jak nie dać się chandrze, a przy tym odnaleźć utraconą motywację? Jakie buty do biegania przy złej pogodzie najlepiej się sprawdzą? Pokażemy, na co warto zwrócić szczególną uwagę tak, żeby nie stracić zapału do aktywności fizycznej.

Buty do biegania – najważniejszy element wyposażenia każdego sportowca

Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, czy też jesteś już zaprawionym w boju maratończykiem, to wygodne obuwie zawsze jest bazą do uprawiania tego sportu. To właśnie o nie warto zadbać w pierwszej kolejności. Bez tego trudno będzie Ci osiągać sukcesu, a co gorsza - źle dobrane buty do biegania mogą Cię nawet całkowicie zniechęcić do treningów.

Dbając o komfort stóp, należy wybrać materiały, które są trwałe, ale lekkie i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Podeszwa powinna być wytrzymała, elastyczna, ale jednocześnie dobrze amortyzująca każdy krok. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj materiały ze specjalnej pianki, które ochronią stopę. Buty do biegania jesienią ze względu na łatwość utraty równowagi w wyniku śliskiej powierzchni powinny być dodatkowo wyposażone w bieżnik, co jest szczególnie przydatne podczas biegów terenowych, ponieważ gwarantują one dobrą przyczepność.

Specjalne membrany oraz anatomiczne wkładki poprawiają ergonomię użytkowania. Natomiast zewnętrzne materiały powinny zostać stworzone z zastosowaniem wodoodpornych technologii, które nie spowodują uczucia kałuży pomiędzy palcami.

Odzież termoaktywna – uczucie ciepła przede wszystkim

Strój do biegania na jesień różni się od tych noszonych podczas innych pór roku. Wiosną czy latem wygodniejszy będzie lżejszy i cieńszy. Z kolei na sezon jesienno-zimowy bez wątpienia przyda się cieplejszy oraz mocniej izolujący przed czynnikami atmosferycznymi.

Ważne jest, żeby odzież była odpowiednio dopasowana. Zapewni to należytą izolację i nie spowoduje nadmiernej ucieczki ciepła. Na szczęście nowoczesne ubrania termoaktywne dopasowują się do kształtu ciała.

Obecnie używane do ich produkcji materiały skutecznie chronią przed wiatrem, zimnem oraz wilgocią. Warto jednak przed ich zakupem sprawdzić dodatkowe funkcje, których stosowaniem wyróżnia się producent - nieustannie wprowadzane są kolejne technologie poprawiające komfort.

Bieganie jesienią bywa zdradliwe, ale odpowiednia odzież termoaktywna minimalizuje ryzyko zachorowania.

Komin i chusty do biegania – ważny dodatek podczas uprawiania sportu w chłodzie

W czym biegać jesienią? Przydadzą się akcesoria, które ułatwią akceptację zmiennych temperatur. Właśnie z tego powodu komin i chusty do biegania stały się podstawowym wyposażeniem większości sportowców. Sprawdzają się nie tylko w okresie jesiennym, gdy wieje wiatr, ale również zimą, gdy spada temperatura. Doskonale dopełniają odzież, która nie posiada kaptura.

Rękawiczki do biegania – mówiąc definitywnie „stop” zmarzniętym dłoniom

Bieganie jesienią może powodować problemy z odmarzniętymi palcami, uczuciem dyskomfortu, a tym samym niechęci do aktywności sportowej. Szczególnie gdy trzeba zmienić muzykę na playliście lub odpisać na SMS-a. Jednak ten problem rozwiązuje się sam, kiedy zdecydujesz się na rękawiczki do biegania. Mimo że są niewielkim dodatkiem, to potrafią wiele zmienić. Pozwalają zachować ciepło i utrzymują je przez cały trening. Jednocześnie nie powodują nadmiernego pocenia, a w razie konieczności ich wodoodporne właściwości chronią przed wilgocią.

Akcesoria biegowe – czyli wszelkie dodatki, które zwiększą przyjemność z biegania

Odpowiedni strój do biegania jesienią to nie tylko odzież wierzchnia, ale i dodatki, które mogą zwiększyć komfort, a nawet chęć częstszego biegania. Nic dziwnego, bo kto nie lubi ciekawych akcesoriów?

Bieganie z telefonem w dłoni bądź kieszeni jest mało wygodne, dlatego można to wymienić, wykorzystując opaski naramienne, które bez problemu utrzymają sprzęt na swoim miejscu. Okulary pozwolą na bieganie w każdych warunkach atmosferycznych. Opaski na głowę wchłoną pot i dzięki temu nie pozostawiają uczucia mokrego czoła, przez co łatwo o choroby. Z kolei czapki utrzymają włosy w miejscu i ochronią głowę przed słońcem. Akcesoria biegowe poprawiają rezultaty ćwiczeń i zalecane są nie tylko profesjonalistom.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, w czym biegać jesienią, żeby nie dać się pogodzie. Dobierając odpowiedni strój sportowy, sprostasz każdemu zadaniu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel