Skarpetki biegowe Compressport - technologie

2023-03-13
Skarpetki biegowe Compressport - technologie

Skarpetki biegowe marki Compressport pojawiły się na rynku w 2011 r. Od tamtej pory zyskały spore grono fanów, którzy doceniają ich wysoką jakość, a także nowatorskie zastosowania technologiczne gwarantujące pełen komfort dla stóp. Szeroko zaprezentowana aktualna kolekcja wszystkich skarpetek do biegania znajduje się w tym wpisie. Ten artykuł będzie stanowił przekrój wszystkich technologii obecnych w modelach na sezon wiosna/lato 2023.

3D.Dots – DNA marki Compressport

Compressport, biorąc się za produkcję skarpetek, od samego początku zastosował doskonale znane wszystkim użytkownikom wypustki 3D.Dots. Śmiało można określić tę technologię jako „game changer” w produkcji tego typu sprzętu. Dziś jednoznacznie kojarzy się ze szwajcarską firmą i mocno zakorzeniła się w jej DNA. Jakie są główne zalety tych słynnych kropeczek?

Absorpcja wstrząsów – zewnętrzna, tkana struktura wypustek 3D.Dots odpowiada za pochłanianie wstrząsów przy kontakcie stopy z podłożem.

Zapobieganie poślizgom – wielokierunkowe kropeczki zapewniają bardzo dobrą przyczepność stopy w bucie, która nie przesuwa się podczas wysiłku.

Wentylacja – stopa nie poci się, zmniejsza się ryzyko wystąpienia pęcherzy, a powietrze swobodnie przepływa między wypustkami 3D.Dots.

Suchość – kropeczki nie chłoną wody (deszcz, pot) i ułatwiają jej odprowadzanie na zewnątrz.

Stymulacja przepływu krwi – efekt akupresury korzystnie wpływa na stymulację mikrokrążenia krwi w tych obszarach stopy, gdzie skóra jest cienka.

Maksymalny komfort – wewnętrzna, tkana struktura wypustek 3D.Dots zapewnia ekstremalny komfort i eliminuje ryzyko otarć dzięki dobremu wyściełaniu.

Ochrona ścięgna Achillesa – zastosowanie kropeczek z tyłu skarpety chroni ścięgno Achillesa dzięki efektowi „poduszki”. Chroni przed otarciami oraz uciskiem na stopę.

Ochrona kostki – 3D.Dots umieszczone na wewnętrznej stronie kostki pomagają w zapobieganiu wstrząsów.

Kombinacja technologii wypustek

Sezon wiosna/lato 2023 przynosi nam zmiany w kwestii opisywanych wyżej kropeczek 3D.Dots. W niektórych modelach inżynierowie Compressport postawili na mieszankę dobrze znanych już wypustek z nowymi – Flat.Dots oraz Mesh.Dots. Czym się charakteryzują te wersje?

Flat.Dots to lekki, trójwymiarowy splot na powierzchni skarpetek do biegania, który zwiększa przepływ powietrza i aktywuje powrót żylny poprzez lekki mikromasaż. Mesh.Dots z kolei to lekki, strukturalny splot tkaniny charakteryzujący się dobrymi właściwościami w kwestii wentylacji i odprowadzania wilgoci. Łącząc to z zaletami oferowanymi przez 3D.Dots, otrzymujemy świetną mieszankę materiałów będącą realnym wsparciem dla każdego sportowca.

compressport skarpetki

Jeśli chodzi o udział rodzajów wymienionych wypustek w poszczególnych modelach, prezentuje się on następująco:

Skarpetki biegowe i rowerowe Compressport – zastosowane technologie

 • Anatomically Correct – specjalne projektowanie z uwzględnieniem różnic anatomicznych lewej i prawej stopy.
 • Ventilation Stripes Design – przewiewny materiał gwarantuje dobrą wentylację i oddychalność. Stopy pozostają lekkie i suche, co gwarantuje komfort od palców po łydki.
 • Achilles Support – połączone siły dwóch rodzajów wypustek 3D.Dots i Flat.Dots umieszczone wzdłuż ścięgna Achillesa chronią przed tarciami, jednocześnie zapewniając wentylację.
 • Terry Protect – wzmocnienie z tkaniny frotte na jednym lub wszystkich palcach pochłania wstrząsy i chroni przed zbyt nadmiernym uderzeniem stopy o podłoże podczas wysiłku.
 • Arch Support – elastyczny, kompresyjny splot wokół łuku stopy dobrze ją podtrzymuje. Ponadto, przyspiesza powrót żylny i zapobiega przed podwijaniem się materiału.
 • Acupressure – masująca akupresura pobudza krążenie dzięki masażowi w okolicy podeszwy.
 • Shock Absorption – kompresja 360° tłumi efekt „fali uderzeniowej” na mięśnie, żyły i stawy.
 • Water Extraction – technologia związana z wypustkami 3D.Dots, dzięki której skarpetki nie chłoną wody i ułatwiają jej odprowadzenie na zewnątrz.
 • Ankle Support – ciaśniejszy splot w okolicy podbicia gwarantuje wsparcie i zwiększoną stabilność kostki i przy tym również dba o lepszą propriocepcję.
 • Thermo Aeration – swobodna cyrkulacja powietrza zapobiega przegrzaniu się stopy w czasie aktywności fizycznej.
 • Malleolus Pad – ochronna wkładka wykonana z jednej dużej i kilku mniejszych wypustek 3D.Dots osłania przed uderzeniami i stłuczeniami.
 • Fibular Stripes – dwa rzędy kropeczek 3D.Dots rozmieszczone wzdłuż mięśni strzałkowych stymulują receptory czuciowe, wspomagając propriocepcję i stabilność kostki.
 • Aero.Dots – rzędy kropek ukierunkowują przepływ powietrza, zmniejszając opór przy dużej prędkości.
 • Aero.Stripes – na powierzchni skarpetek powstają mikroturbulencje zwiększające właściwości aerodynamiczne i redukujące opór powietrza
 • Wind Block Weave – ciasna dzianina z przodu w dolnej części nogawki zmniejsza opory wiatru dla zachowania właściwości aerodynamicznych.
 • Ultralight Ventilation Mesh – jeszcze bardziej przewiewna, komfortowa i lżejsza tkanina doskonale wentylująca całą stopę.
 • Silicon Dots – silikonowe wstawki po wewnętrznej stronie zapobiegają zsuwaniu się nogawki.
 • One Hemless Layer – bezszwowa i pozbawiona gumki górna część skarpety gwarantuje zmniejszenie ucisku materiału na stopę.
 • Ultralight – tkanina jest ultralekka i nie nasiąka, dlatego pozostaje nienagannie sucha podczas wysiłku, oferując tym samym maksimum komfortu.
 • Barefoot Performance – rozciągliwe włókna zapewniają silne wsparcie stymulujące krążenie krwi, gdy stopy są w powietrzu. Przy uderzeniu o ziemię włókna te dbają o prawidłową postawę, ponieważ nie blokują instynktownej pozycji i pozwalają stopom na naturalne lądowanie.
 • Compression Oxygen – stopniowa kompresja z dokładnością co do milimetra w docelowych obszarach dostarcza więcej tlenu do mięśni i pomaga w regeneracji.
 • Increased Stability – większe poczucie bezpieczeństwa i wsparcie dla stopy podczas wykonywania każdej aktywności fizycznej.
 • Arch Support Pump Up – opaska uciskowa wokół łuku stopy działa jak pompa, stymulując powrót żylny i poprawiając krążenie oraz propriocepcję. Chroni także przed przesuwaniem się materiału.
 • Protection of the Big Toe – większa ochrona przed uderzeniami o podłoże mogącymi uszkodzić paznokcie.
 • Maxi Cushionig Pads – zapewnienie maksymalnej amortyzacji, co zapobiega powstawaniu odcisków i świetnie sprawdza się na długich dystansach.
 • Anti Blister – zapobieganie powstawaniu pęcherzy. Technologia zastosowana po przeprowadzonych badaniach rzetelnie wskazujących miejsca, w których rozwijają się te bolesne problemy u sportowców.
 • PTFE Anti Friction Fibre – teflonowe włókna PTFE, dzięki niskiemu współczynnikowi, zmniejszają tarcie między skórą a materiałem, co minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych otarć.
 • PTFE Cooling Fibre – precyzyjnie umieszczone mikrostrefy są przeplatane antybakteryjnymi włóknami PTFE w celu ochrony przed przegrzaniem skóry mogącym być przyczyną powstania pęcherzy.
 • Ultra Comfort – tkane włókna odpowiadają za miękkość materiału i wygodę użytkowania.
 • Ergo-Fit – bardzo dobre krycie palców bez ucisku stopy i marszczenia się materiału.

Krój skarpetek technicznych Compressport

Aby dokładnie zobrazować, jak skarpetki Compressport wyglądają na nodze, warto zapoznać się z poniższą grafiką. Dzięki temu użytkownik wie, do jakiej wysokości sięga konkretny model szwajcarskiego producenta.

compressport skarpetki
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel