Kolarski trening zimą. Poznaj sprzęt marki WAHOO

2023-02-09
Kolarski trening zimą. Poznaj sprzęt marki WAHOO

Znaczną część dyscyplin sportowych o wiele łatwiej jest uprawiać latem niż zimą. Zalicza się do tego grona również kolarstwo, które przy minusowych temperaturach, śniegu i marznących drogach bardzo trudno trenować. Miłośnicy kolarstwa nie muszą jednak, oczywiście, godzić się przez to ze spadkiem formy i kilkumiesięczną przerwą od ćwiczeń. Nawet przy najbardziej niesprzyjających warunkach można bowiem prowadzić treningi. Jaki jest sposób sprawdzony sposób kolarzy na utrzymanie formy zimą?

Spis treści wpisu:

Jak zachować formę kolarską zimą?

Aby utrzymać formę, trzeba trenować, co w przypadku kolarstwa nie jest zimą łatwe. Istnieją jednak metody pozwalające zachować dobrą dyspozycję. Jednym z nich są oczywiście treningi na świeżym powietrzu, wybierając w tym celu zwłaszcza dni o nieco bardziej sprzyjającej temperaturze. Koniecznie trzeba pamiętać wówczas o odzieży termoaktywnej. Niestety, w jeździe rowerem na świeżym powietrzu bardzo przeszkadza szybko zapadająca ciemność, więc kolarstwo zimą nie zawsze da się uprawiać, zwłaszcza jako amator w dni pracujące...

Trening ogólnorozwojowy to metoda bardzo ceniona w wielu dyscyplinach i w okresie od listopada do marca warto się zainteresować innymi sportami. Siłownia, basen, gry zespołowe, joga – wszystko to pozwoli utrzymać organizm na poziomie wysokiej aktywności fizycznej, a jednocześnie wzmocni ciało, również partie mięśni mniej zaangażowane podczas jazdy na rowerze.

Można jednak również uprawiać typowy trening kolarski zimą. W tym celu najlepiej sprawdzają się trenażery, czyli sprzęt stacjonarny pozwalający na poprawę techniki, siły, wytrzymałości i dynamiki jazdy. Jest to asortyment niezbędny dla wszystkich zawodowców i bardzo przydatny amatorom jako forma treningu podtrzymującego. Warto wybierać trenażery rowerowe jak najwyższej jakości posiadające nowoczesne rozwiązania techniczne.

Sprzęt kolarski WAHOO – dlaczego warto?

Sprzęt odpowiednio nowoczesny i gwarantujący komfort pozwala bez popadania w monotonię trenować kolarstwo zimą – WAHOO zapewnia właśnie takie produkty najwyższej klasy. Popadanie w nudę podczas stacjonarnego treningu w domu dla wielu osób jest problemem, ale wiele funkcji, jakie posiadają te trenażery, całkowicie eliminuje ten kłopot! Dzięki doskonałej jakości wykonania ćwiczenie na sprzęcie WAHOO pozwala chociażby na symulowanie różnych warunków jazdy, zapewnia bardzo duży wybór obciążeń oraz daje możliwość skorzystania z gotowych planów treningowych.

Sprzęt kolarski WAHOO umożliwia trening kolarski zimą nie tylko ze względu na same stacjonarne trenażery, ale też akcesoria do trenażerów rowerowych. Niektóre spośród nich nie są bezpośrednio związane z wysiłkiem fizycznym, ale mają za zadanie poprawę jego komfortu, jak np. specjalne dostawki do trenażerów pełniące funkcję biurka. Większość z tych akcesoriów przyczynia się jednak do tego, że trenażery działają jeszcze efektywniej. Wśród nich wymienić można:

  • Specjalne maty zapewniające większą stabilność w trakcie intensywnego i wyczerpującego treningu,
  • Podstawki pod koła,
  • Przystawki do symulowania zmian nachylenia.

Jaki sprzęt dla kolarzy oferuje marka WAHOO?

Sprzęt kolarski WAHOO to zawsze produkty najwyższej jakości. Oto kilka ich przykładów:

  • Trenażer KICKER Fitness Powertrainer V5 – kolarstwo zimą przy użyciu tego sprzętu jest tak realistyczne jak jazda w warunkach naturalnych. Opcja symulowania wzniesienia aż do 20% umożliwia trenowanie podjazdów, koło zamachowe pozwala zyskać odczucia identyczne z tymi podczas prawdziwej jazdy, a opór wynosi aż do 2000 W. Ten sprzęt kolarski WAHOO jest oczywiście wypełniony technologicznymi nowinkami, zatem opór sterowany jest elektronicznie, co pozwala na natychmiastowe zmiany między wzniesieniami a spadkami. Można ścigać się przez Internet z innymi użytkownikami, a całość łatwo transportować i złożyć.
  • WAHOO Kickr Core – trenażer doskonały do ćwiczeń w domowym zaciszu, ponieważ jest to bardzo cichy sprzęt. Zapewnia realistyczne odczucia z jazdy, pozwala na precyzyjne pomiary dystansu i mocy oraz można za jego pomocą przeprowadzić dokładnie zaplanowany trening. Posiada on funkcję zaprogramowania treningu i zadania obciążenia, dzięki czemu możliwości wyboru są nieograniczone. Za sprawą kompatybilności z czujnikami tętna trenażery te dają pełen zakres mocy treningowych. Bardzo solidna stalowa konstrukcja odpowiada za stabilność nawet podczas najbardziej intensywnych interwałów.
  • WAHOO Kickr New Power Smart Trainer – unowocześniona wersja kultowego modelu pozwalająca na bardziej realistyczne odczucia. Wyposażona jest w Wi-Fi, poprawiono w niej moc sygnału Bluetooth i płynniej pracuje w trybie ERG. Konfiguracja za pomocą aplikacji jest bardzo łatwa. Nie ma potrzeby ręcznego kalibrowania, a przesyłanie danych jest szybsze. Symulacja podjazdów aż do 20% czyni ten trening kolarski zimą wyjątkowo wydajnym, podczas gdy duża precyzja pomiaru mocy przyczynia się do możliwości jego dobrego zaplanowania.

Kolarski trening zimą – kilka rad dla początkujących

Wiosna i lato to najbardziej intensywny okres dla osób jeżdżących na rowerze, jednak to właśnie kolarstwo zimą jest kluczowym czynnikiem, by odnosić sukcesy w cieplejsze dni. Zimowe treningi kolarskie obejmować powinny przede wszystkim wspomniane trenażery, które wymuszają pracę całego ciała i symulują zachowanie roweru na normalnej drodze. W ramach urozmaicenia warto zmieniać stosowane plany treningowe i rotować między cardio a interwałami. Metodą ćwiczeń na rowerze, która rzeźbi ciało i zapewnia duży wysiłek, jest spinning.

Pomimo niesprzyjających warunków, pamiętaj o regularności ćwiczeń. Staraj się jeździć jak najczęściej, ale jednocześnie wyznaczaj sobie realistyczne cele, żeby się nie przeciążyć. Zawsze pamiętaj o rozgrzewce i jeśli przeprowadzasz trening kolarski zimą na świeżym powietrzu, postaraj się odpowiednio rozgrzać jeszcze przed tym, zanim siądziesz na rower. Stopniowo zwiększaj intensywność wysiłku.

Nie bój się zrobić sobie paru tygodni przerwy od roweru. Takie krótkie wakacje mogą przysłużyć się nie tylko odpoczynkowi fizycznemu, ale i psychicznemu. Pamiętaj tylko, żeby nie objadać się zanadto i pilnować swojego zapotrzebowania kalorycznego w tym czasie. Warto zainteresować się innymi dyscyplinami sportu i tymczasowo przerzucić na ich uprawianie, co pozwoli zachować dobrą kondycję.

Decydując się na zimowe treningi kolarskie na zewnątrz, musisz się odpowiednio ciepło ubrać. Ważna jest nie tylko neoprenowa odzież funkcyjna, np. kurtki, ale także utrzymanie ciepła stóp za pomocą ochraniaczy na buty i termicznych skarpet. Narażone na zimny wiatr są ręce, które należy chronić rękawiczkami. Ważny jest też jaskrawy kolor ubioru i elementy odblaskowe, ponieważ ciemność zapada o tej porze roku szybko i widoczność jest znacznie gorsza.

Podsumowanie

Zdecydowanie najlepszym sposobem na zimowe treningi kolarskie są trenażery. Pozwalają ćwiczyć na dowolnej intensywności, symulując udanie warunki podczas jazdy na zewnątrz. Są to jednocześnie ciche przyrządy, których można używać w domu. Trenażery od WAHOO to sprzęt bardzo wysokiej jakości posiadający duży wybór obciążeń i gotowe plany treningowe. Jeśli szukasz sposobu na utrzymanie zimą formy i podtrzymanie treningów kolarskich, zapraszamy do kontaktu – razem z nami uda Ci się efektywnie ćwiczyć bez względu na aurę!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel