Maski antysmogowe - czy rzeczywiście działają? Czy można z nimi trenować?

2018-12-17
Maski antysmogowe - czy rzeczywiście działają? Czy można z nimi trenować?

Problemu smogu dotyczy wielu rejonów Polski, a zwłaszcza tych, w których znajdują się większe aglomeracje. Niestety, nie da się przed nim uciec. Nie jest on zresztą powodem, dla którego mielibyśmy przerywać swoje treningi. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w specjalistyczną maskę, która pozwoli zredukować przykre skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza. Jak działa maska antysmogowa i w jaki sposób wybrać najlepszą dla siebie?

Maska antysmogowa – na czym polega jej działanie?


Zgodnie z nazwą, maska antysmogowa ma filtrować zanieczyszczone powietrze, nim dostanie się ono do dróg oddechowych. Robi to poprzez szczelne zasłanianie usta oraz nosa i ich najbliższych okolic, aby zminimalizować ryzyko wdychania zatrutego powietrza, a jej najważniejszymi częściami są filtry oraz zawory. W niektórych modelach te elementy są wymienne, co pozwala na indywidualne modyfikowanie takiej maski pod kątem użytkownika. Filtry mają za zadanie oczyszczać powietrze z trujących cząsteczek, aby można było wdychać nieszkodliwe dla zdrowia. Nie ma jednego, uniwersalnego filtra – każdy producent chce przyciągnąć klientów do siebie, oferując działające inaczej, niż propozycje konkurencyjne, dlatego mamy m.in. maski z filtrami HEPA (znanymi z oczyszczaczy powietrza), Sportsta, Cinqro czy Allergy. Można podzielić je ogólnie na dwie grupy – jedne usuwają tylko cząstki stale zawieszone w gazach (np. spaliny czy pyłki), z kolei inne korzystają z węgla aktywnego, dzięki czemu blokują nie tylko gazy, ale również pary i toksyny (dym tytoniowy, roztocza kurzu). Maski są tak skonstruowane, że bez problemu da się w nich trenować bez jakiegokolwiek poczucia dyskomfortu.

Czy maska smogowa naprawdę działa?


Czasem można się zastanawiać czy maski antysmogowe to nie kolejny wymysł producentów, którzy chcą zarobić? Odpowiedź jest prosta – nie. Maska smogowa rzeczywiście działa. Przeciętnie zatrzymuje 98-99% szkodliwych cząstek, które bez niej dostałyby się do płuc biegacza. Zobaczymy na kilku przykładach, co oferują maski przeciwsmogowe. Zostały one stworzone przez renomowaną markę RESPRO:

SPORTSTA MASK CAMO - boczne panele maski wykonano z tkaniny, która pozwala na swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu skóra powinna pozostać zawsze sucha. Reszta konstrukcji powstała z Neotexu – jest to specjalny gatunek neoprenu, o strukturze gąbki pełnej pęcherzyków powietrza. Maska ma anatomiczny kształt, specjalne wzmocnienia i wygodną regulacja z użyciem taśmy Velcro. Filtr korzysta z aż czterech technologii: Sub-micron (wyłapuje cząsteczki pyłów do 0,3 mikrona), PM2.5 (filtr pyłów do średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra), PM10 (filtr pyłu zawieszonego PM10), L-Resistance (filtr cząstek stałych z bardzo niskim oporem przepływu powietrza).

maski antysmogowe respro

ALLERGY MASK BLUE – jest to maska dedykowana alergikom i osobom podatnym na różnego rodzaju alergeny znajdujące się w powietrzu. Zastosowano w niej filtr Hepa-Typa, który działa na zasadzie elektrostatycznego przyciągania cząsteczek do specjalnie zaprojektowanych włókien. Do produkcji wykorzystano materiały bezpieczne dla uczuleniowców – poliester, którego zaletami są niska waga, przewiewność i wygoda użytkowania. Produkt wyposażono także w specjalne zawory wydechowe Techno, które posiadają membrany wykonane z medycznego silikonu.

respro maski antysmogowe

 

To oczywiście tylko dwie z przykładowych masek. Zachęcamy do przejrzenia wszystkich produktów marki RESPRO – dzięki wyczerpującym opisom każdy powinien znaleźć najlepszą dla siebie!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixel