Nowości Altra 2023 - buty do biegania po asfalcie

2023-04-04
Nowości Altra 2023 - buty do biegania po asfalcie

Wiosna każdego roku to zwiastun pojawienia się nowej kolekcji butów biegowych Altra. Amerykańska marka nieustannie pracuje nad udoskonalaniem swoich produktów i nie inaczej jest w roku 2023. Tym razem mamy do czynienia z kilkoma nowymi propozycjami na asfalt. Oprócz butów obecnych już wcześniej w ofercie, które doczekały się kolejnych odsłon (Rivera 3 i Paradigm 7), pojawiła się absolutna nowość, czyli Via Olympus. Ostatni z wymienionych modeli jest odpowiedzią na potrzeby biegaczy trailowych, którzy czekali na szosową wersję terenowego bestsellera Altry. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym aspektom technicznym butów z kolekcji wiosna/lato 2023.

Buty do biegania Altra Via Olympus

Śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej interesujących nowości w ofercie amerykańskiego producenta od lat! Via Olympus ma zagwarantować biegaczom na szosie, to co tradycyjny Olympus oferuje w trailu.

Mamy tu podeszwę o grubości 33 mm, co gwarantuje bardzo dużą amortyzację. Dzięki temu świetnie sprawdzi się podczas startów na długich dystansach, a także na codziennych treningach. Za dynamikę i sprężystość buta odpowiada pianka Ego Max świetnie absorbująca wstrząsy i zapewniająca wysoki komfort użytkowania. Ciekawą nowinką jest zastosowanie technologii Rocker – to ścięcie podeszwy pod palcami. To rozwiązanie ułatwia przetaczanie stopy i zapewnia szybszy oraz bardziej naturalny bieg. Co istotne, cholewka jest przewiewna i oddychająca, co znacząco podnosi jakość wysiłku. Mięsisty język zapewnia dobre dopasowanie, a miękki zapiętek odpowiada za wysoki komfort ze względu na brak otarć i pewne trzymanie stopy.

Jeśli chodzi o technologię FootShape, te buty biegowe posiadają najszerszą z możliwych opcji, dlatego gwarantują maksimum miejsca na palce. Zaletą jest również niewielka waga, jak na taką ilość amortyzacji. W przypadku męskiego obuwia jest to 312 g (dla rozmiaru 44.5), z kolei damski Via Olympus to 255 g (dla rozmiaru 40).

altra buty biegowe

Buty do biegania Altra Rivera 3

To już czwarty sezon, w którym zawodnicy mogą użytkować model Rivera. Jego trzecia edycja w dalszym ciągu ma za zadanie być lekką propozycją o dobrej amortyzacji z przeznaczeniem treningowo-startowym.

Amortyzacja jest umiarkowana, gdyż grubość podeszwy wynosi 28 mm. W poprzednich modelach było to 26 mm, dlatego nowa Rivera 3 ma gwarantować większą miękkość niż jej poprzednik. Sama podeszwa jest wykonana z pianki Ego. Nie jest, co prawda, tak sprężysta i dynamiczna, jak wersja Max zastosowana chociażby w Via Olympus, ale w dalszym ciągu oferuje dobrą odporność na ubijanie i sprawia, że biegacz czuje się w pełni wygodnie. W stosunku do modelu wcześniejszego mamy tu lepszą oddychalność cholewki (dzięki zastosowaniu siateczki mesh) i inne wyściełanie zapiętka przekładające się na większy komfort użytkowania i oczekiwaną stabilność.

Buty biegowe Altra Rivera 3 zostały wykonane w oparciu o FootShape Slim. W związku z tym model ten jest najbardziej dopasowany do stopy, jednak niezmiennie gwarantuje miejsce na palce, a co za tym idzie – większą swobodę podczas wysiłku. Co do wagi, to męska wersja waży 278 g (dla rozmiaru 44.5), a damska 232 g (dla rozmiaru 40).

buty do biegania altra

Buty do biegania Altra Provision 7

Najnowsza odsłona modelu przeznaczonego dla osób ze stopą pronującą przeszła spore zmiany w stosunku do poprzedniej edycji, zwłaszcza w kwestiach wizualnych. To but z kategorii „dynamic support”. Co to oznacza? Provision pomaga właśnie osobom z tendencją do pronacji, ale również to dynamiczne wsparcie działa wówczas, gdy zmęczenie daje o sobie znać i dochodzi do nieprawidłowych ruchów stopy. Właśnie wtedy system GuideRail  ma za zadanie pomóc zawodnikowi w uzyskaniu właściwego kroku biegowego.

Umiarkowana amortyzacja na poziomie 28 mm, dość miękka i responsywna pianka Ego w podeszwie wpływająca korzystnie na wygodę użytkowania oraz miękki i elastyczny zapiętek – to główne wyróżniki tego modelu. Istotną rolę odgrywa także elastyczna podeszwa InnerFlex odpowiadająca za właściwe przetaczanie stopy i tym samym bardziej naturalne odczucia z biegu. W przeciwieństwie do modelu Via Olympus tutaj cholewka jest wykonana z mocnej i gęsto tkanej siateczki. Nie staje to jednak na drodze do cieszenia się przyzwoitą oddychalnością.

W kwestii FootShape’u – Altra Provision 7 ma wersję Standard, czyli najbardziej powszechną wśród modeli amerykańskiej marki, stanowiącą idealny środek między Original a Slim. Buty biegowe ważą odpowiednio 274 g (męskie w rozmiarze 44.5) i 234 g (damskie w rozmiarze 40).

altra buty do biegania

Zapoznaj się z bogatą ofertą butów do biegania po twardych nawierzchniach Altra. Szeroki przekrój asortymentu pozwoli na dobranie idealnego produktu do wymagań i możliwości każdego zawodnika!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel