Świat dysku – wszystko, co powinniśmy wiedzieć o dysku karbonowym

2018-11-16
Świat dysku – wszystko, co powinniśmy wiedzieć o dysku karbonowym
Jeśli interesujesz się triathlonem, z pewnością zdarzyło ci się zauważyć, że podczas etapu kolarskiego wielu zawodników ma na kołach specjalne wypełnienia wyglądające niczym felgi na oponach samochodowych. Nie są to jednak ozdobniki, a element mogący mieć kluczowe znaczenie w jeździe na czas. Są to mianowicie dyski karbonowe zaliczające się do profesjonalnego wyposażenia roweru. Co dają w praktyce i jakie są ich ceny?

Dysk karbonowy – co należy o nim wiedzieć?


Dysk karbonowy zakładany jest na koło, aby uzyskać poprawę parametrów aerodynamicznych (zmniejszyć opór powietrza), a przez to zyskać lepsze osiągi, czyli szybszą jazdę. Mechanizm jego działania przypomina koło zamachowe – dzięki niemu po nabraniu prędkości koło będzie ją wolniej wytracać. Sprawdzają się zarówno na szosie, przy terenie płaskim i pofałdowanym, jak i torze kolarskim, dlatego cenione są przez zawodników podczas jazdy na czas. Jeśli myślisz poważnie o triathlonie i chcesz mieć wsparcie, dysk karbonowy będzie elementem, w który warto zaopatrzyć swój rower w sklepie triathlonowym.

Dysk karbonowy – jaki kupić?


W TriCentre możesz znaleźć osobny dział, w którym umieszczono koła i dyski karbonowe. W każdym przypadku należy liczyć się w wydatkiem co najmniej 2 tysięcy złotych, jednak biorąc pod uwagę potencjalne korzyści, jakie przyniesie ta inwestycja, warto się na nią zdobyć. Efekty działania dysków najlepiej pokazać na konkretnych przykładach, więc prezentujemy kilka modeli, na które warto zwrócić uwagę:

dysk carbonowy AERON Black - zaprojektowany w technice hybrydowej. Ma aluminiowy rant hamulcowy pod oponę, co pozwala na osiągnięcie większej wytrzymałości i siły hamowania. W tym dysku zastosowane zostały włókna najwyższej jakości, co pozwoliło obniżyć jego wagę do zaledwie 1240 g (bez taśmy i zamykacza). W zestawie znajduje się zamykacz, taśma antyprzebiciowa oraz dedykowana torba. Dysk zakładany jest pod oponę, dzięki czemu wymiana dętki jest niezwykle prosta.

dysk karbonowy ron wheels

dysk carbonowy do jazdy na czas RON Maori – również został zaprojektowany w technice hybrydowej z aluminiowym rantem hamulcowym pod oponę. Jego waga to 1260 g (bez taśmy i zamykacza). W zestawie znajduje się zamykacz, taśma antyprzebiciowa oraz dedykowana torba na koło. Ten dysk nie tylko pomaga w osiąganiu lepszych wyników, ale również prezentuje się niezwykle estetycznie dzięki wzorowi idącemu po dysku.

dysk carbonowy ron wheels

Koła karbonowe – czy warto?


A może warto zainwestować nie tylko w dysk, ale i koła karbonowe? Para takich kół to wydatek ok. 4 tysięcy złotych, dlatego dedykowane są przede wszystkim sportowcom z większym budżetem lub tym osobom, które już zarabiają na swoich startach. Komplet kół carbonowych RON AIR 6.2 to dwa niezwykle sztywne koła - przednie zostało zaplecione radialnie przy użyciu 20 szprych Pillar 1432 AERO z prostym łbem, a tylne na dwa krzyże i 24 szprychy, dzięki czemu ewentualny serwis nie będzie problemem. W połączeniu z dyskami karbonowymi powinny umożliwić osiągnięcie znacznie większej prędkości i odczuwalną redukcję oporu powietrza w czasie jazdy.

koła karbonowe ron wheels

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel