Pobiegajmy! Przegląd butów biegowych Altra w teren

2022-08-30
Pobiegajmy! Przegląd butów biegowych Altra w teren

Poważnie traktujący swoje zdrowie zawodnik posiada kilka rodzajów obuwia do biegania, w zależności od tego, na jakim terenie trenuje. Inaczej zbudowane są bowiem egzemplarze przeznaczone na asfalt i buty do biegania w terenie. W tekście wskażemy, w jaki sposób dobrać obuwie trailowe, jakie modele będą najlepsze do treningu po lesie, a jakie w górach, a także przybliżymy produkty marki Altra, tworzącej zaawansowane technologicznie produkty dla biegaczy. Zapraszamy do lektury!

Spis treści wpisu:

Biegi terenowe (znane niekiedy także jako trekkingowe) uprawiane są przez coraz większą liczbę osób. Jogging w lesie czy po górach pozytywnie przekłada się na zdrowie sportowca, daje możliwość kontaktu z przyrodą i pozwala zwiększyć kondycję w stosunkowo szybkim czasie. Z drugiej strony niestabilny teren, pełen kamieni, grząskiego gruntu czy leżących szyszek może przełożyć się na nieprawidłowe ułożenie stopy i bolesną kontuzję. Z tego względu buty do biegania w terenie są tak istotnym elementem wyposażenia zawodników uprawiających tzw. trail.

Co warto wiedzieć o marce Altra?

Zanim wskażemy jakie buty do biegania po lesie lub buty do biegania po górach będą najlepsze, przybliżmy markę Altra. To jeden z wiodących producentów obuwia dla biegaczy. Amerykańska marka powstała w 1998 roku i przez niecałe 25 lat zyskała miano niezwykle nowoczesnej i innowacyjnej. Założyli ją dwaj pasjonaci joggingu, którzy jeszcze jako nastolatkowie spotkali się w liceum - Golden Harper i Brian Beckstead.

Golden Harper już od najmłodszych lat poznawał potrzeby biegaczy, pracując w sklepie Runner’s Corner, należącym do rodziców. Często rozmawiał tam z klientami, analizując ich uwagi i oczekiwania. Pytał o technikę biegu zawodników, największe problemy, przebyte kontuzje czy nawierzchnię, po której najczęściej trenują. Skrupulatnie zapamiętywał wszystkie detale rozmów, przekładając je później na produkty marki Altra.

Dziś Harper i Beckstead są właścicielami jednego z największych przedsiębiorstw tworzących wyspecjalizowane buty trailowe czy uliczne na świecie. Marka Altra obecna jest w wielu krajach. Z produktów firmy korzystają sportowcy-amatorzy, ale także zawodowcy biorący udział w największych zawodach na świecie.

Dlaczego warto postawić na buty od Altra?

Jedną z najważniejszych części oferty marki Altra są buty do biegania w terenie. Firma oferuje nam modele do poruszania się po lesie oraz górach, nadające się do wykorzystania podczas treningu, ale także w czasie zawodów. Z jakiego powodu warto przyjrzeć się modelom sygnowanym dynamicznym, amerykańskim logiem.

Obuwie Altra to przede wszystkim bezpieczeństwo, wytrzymałość, komfort i wygoda. Każdy element butów opracowany jest przez najlepszych specjalistów, bazując na opiniach setek zawodników uprawiających biegi trailowe. Po analizie tych informacji przygotowany jest projekt ostateczny, który przechodzi do fazy produkcji.

Tutaj wszystkie procesy są zautomatyzowane, ale jednocześnie w pełni kontrolowane przez człowieka. Każdy element (od podeszwy, przez cholewkę po sznurowadła) musi być przygotowany w oparciu o wszystkie wewnętrzne wytyczne. Altra dba o to, aby każdy egzemplarz wyprodukowanego obuwia do biegania po lesie czy górach był wygodny i wytrzymały. Tej zasadzie przyświeca etap projektowania, produkcji elementów buta i łączenia ich w jedną całość.

Poza całkowitą kontrolą procesu tworzenia obuwia Altra stawia na ergonomiczną i innowacyjną budowę swoich produktów. Badania nad techniką biegową i liczne opinie zawodowców sprawiły, że producent postanowił przełamać utarte wzorce i zadać kłam stereotypom dotyczącym konstrukcji butów biegowych. Amerykańska firma całkowicie odeszła od spiczastego zakończenia przy palcach czy ciężkiego obcasa.

W egzemplarzach marki pojawiły się specjalnie opracowane technologie jak Foot Shape (gwarantująca bezpieczne i wygodne ułożenie palców w czasie dynamicznego ruchu, który pojawia się tak często w trakcie biegania w terenie) czy Zero Drop (zerowa różnica pomiędzy wysokością pięty i przedniej części stopy, zapewniająca naturalne ułożenie ciała w trakcie biegu i odciążanie ścięgna Achillesa przy jednoczesnym wzmacnianiu mięśni łydek).

Te nowatorskie rozwiązania sprawiły, że biegacze terenowi nie muszą narzekać już na haluksy, odciski, uczucie pieczenia nóg czy nadmierne zmęczenie. Od momentu, gdy produkty Altra pojawiły się w Polsce, są cenione jako buty do biegania po górach oraz buty do biegania po lesie.

Ceniona, choć stosunkowo młoda firma dba przy okazji o bardzo szeroki asortyment. Posiada różnego rodzaju buty do biegania w terenie męskie i żeńskie, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych czy budowie dopasowanej do uprawiania sportu po każdym typie nierównej nawierzchni.

Najlepsze buty do biegania w terenie leśnym – co znajdziemy w ofercie marki Altra?

Zanim zapoznamy się z ofertą marki Altra, odpowiedzmy sobie na pytanie - jakie powinny być najlepsze buty do biegania po lesie? Dwa kluczowe elementy konstrukcyjne to podeszwa z odpowiednio rzeźbionym bieżnikiem i mocna cholewka.

Zadaniem mocnego, głębokiego bieżnika jest zapewnienie wysokiego poziomu przyczepności na nierównej, leśnej nawierzchni. To zwiększa bezpieczeństwo zawodnika i komfort w trakcie ruchu. Antypoślizgowe właściwości poprawia przy okazji miękka podeszwa. Z kolei wzmocniona cholewka zabezpiecza przed uderzeniem w kamień, szyszkę, ziemię czy korzenie drzewa, a jednocześnie stabilizuje ruch nogi. Co ważne, nawierzchnia leśna jest bardziej miękka od ulicznej i nie wymaga tak dużej amortyzacji.

Jakie buty Altra wypełniają powyższe wymagania? Na pewno ciekawą propozycją będą ALTRA buty do biegania w terenie damskie SUPERIOR 5 bordowe (występujące również jako buty do biegania w terenie męskie). To obuwie o mocnej konstrukcji i bardzo dobrze wyprofilowanym kształcie. Gwarantują świetne czucie podłoża, mają grubą podeszwę, wyjmowane wkładki chroniące przed kamieniami czy bieżnik MaxTrac zapewniający najwyższy stopień przyczepności. Niewielka amortyzacja i niska waga sprawiają dodatkowo, że Superior 5 to idealne buty do biegania po lesie.

ALTRA Buty do biegania w terenie damskie SUPERIOR 5 bordowe

Inny model, który na pewno docenisz w lesie to ALTRA buty do biegania w terenie damskie LONE PEAK 6 zielone. To bardzo dobrze wykonane buty do biegania w terenie, nadające się do lasu czy w góry. Wykonanie z siatki mesh zapewnia odpowiednią wentylację stopy, zmieniony system sznurowania w pozwala je perfekcyjnie zasznurować, a bieżnik TrailClaw zapewniają trakcję, nawet na mokrym i niestabilnym podłożu.

Osoby, które chcą mieć buty trailowe i przeznaczone do asfaltu w jednym, powinny zainwestować w model ALTRA Buty do biegania w terenie męskie OUTROAD zielone. To buty do biegania w terenie męskie o bardzo grubej podeszwie, która z jednej strony zapewnia odpowiednią amortyzację na asfalt, a z drugiej daje pełne czucie podłoża – tak ważne w biegach po lesie. Buty Outroad świetnie dopasowują się do stopy, mają podeszwę pokrytą sprężystą pianką Altra Ego i zapewniają zerowy drop.

ALTRA Buty do biegania w terenie męskie OUTROAD zielone

Buty do biegania po górach od Altra

Altra nie zapomina oczywiście o fanach biegów górskich. Buty przeznaczone do biegania po tak ekstremalnym terenie muszą być przede wszystkim bardzo wytrzymałe, miękkie, świetnie wyprofilowane i osłonięte na tyle, aby ograniczyć ryzyko jakiejkolwiek kontuzji. Jakie buty do biegania po górach spełniające powyższe kryteria znajdziesz w ofercie amerykańskiej firmy?

ALTRA buty do biegania w terenie męskie OLYMPUS 5 szare mają bardzo mocną cholewkę, która bardzo stabilnie trzyma stopę i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. System Gaiter Trap ułatwia mocowanie dedykowanych stuptutów, a agresywny bieżnik TrailClaw utrzymuje nogę w odpowiednim położeniu, zapobiegając ześlizganiu się z mokrych czy sypkich niekiedy skał górskich. Buty mają dobrą amortyzację i lekką wagę jednocześnie. Są bardzo wygodne i uwzględniają w pełni anatomię stopy, dopasowując się indywidualnie do użytkownika.

Równie ciekawym wyborem dla zapalonych fanów trekkingu i trailu będą ALTRA buty do biegania w terenie męskie MONT BLANC BOA czerwono-białe. To legendarne już obuwie, niezwykle cenione wśród profesjonalnych biegaczy. Podeszwa pokryta mieszanką Vibram LiteBase to sposób na zwiększoną przyczepność i stabilność w każdych warunkach – również górskich. Są świetnie dopasowane do stopy, a pokrętło BOA zapewnia mocne i pewne sznurowanie, bez ryzyka rozwiązania się. Komfortowe ułożenie nogi, wygodna wyściółka, przewiewna cholewka i gruba podeszwa sprawiają z kolei, że buty Mont Blanc Boa można stosować na bardzo długie dystanse – łącznie z tzw. ultrabiegami.

ALTRA Buty do biegania w terenie męskie MONT BLANC BOA czerwono-białe

Oczywiście, wszystkie zaprezentowane przez nas wyżej modele wykonane są w oparciu o wspomnianą technologię Foot Shape i Zero Drop. Niezależnie od tego, który z rodzajów wybierzesz, poczujesz się bardzo pewnie, komfortowo i bezpiecznie na trasach terenowych. Stawiając na modele Altra możesz mieć pewność, że każdy bieg będzie przyjemnością.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel