Najważniejsze biegi górskie i traile 2020

2020-02-04
Najważniejsze biegi górskie i traile 2020
Biegi górskie i przełajowe to wyzwanie, które z chęcią podejmie każdy miłośnik triathlonu. Doskonale nadają się do sprawdzenia formy oraz przygotowania do startu w klasycznych zawodach. Gdzie w 2020 r. warto spróbować swoich sił? Prezentujemy najciekawsze imprezy tego typu oraz doradzamy, jak się do nich przygotować.

 

Najciekawsze biegi terenowe 2020

● XRUN – 16 lutego można spróbować swych sił w biegu na dystansie 21 km. Trasa prowadzi przez urokliwy las i jest bardzo urozmaicona. Znajdują się na niej szybkie odcinki, strome podbiegi jak i trudne technicznie zbiegi. Miejscami czeka przeprawa przez jar rzeczny lub strumień. Nawierzchnia zmienia się – od ubitej drogi leśnej do błotnistej ścieżki pokrytej luźnymi kamieniami i liśćmi. Ukształtowanie terenu jest pagórkowate, a częste podbiegi i zbiegi nie pozwolą odpocząć.

● Zimowy Bieg Zbója – również odbędzie się 16 lutego. Należy przebiec 7-kilometrową trasę z pięknymi widokami i wymagającymi podbiegami. Jak zapowiadają organizatorzy: „nie będzie łatwo, jednak satysfakcja ukończenia gwarantowana!”

● Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego – 7 marca można spróbować swych sił razem z 400 zawodnikami na ponad 50-kilometrowej, górskiej trasie. Przebiega ona przez cały grzbiet Karkonoszy. Zawodnicy wyruszą z Polany Jakuszyckiej, wbiegną na Szrenicę, przebiegną przez Śnieżne Kotły i Przełęcz Karkonoską, by wbiec na szczyt Śnieżki, skąd ruszą dalej w kierunku Przełęczy Okraj. Meta zawodów ulokowana jest na deptaku miasta Karpacz.

● Duch Pogórza – bieg odbywa się na 4 dystansach: „Diabelska Trzynastka” 13km +/-450m, „Duszek” 30km +/- 1380m (na tym dystansie są rozgrywane również zawody Nordic Walking), „Duch” 60km +/-2760m, „Upiór” 100km +/-4140m. Dodatkowo istnieje możliwości pobiegnięcia w sztafecie 3x30km.

● II Bieg dla Serca – odbędzie się 18 kwietnia. Można spróbować swych sił na jednej z dwóch tras: 12 lub 21 km, czyli półmaratonie.

● Biegi w Szczawnicy – 25 kwietnia. Tutaj można wybrać jedną z aż pięciu tras: 97,2 km, 64 km, 43,3 km, 19,9 km oraz 10,9km.

● Garmin Ultra Race Myślenice – odbędzie się w dniach 8-9 maja, a do wyboru są cztery dystanse: 80 km (+/-3070 m), 51 km (+/-2070 m), 27 km (+/-1170 m) oraz 13 km (+/- 460 m).

● Półmaraton Górski Jedlina-Zdrój – 17 maja. Na uczestników czeka 24-kilometrowa trasa. Jej przebieg wytyczają drogi, ścieżki oraz szlaki Jedliny-Zdrój jak i okalających miejscowość Gór Wałbrzyskich. Start i meta zostały usytuowane na stadionie piłkarskim kompleksu sportowego przy ul. Kłodzkiej w Jedlinie-Zdrój.

● Ultra-Trail Małopolska 2020 – odbędzie się w dniach 29-31 maja, a na uczestników czeka aż siedem zróżnicowanych dystansów: od 10 do 240 km. Można wybrać dzięki temu ten, w którym czujesz się najlepiej!

● Bieg Rzeźnika – w dniach 11-13 czerwca w Cisnej odbędą się Biegi rzeźnika: Rzeźnik Sky, Mistrzostwa Polski UltraSkyrunning, eliminacje do Mistrzostw Świata w UltraSkyrunningu, Bieg Rzeźnika Ultra, Hard Core, Nocny Rzeźniczek oraz Dycha na Jeleni Stok. Trasy od 11 do 106 km.

buty biegowe altra lone peak 4.5

● Przehyba Trail – 11 lipca. Trzy trasy górskie o dystansach 15, 30 oraz 65 km. Trasy obejmują szlaki turystyczne oraz ścieżki i drogi leśne. Podczas biegu będzie można zobaczyć między innymi przepiękną panoramę Beskidu Wyspowego (z jego królową – Mogielicą), a także Koziarza, który jest częścią trasy ultra.

● TriCity Trail – 12 lipca. Trasy w parku krajobrazowym, cztery różne dystanse. Atrakcją jest specjalny bieg dla dzieci.

● Tatra Fest Bieg – 15 sierpnia. Trasa liczy 60 km, przebiega w otoczeniu najpiękniejszych dolin tatrzańskich, zdobywając najwyższe szczyty Tatr Zachodnich: Kasprowy Wierch, Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica, Ciemniak, Starorobociański Wierch, Kończysty Wierch, Jarząbczy Wierch, Wołowiec, Rakoń i Grześ.

● Festiwal Górski Maraton 3 Jezior – 25-27 września. Biegi na trzech dystansach: 45 km (przewyższenia ok. 2500 m.n.p.m.), 25 km (przewyższenia 1400 m.n.p.) oraz Czupel Vertical – 3,5 km, przewyższenia 600 m.

● Mistrzostwa Polski U16, U18, U20 w Biegach Górskich na Krótkim Dystansie – odbędą się 4 października w Krynkach (Góry Świętokrzyskie).

Nie są to wszystkie biegi górskie, które zaplanowano w 2020 roku – ich pełna lista liczy sobie ponad 200 pozycji!

Jeśli myślisz o starcie w biegach, niezbędnym wyposażeniem będą buty trailowe. Ich szeroki wybór znajdziesz w TriCentre. W ofercie dostępne są zarówno damskie, jak i męskie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dwa modele.

Buty męskie trailowe TIMP 2

Wyprodukowane przez markę Altra. Mają elastyczną podeszwę, dzięki podzieleniu jej rowkami. Przekłada się to także na bardziej naturalny ruch stopy i lepsze czucie podłoża. Za sprawą użytej technologii Quantic podeszwa zyskuje dodatkowo takie właściwości jak miękkość, sprężystość i komfort. Buty Altra sprawdzą się w długim górskim ultramaratonie, jak i podczas biegu po parku, do którego musisz dobiec zwykłą, asfaltową drogą.

buty biegowe altra timp 2

Buty trailowe damskie LONE PEAK 4.5

Dzięki redukcji wysokości cholewki i jej objętości but jest lepiej dopasowany do stopy w okolicy pięty i śródstopia, dzięki czemu – w połączeniu z nowym sznurowaniem – stopa jest dobrze i pewnie trzymana. W okolicy palców but ciągle pozostaje szerszy, dzięki czemu leży swobodnie i nie jest niczym ograniczona. Podeszwę zewnętrzną pokryto mieszanką MaxTrac, która zwiększa przyczepność i trwałość. Buty biegowe Altra posiadają agresywne i szerokie kosteczki bieżnika, aby lepiej trzymać się błotnistego podłoża. Dzięki temu błoto nie przykleja się do podeszwy, a sama trakcja i przyczepność nawet w ciężkich warunkach są jeszcze bardziej odczuwalne. Ciekawą rzeczą jest również podwójna pętla z tyłu, która ułatwia zakładanie buta.

buty do biegania altra lone peak 4.5

Poznaj również inne modele butów trailowych Altra na stronie TriCentre!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel