Lodowate kąpiele, czyli morsowanie dla początkujących. Przydatne akcesoria.

2019-01-30
Lodowate kąpiele, czyli morsowanie dla początkujących. Przydatne akcesoria.
Są ludzie, u których sama myśl o zanurzeniu się w chłodnej wodzie wywołuje gęsią skórkę. Są jednak i osoby kojarzące to z przyjemną i radosną rozrywką – nazywamy ich „morsami”. Szacuje się, że obecnie w Polsce „morsuje” ponad 5 tysięcy osób! Przekonują, że kąpiele w niskich temperaturach wyrabiają nie tylko odporność organizmu, ale również i… charakter człowieka. Jeśli chcesz dołączyć to tego grona, zawsze warto spróbować.

Jak zacząć zmieniać się w morsa?

Co ciekawe, nie ma żadnych ograniczeń co do wieku przyszłego morsa – równie dobrze można zacząć hartowanie już w wieku 3-4 lat, jak i 40-tu! Konieczna jest jednak konsultacja lekarska. Kontakt ciała z zimną wodą sprawia, że dochodzi do silnego zwężenia się naczyń włosowatych i peryferyjnych naczyń krwionośnych, co w niektórych przypadkach może prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Jeśli potencjalny mors nie ma chorób kardiologicznych czy wad układu krążenia, może spróbować swoich sił.

skarpety neoprenowe

Garderoba adepta

Pierwsze próby mogą być przeprowadzane praktycznie o każdej porze roku. Doświadczone morsy zalecają, żeby wchodzić do zimnej wody na bardzo krótko – zaczynając nawet od trzech sekund, by następnie stopniowo zwiększać czas przebywania w niej. Warto jednak robić to pod okiem innej osoby – gdyby na przykład doszło do szoku termicznego, skurczu itp. Zalecane jest zabranie termosu z ciepłą herbatą czy kawą, aby szybko rozgrzać wyziębione ciało. Przy tych pierwszych próbach można zakładać skarpety neoprenowe jak np. BlueSeventy THERMAL SWIM SOCKS. Dlaczego? Materiał, z którego są wykonane, sprawia, że stopa jest chroniona nie tylko przed zimnem, ale również ostrymi kamykami i innymi niebezpiecznymi elementami (m.in. kawałki szkła), które mogą nas zaskoczyć na dnie akwenu wodnego. Tworzywo użyte do produkcji skarpet i spodenek neoprenowych nie tylko nie ogranicza ruchów, ale jest też bardzo wytrzymałe. Dodatkowo, skarpety zabezpieczają kostkę i ścięgna achillesa przed kontuzjami, dlatego też tego typu bielizna używana jest często nawet przez weteranów chłodnych kąpieli.

Jeśli nie mamy w pobliżu żadnego akwenu wodnego, przygotowania można zacząć we własnym domu – wystarczą zimne prysznice, trwające 2-3 minuty. Można także hartować się polewając ciało, naprzemiennie, ciepłym i zimnym strumieniem wody.

spodenki neoprenowe

Jak długo można przebywać w zimnej wodzie?

Specjaliści zalecają, aby czas przebywania w zimnej wodzie był dopasowany do jej temperatury. Czyli gdy woda ma temperaturę -2°C, powinno się w niej pływać maksymalnie 2 minuty. A jak często? To uzależnione jest od zaawansowania oraz temperatury wody. W pierwszym roku bycia morsem zimna kąpiel raz na tydzień powinna spokojnie wystarczyć. Przy większym stopniu zaawansowania częstotliwość może wzrosnąć, ale warto robić sobie dzień-dwa przerwy.

Sprzęt dla morsa

Wielu morsów stosuje dodatkowy sprzęt, aby dłużej przebywać w wodzie. Zazwyczaj jest on wykonany z neoprenu, dlatego można zaopatrzyć się w pływackie spodenki czy rękawiczki neoprenowe, a także czepek skutecznie izolujący przed zimnem. Choć nie są to rzeczy niezbędne, znacznie zwiększają komfort kąpieli w chłodnych wodach, dlatego warto rozważyć ich nabycie.

rękawiczki neoprenoweZobacz także całą ofertę akcesoriów neoprenowych sklepu Tricentre.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel