Kalendarz triathlonowy 2023. Na jakie zawody warto zwrócić uwagę?

2023-03-02
Kalendarz triathlonowy 2023. Na jakie zawody warto zwrócić uwagę?

Tak w Polsce jak i w Europie, w 2023 roku zapowiada się wiele bardzo obiecujących zawodów triathlonowych. Znajdują się wśród nich, oczywiście, imprezy dla zawodników bardziej zaawansowanych, ale też idealne dla osób początkujących. Przekonaj się, które z tych wydarzeń zapowiadają się szczególnie obiecująco i warto się na nich stawić, a także co możesz zrobić, by przyjechać na nie odpowiednio przygotowanym!

Spis treści wpisu:

Najważniejsze zawody triathlonowe w Polsce w 2023 roku

Zawody triathlonowe w Polsce trwają przez cały rok – nawet zimą przeprowadzane są imprezy w halach. Jednym z takich wydarzeń jest Enea Bydgoszcz Triathlon Pod Dachem, czyli aż 6 startów odbywających się od grudnia do maja. To doskonała okazja na sprawdzenie swojej formy podczas zimy, a także na urozmaicenie zimowych treningów. W 2023 roku to jedna z najciekawszych imprez dla fanów tego sportu, zwłaszcza o tej porze roku.

Inną pozycją, o którą trzeba uzupełnić kalendarz triathlonowy, jest JBL Triathlon Poznań 2023, który odbędzie się w dniach 17 – 18 czerwca. Do wyboru znajduje się tam kilka dystansów, jak np. ½ Ironman, czyli 1900 m pływania, 90 km jazdy rowerem i 21,1 km biegu! Oferta zawiera jednak propozycje również dla mniej zaawansowanych miłośników tej dyscypliny, a nawet dla dzieci, dla których poza zawodami triathlonowymi, dostępny jest również duathlon i zawody biegowe.

W tym samym terminie, 17 – 18 czerwca 2023 roku odbywają się inne niezwykle prestiżowe zawody triathlonowe, czyli Challange Poland Gdańsk. W związku z tym kalendarz triathlonowy tego weekendu jest bardzo napięty i trzeba wybrać jedno z wydarzeń. Zawody nad morzem rozgrywane są na trzech dystansach:

  • Sprinterskim – 750 m pływania/ 20 km jazdy rowerem/ 5 km biegu,
  • Olimpijskim – odpowiednio 1500 m/ 40 km/ 10 km,
  • Średnim – 1900 m/ 90 km/ 21 km.

Te zawody triathlonowe rozpoczynają się na gdańskiej plaży. Etap pływacki toczy się w Zatoce Gdańskiej, trasa rowerowa prowadzi obok Energa Stadion i dwoma nitkami tunelu pod martwą Wisłą, a bieg ma miejsce na ścieżkach wzdłuż gdańskiej plaży i parku Ronalda Regana, podczas gdy meta zlokalizowana jest na molo w Brzeźnie.

Najlepsze zawody triathlonowe dla początkujących – gdzie warto startować?

Najlepsze zawody triathlonowe dla początkujących to rzecz jasna takie, które odbywają się na krótsze dystanse. Na całe szczęście zawody triathlonowe w Polsce obfitują w rywalizacje dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z triathlonem i chcą spróbować swoich sił na krótszych trasach. Jedno z takich wydarzeń odbędzie się 21 maja w Pszczynie – jest to Silesiaman Triathlon na trasie 1/8 Ironmana, czyli 450 metrów pływania, 21 km trasy rowerowej i 5 km biegu. Jest to łatwa i szybka trasa, doskonała na przetarcie sprawdzenie swojej formy przed innymi startami.

Gwiazda Morza Stoneman Triathlon Władysławowo to kolejna impreza, podczas której spokojnie mogą wystąpić amatorzy. Najlepsze zawody triathlonowe dla początkujących spośród dostępnych tam kilku tras to bez wątpienia Mini Stoneman, czyli 200 metrów pływania, 8 km rowerem i 2 km pieszo. To bardzo krótkie dystanse, przygotowane z myślą o osobach niezaawansowanych, dzięki czemu można sprawdzić w tym wyścigu, czy triathlon to w ogóle sport dla Ciebie.

23 lipca w wielkopolskim Kole odbywają się natomiast wyścigi Samsung River Triathlon Koło, w których dostępny jest dystans 1/8 Ironmana, czyli:

  • 475 m do przepłynięcia w rzece Warcie,
  • 22,5 km rowerem (jedna pętla),
  • 5,25 km biegu (dwie pętle).

Triathlonowa Europa – gdzie warto zawitać w 2023 roku?

Zawody triathlonowe w Europie startują zazwyczaj w marcu i jednym z pierwszych miejsc, w jakich można w nich wziąć udział, jest hiszpańskie Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich. Jest to ½ Ironmana, a zawody odbywają się 18 marca. Pływanie ma miejsce w Oceanie Atlantyckim, więc chcąc tam wystartować koniecznie trzeba się zaopatrzyć w stroje triathlonowe chroniące przed zimnem.

Zawody w Cannes to triathlonowe wyścigi oferujące możliwość rywalizacji na wielu różnych dystansach. Osoby bardziej wymagające zdecydują się raczej na format 2 km/ 107 km/ 16 km, ale najlepsze zawody triathlonowe dla początkujących to już tylko 1 km pływania i 4 km biegu. Zawody te odbywają się 21 i 22 kwietnia.

Szczególnie godne uwagi zawody triathlonowe w Europie to The Brutal Extreme Triathlon w brytyjskim Llyn Padarn. Jak sama nazwa wskazuje, jest to impreza dla najbardziej wytrwałych zawodników, ponieważ obejmuje ona przepłynięcie 7,2 mil w jeziorze, przejechanie 336 mil wzgórzystego terenu i przebiegnięcie 65 mil również po wzgórzach. Wydarzenie to odbywa się 9 września.

Jeśli ktoś marzy natomiast o pokonaniu klasycznego Ironmana, to okazja ku temu nadarza się 5 sierpnia w estońskim Tallinie. Te triathlonowe wyścigi wiążą się z koniecznością pokonania dystansu odpowiednio 3,8 km/ 180 km/ 42,2 km. Kalendarz triathlonowy oferuje jednak o wiele więcej okazji do pokonania Ironmana, np. 20 sierpnia w stolicy Danii, Kopenhadze albo 9 czerwca w Thun w Szwajcarii.

Kalendarz triathlonowy 2023 – lista imprez

Kalendarz triathlonowy na rok 2023 obfituje w ciekawe wydarzenia. Oto zawody triathlonowe w Polsce, o których warto pamiętać:

  • Castle Triathlon Malbork – 2 i 3 września u podnóża Zamku w Malborku rozegrane zostaną wyścigi na czterech dystansach. Jednym z nich jest Ironman, czyli 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42,2 km biegu! Zawody startują w rzece Nogat, następnie wyścig kolarski prowadzi przez jedną z najszybszych tras kolarskich w Polsce na Żuławach Wiślanych, a część biegu przeprowadzona będzie przez Muzeum Zamkowe w Malborku,
  • Garmin Iron Triathlon Płock – ten cykl to być może najważniejsze zawody triathlonowe w Polsce, a triathlonowe wyścigi w Płocku są ich przedostatnią odsłoną i odbywają się 27 sierpnia 2023 roku. Rozegrane zostaną tam m.in. zawody dla dzieci i młodzieży, a także sztafeta trzyosobowa na każdym z trzech dystansów,
  • Poland Ultra Triathlon – te triathlonowe wyścigi to najbardziej ekstremalne zawody triathlonowe w Polsce! Swój początek mają one w Jastarni, a kończą się w Zakopanem. W ich programie znajduje się 12 km pływania w Zatoce Puckiej, przejechanie rowerem 690 km i 95 km biegu w wysokich górach. Ten ultra triathlon trwa od 16 do 19 sierpnia i zrzesza wyłącznie najbardziej wytrwałych zawodników!

Podsumowanie

Zawody triathlonowe to wspaniała pasja, chociaż jest ona bardzo wymagająca. Poza czasem i często nadludzkim wysiłkiem potrzebne są również odpowiednie akcesoria triathlonowe, przy których stosowaniu można znacząco poprawić swoje wyniki i startować nawet w niesprzyjających warunkach. Teraz, kiedy wiesz już jakie najważniejsze zawody triathlonowe odbędą się w 2023 roku, musisz już tylko kupić odpowiedni sprzęt i ciężko trenować, a przekonasz się, że potrafisz pokonywać kolejne granice swojej wytrzymałości!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel