Najważniejsze maratony i półmaratony 2020 w Polsce

2020-02-07
Najważniejsze maratony i półmaratony 2020 w Polsce
Miłośnicy biegów na długich dystansach nie będą mieli w 2020 roku powodów do narzekań. W kraju zaplanowano ponad kilkaset zawodów maratońskich i półmaratońskich. Statystycznie, w Polsce odbywają się jedne zawody biegowe dziennie.

Maratony i półmaratony – które warto szczególnie polecić?

Oczywiście, nie ma szans, aby nawet najbardziej zagorzały miłośnik biegania był w stanie zjawić się na wszystkich. Jest to po prostu fizycznie niemożliwe, ponieważ niektóre z nich odbywają się w tym samym dniu, a więc trzeba zrezygnować z jednego na rzecz drugiego. Które zasługują na szczególną uwagę? Nie sposób wymienić wszystkich, dlatego prezentujemy po dwa na każdy miesiąc.

Luty – w tym miesiącu na uwagę zasługują dwie imprezy. Pierwsza to Towarzyski Maraton Leśnym Szlakiem, który odbędzie się w niedzielę, 2. lutego. Lokalizacja to Las Łagiewnicki w Łodzi, zaś rywalizacja odbędzie się na pełnym dystansie maratonu - 42.195 km. Polecamy zwłaszcza osobom, próbującym swych sił po raz pierwszy. Jak zapowiadają organizatorzy: „każdy, kto pokona choćby jedną pętlę trasy (5,275 km), będzie brany pod uwagę w wynikach.” Drugie wydarzenie, na którym warto być, to Grand Prix Warszawy, rozgrywane 22. lutego. Trasa to 10 km.

Marzec – w połowie marca (15-21) odbędzie się Dziesięciomaraton Zimowy w Wituni k. Bydgoszczy. Każdy uczestnik biegu pokonuje dowolną ilość kilometrów, począwszy od małej pętli o długości 5,75 km, do pełnego dystansu maratońskiego 42,195 km. Dystans maratonu obejmuje 1 pętlę o długości 5,75 km + 5 pętli po 7,29 km. Natomiast 29. marca Gdynia będzie gościć Mistrzostwa Świata w Półmaratonie. Do pokonania dystans 21,097 km. Jest on zarazem okazją do obejrzenia najciekawszych miejsc nabrzeża od Stoczni Gdańskiej po bulwar nadmorski oraz zmierzenia się z zawodnikami z całego świata.

Kwiecień – już 5. kwietnia zaplanowano Poznań Półmaraton. Będzie to już 13. Edycja biegu w stolicy Wielkopolski, który zawsze przyciąga tłumy biegaczy. Dwa tygodnie później warto odwiedzić Łódź, gdzie rozegrany zostanie DOZ Maraton. Tu również można wykorzystać start w zawodach do zobaczenia najbardziej charakterystycznych dla miasta miejsc. Co ciekawe, choć to teren miejski, podczas biegu trasa wznosi się od 187 do 239 metrów.

Maj – w dniach 8-9 maja warto pojawić się w Kruszwicy, gdzie zaplanowany został Piastowski Festiwal Biegowy. Odbędą się zmagania w półmaratonie, a także na dystansach 5 i 10 km. Dwa ostatnie dni maja to z kolei XII Kwietny Bieg. Odbędzie się Lisowicach k. Lublińca.

Czerwiec – w tym gorącym miesiącu polecamy 17. Europamarathon Görlitz-Zgorzelec. Pełen dystans, 42,195 km, wiedzie przez terytoria dwóch krajów, co jest rzadkością i choćby dlatego warto się tam pojawić. Noc z 13. na 14. czerwca to z kolei Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego. Towarzyszą mu dodatkowe zmagania na 9 dystansach.

Lipiec – 10-11 lipca zapraszamy do stolicy, aby spróbować swych sił w imprezie o nazwie „Dwumaraton Biegam na Tarchominie”. Tydzień później odbędzie się półmaratoński Bieg Wiewiórki nr 5 w Rudzie Śląskiej.

Sierpień – 15. sierpnia w Radzyminie odbędzie się XXIX Półmaraton. Zaplanowana trasa to: Radzymin, Ciemne, Czarna, Helenów, Rżyska, Stary Kraszew, Nowy Kraszew (agrafka), Stary Kraszew, Wiktorów, Radzymin. Następne ciekawe wydarzenie ma miejsce 8 dni później, czyli 23. sierpnia. Jest nim XXI Toyota Półmaraton Wałbrzych.

Wrzesień – już 5. września w Warszawie odbędzie się 7. Nocny 4F Półmaraton Praski. Kilka tysięcy biegaczy wyruszy na szybką i płaską trasę wiodącą głównymi arteriami stołecznej Pragi Południe. Będzie to dobra rozgrzewka przed imprezą, która odbędzie się następnego dnia, a są nią Mistrzostwa Polski w Półmaratonie, które odbędą w Pile. Oba biegi są ciekawe i warto zaliczyć choćby jeden z nich.

Październik – gdy zaczną się pierwsze chłody, można rozgrzać się podczas biegu w Szamotułach, gdzie 10. października odbędzie Szamotuły Samsung Półmaraton. Tydzień później warto z kolei pojechać w Bieszczady. Polańczyk koło Soliny zaprasza na Bieszczadzki Półmaraton Rysia.

Listopad - w tym miesiącu odbędzie się kilkanaście biegów związanych ze Świętem Niepodległości. Tu jako ciekawy można wskazać Narodowy Bieg Stulecia, rozgrywany na trasie Skawina-Mogilany. Kolejna warta uwagi impreza tego miesiąca to półmaraton Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa – odbędzie się 28. listopada.

Grudzień – na ostatni miesiąc roku jak na razie nie zaplanowano pełnych maratonów. Póki co, Radom ogłosił VII Bieg Mikołajkowy na trasie 5 km oraz specjalne biegi dla dzieci. Impreza odbędzie się 5. grudnia. Z kolei 13. w Katowicach ma zostać przeprowadzony X Paniewnicki Bieg Dzika. Jego trasa liczy sobie 19,528 km.

Powyższy spis to tylko najciekawsze i najważniejsze imprezy, zaplanowane na 2020 rok. Jeśli biegasz, warto pokazać się choćby na jednej z nich!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel