W jakich butach biegać zimą?

2018-01-30
W jakich butach biegać zimą?
Zima to piękna, ale i bardzo zmienna pora roku. Równie często towarzyszą jej obfite opady śniegu, jak i dni wypełnione deszczem oraz deszczem ze śniegiem. W obydwu przypadkach temperatura jest niska i przeciętnie oscyluje wokół 0°C, a często spada poniże zera. Jeśli w takim okresie nie chcesz przerywać swoich regularnych ćwiczeń biegowych, musisz dostosować się do kaprysów aury. W jakich butach biegać zimą?

Buty do biegania zimą


Buty przeznaczone do przebieżek w zimie różnią się znacznie od biegówek tworzonych na cieplejsze miesiące. Ogólnie, można podzielić je na dwa typy: wyposażone w membranę i bez membrany. W pierwszym przypadku będzie to najczęściej goretex chroniący przed dostaniem się wody do wnętrza buta, a zarazem umożliwiający stopie normalne oddychanie. Pozostaje ona sucha i utrzymana jest w cieple, dzięki czemu masz pełen komfort podczas swoich ćwiczeń. W przypadku butów bez membrany powinny być to solidne buty terenowe – wyposażone w siateczkę o gęstszym splocie, która co prawda nieco blokuje oddychanie skóry, ale za to doskonale chroni stopę przed zimnem. Warto zauważyć, że wielu producentów zamiast goretexu stosuje własne membrany (np. Shield), działające niemal identycznie.

Bardzo ważna w butach tego typu jest podeszwa. Ponieważ biegamy po śniegu i oblodzonym asfalcie (chodniku, gruncie), koniecznie potrzebujemy solidnego bieżnika – zapewni on lepszą przyczepność, co znacznie redukuje ryzyko poślizgu na błocie i śniegu. Takie modele jak ALTRA SUPERIOR 3.0 są tego doskonałym przykładem. Jeśli biegasz w bardzo ciężkim terenie, gdzie występuje duże błoto, oblodzenie lub leży mnóstwo nieodgarniętego śniegu, pomyśl o bardziej specjalistycznych butach z kolcami. Są one polecane do biegów w lesie i na obszarach znajdujących z dala od cywilizacji.

buty do biegania zimą

Jaki powinien być materiał wykonania buta?


Buty zimowe wykonywane są z różnych materiałów, więc wybór może nastręczać spore trudności! Jednak w butach do biegania na zimę zawsze najważniejsze jest, aby dany materiał – obojętnie czy będzie to syntetyk, czy skóra tybetańskiego jaka – cechował się wysokim stopniem wodoodporności. Dodatkowo, można zainwestować w biegowe stuptuty, czyli specjalne ochraniacze na obuwie dające im dodatkową protekcję.

Pamiętaj o odpowiednich skarpetach!


Sam but to nie wszystko – należy zadbać także o ochronę stopy, w czym pomogą odpowiednie, ciepłe skarpety. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza te wykonane z wełny merynosów. Izolują termicznie, równocześnie odprowadzając wilgoć. Ponieważ skarpety do biegania zimą są zwykle grube, należy pamiętać, aby przy ich stosowaniu wybierać but biegowy o jeden numer większy,niż w przypadku butów, w których biegasz w ciepłych miesiącach. Dzięki temu Twoje stopy nie będą nieprzyjemnie ściskane, co nie tylko jest bardzo niewygodne, ale również ma zły wpływ na krążenie!

Choć buty do biegania zimą to wydatek co najmniej kilkuset złotych, należy traktować jako inwestycję w swoje zdrowie – a to nie ma ceny! Warto więc nabyć najlepsze w zasięgu możliwości finansowych i cieszyć się komfortowym bieganiem niezależnie od śniegu, lodu czy wilgoci.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel