Kupujemy strój do triathlonu i akcesoria - o czym warto pamiętać?

2019-05-30
Kupujemy strój do triathlonu i akcesoria - o czym warto pamiętać?

Chcesz spróbować swoich sił w triathlonie? To bardzo dobrze – ten wymagający sport pozwala na wzmocnienie ciała, zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej oraz niezwykle pozytywnie wpływa na kondycję. Gdy już ustalisz program treningów oraz ćwiczeń, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni ekwipunek – strój do triathlonu. Jest on niezbędny, aby startować w zawodach, a ćwiczenie z nim ma wiele pozytywnych cech – specjalistyczne buty biegowe czy pianka do pływania pomagają w wysiłku i sprawiają, że aktywność jest bardziej komfortowa.

Strój do triathlonu – jak wybrać właściwy dla siebie?

Dobry strój do triathlonu znajdziesz na pewno w TriCentre. Jest to sklep triathlonowy, oferujący kompletne wyposażenie zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. W jego bogatych zasobach znajdują się jedno-, jak i dwuczęściowe, odzież kompresyjna, buty do biegania męskie i damskie, a także liczne akcesoria i takie niezbędne dodatki jak batony energetyczne czy elektronika. Ten szeroki wybór może okazać się aż zbyt duży – zwłaszcza, jeśli po raz pierwszy kompletujesz strój do triathlonu, dlatego niniejszy poradnik ma za zadanie pomóc Ci w dokonaniu właściwych wyborów zakupowych.

Jak wybrać strój do triathlonu?

Triathlon to trzy różne rodzaje aktywność fizycznej – bieganie, pływanie oraz jazda na rowerze. Niezbędne są więc trzy różnego rodzaju stroje – niestety, nie istnieją uniwersalne stroje triathlonowe, które nadawałyby się do każdej z wymienionych aktywności. Istotne jest przede wszystkim ustalenie budżetu, jaki może poświęcić się na te ubiory. Rozstrzał cenowy jest tak duży, że można skompletować strój zarówno za 500, jak i za 2000 złotych. Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z triathlonem i nie są całkowicie przekonane, że będą ją kontynuować, poleca się nabywanie tańszych wariantów – w przypadku, gdy osoba taka zdecyduje, że triathlon to jednak nie to, co jej się podoba, straci na swojej przygodzie ze sportem mniej.

pianki triathlonowe blueseventy

Bieganie a strój triathlonowy

Pierwsza z dyscyplin, czyli bieganie, to zarówno strój, jak i odpowiednie buty biegowe oraz dodatki takie jak skarpety biegowe, pas biegowy czy plecak, w którym zabierze się żele energetyczne oraz akcesoria. Zacznijmy od samego stroju – może być on jedno- lub dwuczęściowy. Jaka jest między nimi różnica? Ten pierwszy polecany jest na krótkie dystanse, ponieważ nie ma zazwyczaj kieszonek ani siateczek, do których można schować niezbędne na dłuższej trasie zapasy paliwa. Te z kolei mają właśnie dwuczęściowe. Ich zaletą jest także możliwość dowolnych kombinacji: koszulka z krótkimi rękawami + długie spodenki kompresyjne, koszulka z długimi rękawami + krótkie spodenki, koszulka z krótkimi rękawami + krótkie spodenki, koszulka z długimi rękawami + spodenki z długimi nogawkami. We wszystkich przypadkach istotne jest, aby wybrany strój ściśle przylegał do ciała, a materiał wykonania miał właściwości termoregulacyjne.

Dobrym przykładem jest jednoczęściowy strój triathlonowy START renomowanej marki ZEROD. Produkt wykonany z tkaniny Power Comfort gwarantuje dobre właściwości hydrodynamiczne, szybkie wysychanie oraz – przez swą miękką fakturę – komfort użytkowania.

Pływanie – jaki strój do pływania wybrać?

Stroje pływackie można podzielić na dwie kategorie – do ćwiczeń oraz przeznaczone do startów. Jaka jest między nimi różnica? Te do ćwiczeń to „zwykłe” – można z nimi zarówno szlifować swoje umiejętności na basenie, jak i korzystać z nich na plaży. Stroje startowe wykonywane są przeważnie z tkaniny hydrofobowej. Oprócz strojów startowych, bardzo istotne są także pianki neoprenowe. Często zdarza się, że są jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia zawodnika podczas startu. Pianka tego typu zwiększa wyporność oraz dobrze izoluje termicznie.

Strój do pływania może być jednoczęściowy, który lepiej przylega do ciała, z kolei jednak dwuczęściowy łatwiej założyć oraz zdjąć, co w trakcie przebierania się na trasie triathlonu może mieć duże znaczenie. W obydwu przypadkach należy zwrócić uwagę na długość nogawek – bardzo wycięte najlepiej nadają się dla osób o niższym wzroście lub z krótkimi nogami, a długie nogawki dla osób z długimi nogami oraz wysokich. W przypadku pań ważnym aspektem są ramiączka górnej części stroju. Powinno się wybierać wyłącznie takie topy, których ramiączka są skrzyżowane – takie rozwiązanie sprawia, że nie będą zsuwać się podczas pływania.

Ważna uwaga! Jeżeli będziesz ćwiczyć na basenie, upewnij się, że materiał wykonania danego stroju jest odporny na chlor oraz chemikalia używane do uzdatniania wody.

stroje triathlonowe zerod

Odzież rowerowa – na co zwrócić uwagę?

Podobnie jak przy bieganiu, także w przypadku roweru można wybrać spodenki i koszulki zarówno z krótkimi, jak i długimi rękawami. Dobrze postawić na termiczne, wykonane z szybkoschnących materiałów, które izolują od wiatru i zapobiegają nadmiernemu poceniu się ciała. W TriCentre znajdziesz szeroki wybór koszulek i spodenek, a także praktycznych dodatków jak opaski na głowę – chronią przed ściekaniem potu z czoła na oczy, a w przypadku długich włosów zapobiegają ich wpadaniu do oczu. Warto postawić na koszulki, które można rozpinać z przodu, co przy dużym wysiłku dodatkowo schłodzi ciało i zwiększa komfort jazdy zarówno w trakcie treningów, jak i zawodów.

Akcesoria do triathlonu – które warto wybrać?

Oprócz samych strojów, triathlonista potrzebuje również akcesoriów, które wspomogą go w ćwiczeniach oraz podczas zawodów. Tutaj również znajdziemy szeroki wybór – od kolorowych sznurówek sportowych i kasków rowerowych z szybką, po różnego rodzaju paski i zaciski sportowe, zestawy naprawcze do pianek neoprenowych. Ale wypada zadać pytanie: co Ci jest naprawdę potrzebne?
Jest więcej niż pewne, że podczas biegania i jazdy na rowerze poczujesz pragnienie. dlatego będzie potrzebny bidon. Przy rowerze powinien znajdować się odpowiedni uchwyt na niego, a w trakcie biegania możesz transportować go ze sobą dzięki plecakowi lub kupując specjalny pas do biegania z bidonami. Wiele z nich ma dodatkowe funkcjonalności, np. przezroczystą kieszonkę na smartfona.

Na bieganie w upalne dni przydadzą się czapki lub daszki biegowe. Osłonią głowę przed palącymi promieniami słońca oraz osłonią przed nimi oczy, co ma bardzo duży wpływ na komfort prowadzonej aktywności. W przypadku roweru nie da się jechać w czapce. W TriCentre znajdziesz kaski rowerowe zarówno klasyczne, jak i ze specjalną szybką przeciwsłoneczną, którą można dowolnie opuszczać i podnosić przy użyciu tylko jednej ręki, co zwiększa bezpieczeństwo na trasie.

Do pływania w otwartym akwenie przydatna będzie bojka asekuracyjna. Ten prosty w obsłudze sprzęt to sprawdzony sposób na zmniejszenie ryzyka utonięcia, a także okazja do zabrania ze sobą drobnych przedmiotów osobistych typu smartfon, klucze czy dokumenty. Oferowane przez sklep triathlonowy oryginalne bojki asekuracyjne dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych, co daje możliwość wyboru produktu dobrze dopasowanego do potrzeb każdego pływaka.

Oczywiście, na basenie oraz akwenach, warto używać gogli. Okulary pływackie zabezpieczą oczy przed drażniącym działaniem wody na basenie, jednocześnie zapewniając dobrą widoczność w każdych warunkach termicznych i pogodowych.

Do każdej dyscypliny istnieje również szereg gadżetów elektronicznych, jak elektrostymulator mięśni Compex SP 4.0, licznik rowerowy ATOM SL 3.0 czy zegarek multisportowy z GPS Polar Vantage M. Ich stosowanie motywuje i pozwala na ocenianie osiągniętych rezultatów.

buty biegowe altra

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
pixel