Maska antysmogowa na rower i do biegania. Co warto wiedzieć?

2019-11-20
Maska antysmogowa na rower i do biegania. Co warto wiedzieć?
Maska antysmogowa to sposób na to, aby oddychać oczyszczonym powietrzem nawet w sytuacji, gdy w powietrzu unosi większość tablicy Mendelejewa. Patrząc jednak na oferty sklepów, widzimy, że wybór jest duży. Jak więc poznać, czym różni się jedna maska od drugiej i jak wybrać tę najlepszą dla siebie?

Maski antysmogowe – co decyduje o ich użyteczności?

Przeciętna maska antysmogowa zatrzymuje od 95 do 99% szkodliwych cząsteczek, jakie trafiają do układu oddechowego wraz z wdychanym powietrzem. Skuteczność działania maski zależy od zastosowanego w niej filtra – ten zaś różni się w zależności od producenta danej maski. Filtr może być bioaktywny (wówczas szkodliwe cząstki są nie tylko zatrzymywane, ale i niszczone), HEPA (zapobiegają dodatkowo zapachom, bakteriom oraz wirusom) lub węglowy (wysoka skuteczność, powstrzymuje także alergeny).

Czym są wspomniane szkodliwe cząsteczki? Są to pyły drobne oraz większe określane odpowiednio jako PM 2,5 oraz PM 10. Ich wdychanie sprawia, że osadzają się w płucach, skąd przenikają do krwi, prowadząc do powstawania różnego rodzaju schorzeń – najczęściej powiązanych z układem oddechowym oraz krążeniem. Osoby uprawiające sport, czyli jeżdżące często na rowerze i biegające są szczególnie podatne, ponieważ podczas ćwiczeń oddychają szybko, wchłaniając duże ilości toksyn. Dlatego w rejonach, gdzie panuje duże zanieczyszczenia powietrza, maski antysmogowe są po prostu niezbędne.

Dla aktywnych polecane są przede wszystkim maski korzystające z filtra HEPA – nie tylko zatrzymują one szkodliwe pyłki, bakterie i wirusy, ale również przepuszczają najwięcej powietrza spośród innych rodzajów filtrów. Maski dla sportowców tym różnią się od zwykłych, że są wyposażone w zawory umożliwiające regulację przepływu powietrza. Kolejnym kryterium wyboru powinna być po prostu wygoda: maska musi ściśle przylegać do twarzy. Nie pomogą nawet najlepsze filtry, jeśli pozostaną szczeliny pomiędzy maską a skórą – zanieczyszczone powietrze będzie dostawać się przez te szpary i trafiać do płuc bez filtrowania.

maska antysmogowa respro

Maska antysmogowa na rower a maska antysmogowa do biegania – czym się różnią?

Czy są jakieś różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami masek? Właściwie nie. Maska antysmogowa na rower ma takie samo przeznaczenie jak maska antysmogowa do biegania. Z tego tytułu w sklepie triathlonowym TriCentre, można znaleźć te same modele zarówno w dziale dla biegaczy, jak i miłośników dwóch kółek.

Maska antysmogowa SPORTSTA MASK

Maska renomowanej firmy RESPRO. Dedykowana do intensywnego wysiłku fizycznego, nawet w warunkach ciężkiego smogu. Sprawdzi się zarówno podczas biegania, jak i jazdy na rowerze. Jej konstrukcja maksymalizuje wygodę działania podczas wysiłku. Zastosowano autorski filtr producenta Hepa-Type, zaś w konstrukcji zostały użyte boczne panele X-mesh Sportsta. Wykonano je z oddychającej tkaniny, co ma zapobiegać skraplaniu się powietrza pod maską i poceniu skóry. Reszta maski Respro została wykonana z innowacyjnego Neotexu - jest to specjalny gatunek neoprenu o strukturze pełnej pęcherzyków powietrza gąbki, która zapewnia użytkownikowi maksymalny komfort noszenia.

Wspomniany filtr Hepa-Type działa w oparciu o elektrostatyczne włókna przyciągające stałe cząsteczki zanieczyszczeń. W ten sposób maska chroni osobę ją noszącą przed kurzem, pyłkami kwiatów, grzybami, bakteriami i wirusami. Dzięki specjalnym zaworom Powa zapewniony jest optymalny przepływ powietrza, a podwójne otwory wydechowe umożliwiają szybkie odprowadzanie wilgoci i dwutlenku węgla. Maska zapinana jest na rzep Velcro Fastener - nie krępuje ruchów, pozwala na szeroki zakres regulacji, a także doskonale przylega do każdej budowy głowy.

respro maska antysmogowa

Maska antysmogowa CINQRO MASK

Maska Cinqro to propozycja skierowana do osób uprawianych sport w warunkach miejskich –wybierają ją biegacze, fani rolek i jazdy na rowerze. Zastosowano w niej zawory typu Powa Elite, które stworzono z myślą o jak najlepszym przepływie powietrza i jak największym zwiększeniu komfortu użytkowania maski. Ich duża zaletą jest ulepszony system filtracji, który znacznie zmniejsza ilość wilgoci zatrzymywanej przez filtry w czasie oddychania. Dzięki swojej budowie, maska idealnie dopasowuje się do kształtu twarzy, przez co nie powoduje otarć i uczucia dyskomfortu w trakcie noszenia. Część twarzowa wykonana została z oddychającego neoprenu, który wzmocniony został specjalnie zaprojektowanymi szwami. Maska przeciwpyłowa ma anatomiczny kształt, co zapewnia wysoki komfort a wygodna regulacja z pomocą taśmy Velcro i nylonowy nosek maski gwarantują idealne dopasowanie.

Maska Cinqro sprzedawana jest w komplecie z dwoma filtrami: submikronowym filtrem L-resistance Hepa-Type oraz kombinacyjnym DACC + Hepa-Type - połączenie to oparte jest o skuteczny węgiel aktywny, który wyłapuje w ogromnej części związki chemiczne ze spalin samochodowych. Można dzięki niemu zabezpieczyć się przed wprowadzaniem do układu oddechowego związków szkodliwych, takich jak pochodne węglowodorów i kwaśnych gazów. Co istotne, filtry bez problemu można stosować na przemian, w zależności od warunków i potrzeb użytkowania.

maska antysmogowa respro

To oczywiście dwa z wielu modeli, jakie oferuje sklep triathlonowy TriCentre. A ponieważ nie ma niczego cenniejszego niż zdrowie, warto już dzisiaj zobaczyć jego pełną ofertę i wybrać maskę antysmogową dla siebie!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel