Sport bez otarć - najlepsze buty do triathlonu

2018-06-14
Sport bez otarć - najlepsze buty do triathlonu
Nawet całkowicie początkująca w sprawach triathlonu osoba doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobór odpowiednich butów ma kolosalne znaczenie dla ogólnego komfortu podczas zawodów oraz niebagatelny wpływ na osiągane podczas nich oraz treningów wyniki. Pojawia się jednak pewien problem – czy do triathlonu nabyć jedną, czy też dwie pary butów? Buty doskonałe na rower niekoniecznie muszą sprawdzić się przy bieganiu i vice versa – mokra stopa może ocierać się podczas pedałowania, jeżeli obuwie nie będzie odpowiednio dobrane. Rozwiązaniem tego dylematu są buty triathlonowe!

Czym buty triathlonowe różnią się od zwykłych?


Zanim wyjaśnimy, co odróżnia zwykłe buty do biegania od triathlonowych, warto najpierw sprawdzić, co je łączy? A łączy przede wszystkim podstawa konstrukcji, przy której pojawiają się pierwsze różnice - w przypadku butów triathlonowych amortyzacja jest mniejsza, a specjalna pętla przy pięcie pozwala na wygodne złapanie buta i wsunięcie do niego stopy. Dzięki temu można szybko opuścić strefę zmian, gdzie jak wiadomo – każda sekunda się liczy. Ponadto, stopa buta triathlonowego jest specjalnie wyprofilowana, co pozwala na wyciśnięcie wszystkich sił z mięśni.

Kolejna różnica pomiędzy butami do biegania a triathlonowymi to konstrukcja wewnętrzna – mają one miękką, bezszwową wyściółkę, która umożliwia używanie ich bez skarpet, a jednocześnie gwarantuje brak otarć skóry! Jednak uwaga - jeśli chce się biegać boso, należy się do takich butów przyzwyczaić. Buty triathlonowe powinny mieć dziurkowaną podeszwę, która skutecznie odprowadza wilgoć pochodzącą zarówno z potu, jak i nie wytartych do sucha stóp po pływaniu.

Podsumowując: buty triathlonowe powinny nadawać się zarówno na rower, jak i do biegania, być łatwe w zakładaniu, dobrze odprowadzać wilgoć oraz umożliwiać wygodne używanie bez skarpetek.

Które buty warto polecić?


Jedną z firm produkujących specjalistyczne obuwie dla triathlonistów jest Pearl Izumi. Niektóre jej propozycje to:

• Pearl Izumi Race Road V5 – są to buty mające nylonową podeszwę ze wzmocnioną płytką z włókna węglowego. Specjalne zapięcie w systemie BOA odpowiada za mocne trzymanie stopy wraz z regulacją co do milimetra. Otwory wentylacyjne znajdują się na śródstopiu oraz palcach.

buty rowerowe pearl izumi

• Pearl Izumi Tri Fly Elite V6 – buty z udoskonaloną, wykonaną z kompozytu podeszwą oraz cholewką która jest trójwarstwowa i wykonana bezszwowo, co zapewnia brak otarć oraz perfekcyjną wentylację. Konstrukcja tego typu eliminuje ból w najczęstszych miejscach stopy, dostosowując się do jej niepowtarzalnego kształtu, umożliwia także błyskawiczne wkładanie i zdejmowanie buta. Podeszwa wewnętrzna EVA o różnych gęstościach wykorzystuje najnowsze odkrycia z dziedziny fizyki i zapewnia doskonałe podparcie łuku stopy zarówno podłużne, jak i poprzeczne.

buty triathlonowe pearl izumi

• Pearl Izumi Tri Fly Select V6 – buty te cechuje bezszwowa cholewka, która gwarantuje brak obcierania stopy bez skarpetki, a specjalna wkładka SELECT gwarantuje świetne podparcie podłużne i poprzeczne łuku stopy. Ich podeszwa została wykonana z włókna szklanego z dodatkową wstawką z włókna węglowego w miejscu mocowania bloków.

buty triathlonowe

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel