Okularki pływackie na basen i wody otwarte

2019-12-13
Okularki pływackie na basen i wody otwarte

Okularki pływackie to jeden z istotniejszych elementów wyposażenia triathlonisty i pływaka. Znacząco wpływa na komfort treningu i zawodów, orientację w wodzie oraz przebieg całego wyścigu. Źle dobrane bądź niskiej jakości okularki będą przeciekać, cisnąć w twarz, ograniczać pole widzenia bądź spadać z twarzy. Mimo iż pojęcie „okularki do pływania” wydaje się jednoznaczne, możemy wyróżnić dwa typy – okularki pływackie na basen oraz okularki pływackie na wody otwarte, zwane także popularnie „triathlonowymi”.

Tabela umieszczona poniżej doskonale obrazuje różnicę między tymi dwoma typami. Okularki do pływania open water powinny charakteryzować się większą ilością cech niż klasyczne basenówki.

Dodatkowe powłoki na soczewkach pozwolą chronić nasze oczy przed słońcem i promieniami UV, które na basenie nie są aż tak potrzebne. Oprócz powłok lustrzanych, które odbijają promienie, możemy wyróżnić jeszcze powłoki polaryzacyjne i fotochromowe. Polaryzacja odpowiada za odbicie światła (również tego odbitego od wody) a powłoka fotochromatyczna ściemnia się wraz ze wzrostem UV, czyli mówiąc wprost, reguluje jasność soczewki w zależności od tego, jak intensywnie świeci słońce. Pływając na basenie, nie potrzebujemy koniecznie szerokiego pola widzenia. Ułatwiona nawigacja przyda się przede wszystkim w jeziorze, aby sprawnie pokonać określony dystans. W tym artykule pojawi się przegląd okularków w obu typach dostępnych w sklepie TriCentre wraz z krótką charakterystyką.

 
Okularki basenoweOkularki na wody otwarte
Powinny dobrze przylegać do twarzyPowinny dobrze przylegać do twarzy
Muszą być szczelneMuszą być szczelne
Odpowiedni kolor szkieł (jasne) zwiększające widoczność w basenieOdpowiedni kolor szkieł (ciemne) chroniące przed słońcem
Powłoka Anti-FogPowłoka Anti-Fog
Miękkie i komfortowe uszczelki oraz paskiMiękkie i komfortowe uszczelki oraz paski
 Wskazana powłoka polaryzacyjna (ochrona przed słońcem i wiatrem odbitym od wody)
 Fotochrom pozwalający dopasować ściemnienie soczewki do natężenia UV
 Szerokie pole widzenia ułatwiające nawigacje
 Powinny posiadać filtr UV

Okularki pływackie Zoggs

Marka, którą śmiało można już uznać za legendarną na rynku. Posiada szeroką gamę produktów zarówno na basen, jak i wody otwarte. Co ważne, okularki Zoggs są także na każdą kieszeń.

Okularki pływackie Predator – klasyk wśród triathlonistów. Ergonomiczny kształt pozwala na dopasowanie do każdej twarzy, szerokie pole widzenia, duża gama soczewek oraz dobra jakość wykonania – to najważniejsze cechy tego produktu. Okularki pływackie są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych.

okularki pływackie zoggsOkularki do pływania Predator Flex – „wzmocniona” wersja modelu Predator. Posiada mocniejszą ramkę oraz nosek plus minimalnie grubsze i szersze uszczelki wokół oczodołów. Flex jest wyposażony również w lepsze paski, dzięki którym okularki do pływania stabilniej układają się na głowie.. Dostępne są różne wersje soczewek – również z polaryzacją, fotochromem czy model Reactor z fotochromem i polaryzacją.

zoggs okularki pływackie

Okularki do pływania Aqua Sphere

Włoska marka posiada ponaddwudziestoletnie doświadczenie na rynku, dzięki czemu zyskała uznaną renomę wśród pływaków. Sklep TriCentre.pl w swojej ofercie posiada wiele modeli okularków Aqua Sphere, które charakteryzują się wysoką jakością i dużą praktycznością użycia.

Okularki pływackie Kayenne – produkt stosunkowo mało znany na polskim rynku, a szkoda… Naszym zdaniem jest to bardzo dobry produkt i mocny konkurent dla Zoggs Predator. Ciekawy kształt gwarantujący bardzo szerokie pole widzenia, miękki i trwały silikon, dużą szczelność oraz soczewki na każde warunki.

okularki pływackie aqua sphere

Okularki do pływania Kaiman – model z pozoru basenowy, choć dla osób szukających mniejszych okularków sprawdzi się także na wodach otwartych. Dość szeroki kąt widzenia, dobre dopasowanie i kształt pasujący do sporego grona twarzy oraz duża uniwersalność to jego najważniejsze cechy. Wykonane ze świetnego silikonu są jednocześnie miękkie i komfortowe a z drugiej strony trwałe i szczelne. Ponadto, ich atutem jest przystępna cena.

aqua sphere okularki pływackie

Maska pływacka Vista Pro – to model łączący w sobie maskę do nurkowania i okularki do pływania. Bardzo szeroka soczewka w połączeniu z dużą i przeźroczystą uszczelką zapewnia rozległe pole widzenia. Innowacyjny kształt okularków gwarantuje również pewne przyleganie a uczucie nieprzyjemnego ucisku na oczodół zostało wyeliminowane.

okularki do pływania aqua sphere

Okularki pływackie MP Michael Phelps

Jest marka wielokrotnego mistrza świata i olimpijskiego Michaela Phelpsa, a to już samo w sobie świadczy o tym, że mamy do czynienia z klasą światową produktów. Są one tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie czempiona. Uwagę przyciąga ich interesujący design, dbałość o szczegóły i wykorzystanie najwyższej jakości materiałów. Które kolekcje MP Michael Phelps dostępne w sklepie triathlonowym TriCentre są szczególnie warte uwagi?

Okularki pływackie K180 – klasyczny basenowy model o opływowym kształcie. Dzięki uszczelkom z materiału Softeril nie przepuszczają wody i pewnie przylegają do twarzy. W opakowaniu otrzymujemy 3 wymienne noski dla lepszego dopasowania.

okularki pływackie michael phelps

Okularki do pływania Xceed – najpopularniejsze i najbardziej cenione okularki pływackie marki MP Michael Phelps. Świetnie sprawdzą się zarówno na basen, jak i wody otwarte. Mimo niezbyt dużego kształtu soczewki jej zakrzywiona płaszczyzna w różnych kierunkach gwarantuje szerokie pole panoramicznego widzenia. Wykonane z najwyższej jakości silikonu uszczelki odpowiadają za szczelność i komfort. Mnogość soczewek pozwoli na spokojny dobór odpowiedniej wersji, a lustrzana powłoka Titanium zadowoli najbardziej wymagających pływaków.

michael phelps okularki pływackie

Okularki do pływania Blueseventy

Nowozelandzka marka to jeden z największych producentów pianek triathlonowych na świecie. Oprócz tego, Blueseventy posiada także w swojej ofercie niezbędne akcesoria dla triathlonistów – w tym również okularki.

Okularki pływackie Contour – to najwyższy model wśród propozycji Blueseventy. Charakteryzuje się mniejszym kształtem i dobrym, pewnym dopasowaniem do twarzy. Dzięki niskiemu profilowi obniżono opór hydrodynamiczny soczewek i poprawiono przyleganie uszczelek. Doskonale sprawdzą się jako wysokiej klasy okularki basenowe.


okularki pływackie blueseventy

Okularki pływackie Finis

Amerykańska marka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów akcesoriów dla pływaków. Zasłynęła tworzeniem sprytnych gadżetów do poprawy techniki oferowanych przez sklep triathlonowy TriCentre.pl, jednak oferuje wszystkie elementy wyposażenia dla pływaków. Finis poleca się przede wszystkim na basen.

Okularki do pływania Energy – uniwersalny model w przystępnej cenie. Szerokie pole widzenia w połączeniu z miękkim silikonem oferuje wszystko, czego potrzebuje zawodnik. Produkt posiada uniwersalny kształt, w związku z czym dopasuje się niemal do każdej twarzy.

okularki pływackie finis

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
pixel