Wysokiej jakości kaski i okulary rowerowe - przygotuj się na sezon!

2022-04-07
Wysokiej jakości kaski i okulary rowerowe - przygotuj się na sezon!

Bezpieczeństwo to najważniejsza kwestia związana z przygotowaniem do sezonu kolarskiego. Ochrona głowy stanowi w tym przypadku rolę najbardziej istotną. Jeżeli chcesz skutecznie osłaniać tę newralgiczną część ciała i zabezpieczyć się na różne niebezpieczne sytuacje na drodze, powinieneś zainwestować w odpowiednie okulary rowerowe i kaski rowerowe. Co warto wiedzieć o tych elementach?

Spis treści wpisu:

Jak przygotować się na sezon kolarski i triathlonowy?

Na początku skontroluj dokładnie rower. Sprawdź, w jakim stanie jest łańcuch. Nasmaruj ten element i naciągnij, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zwróć uwagę na stan hamulców i przełożeń. Dokładnie oczyść pojazd z piasku, naoliw ruchome elementy. Zbadaj też ciśnienie w kołach i w razie potrzeby – uzupełnij braki.

Rower to jedno, a Twoje wyposażenie to druga istotna kwestia przy przygotowaniu do sezonu. Dokładnie przeanalizuj stan kasku rowerowego. Pamiętaj, że to ten element chroni głowę w razie ewentualnego upadku lub kolizji. Nie może być pęknięty ani uszkodzony i powinien dobrze leżeć na Twojej głowie. Kaski rowerowe to kluczowy element dla każdego kolarza – amatora i profesjonalisty. Na rynku dostępny jest szeroki wybór, dzięki czemu możesz znaleźć także kask rowerowy męski i kask rowerowy damski w wielu wariantach kolorystycznych.

Zwróć uwagę również na pozostałe elementy wyposażenia. Zobacz czy Twój strój kolarski leży na Tobie odpowiednio i czy nie ma on nigdzie przetarć. To nie tylko wpływa na estetykę wyglądu zawodnika, ale znacznie obniża też komfort w trakcie jazdy. Zainwestuj również w odpowiednie okulary rowerowe. To skuteczna ochrona przed słońcem, ale też kurzem i piaskiem z drogi albo zderzeniem z nadlatującymi owadami.

Jak wybrać odpowiednie okulary rowerowe?

Wybierając okulary rowerowe, zwróć przede wszystkim uwagę na ich rozmiar. Nie mogą one uciskać skroni, bo to spowoduje nieprzyjemny ból głowy i obniży efektywność treningów. Postaraj się, aby zakupione egzemplarze nie były zbyt duże (powinny chronić wyłącznie oczy) i były tak skonstruowane, żeby promienie słońca nie wpadały górą, z boku lub z dołu (odbijając się, np. od powierzchni jezdni). Najlepiej kupić dobrze wyprofilowane okulary rowerowe, które w pełni zabezpieczają oczy i są przy tym wygodne w użytkowaniu. Najczęściej występuje też podział na okulary rowerowe męskie i okulary rowerowe damskie – wynika to z faktu ich rozmiarów i kształtów bardziej dopasowanych do sylwetki mężczyzn i kobiet.

Interesującym wyborem będą egzemplarze Rudy Project. Ta ceniona firma włoskiego pochodzenia od wielu lat dba o odpowiednią ochronę profesjonalnych triathlonistów i kolarzy. Przygotowuje zaawansowane technicznie okulary, ale też kaski. Przykładem interesujących gogli będą RUDY PROJECT Okulary sportowe TRALYX niebieskie. To świetnie wyprofilowany produkt, który będzie skutecznie chronił Twoje oczy i dopasuje się do twarzy dzięki technologii Total Comfort Fit. Optyka RP Optics w pełni chroni przed promieniowaniem UV, dając jednocześnie pełne pole widzenia bez zbyt intensywnego przyciemniania obrazu.

Równie skuteczne są RUDY PROJECT Okulary sportowe TRALYX Racing Pro White Gloss-Multilaser Orange. To produkt dla profesjonalistów, z którego zalet skorzystają jednak również amatorzy kolarstwa czy uprawiania triathlonu (możesz w nich jeździć na rowerze, ale też biegać). Mają regulowany nosek, elastyczne nauszniki i doskonałą optykę. Dodatkowo, są w pełni wentylowane, wykorzystując innowacyjną technologię Power Flow. Pamiętaj, że Rudy Project ma zarówno okulary rowerowe męskie, jak i okulary rowerowe damskie.

RUDY PROJECT Okulary sportowe TRALYX niebieskie

Jakie rodzaje kasków rowerowych występują?

Najważniejszym elementem wyposażenia każdego zawodnika jest kask rowerowy. Tego typu część występuje w różnych wariantach. Najczęściej spotyka się następujące rodzaje:

  • Kaski rowerowe MTB – przeznaczone są do jazdy po lesie, zapewniają bardzo szeroki zakres regulacji, jednak nie są tak skuteczne jak kaski profesjonalne. To raczej elementy do jazdy rekreacyjnej.
  • Kaski rowerowe klasyczne (szosowe) – są wzmocnione, mają bardzo dobrą aerodynamikę i wytrzymałość. Przykładem takiego egzemplarza jest RUDY PROJECT Kask rowerowy SPECTRUM Titanium Stealth Matte.
  • Kask Full-Face – przeznaczony do jazdy wyczynowej na rowerze w konkurencji downhill polegającej na ekstremalnie szybkich zjazdach po specjalnie wytyczonych do tego torach. W pełni zakrywa głowę.
  • Kask miejski – typ przeznaczony do rekreacyjnej jazdy po mieście lub poza miastem.
  • Orzeszek – to niewielki kask, który chroni wyłącznie górną część głowy. Z tego rodzaju kasków korzystają, np. zawodnicy BMX.

RUDY PROJECT Kask rowerowy SPECTRUM Titanium Stealth Matte

Technologie w profesjonalnych kaskach rowerowych

W tekście skupimy się wyłącznie na najlepszych kaskach, które w pełni chronią głowę przed urazem. Jakiego rodzaju technologie wykorzystuje nowoczesny kask rowerowy? Zacznijmy na początek od przygotowania samej skorupy. Najlepsze elementy przygotowane są w technologii In-Mold – to proces odlewania ciśnieniowego warstw i skutecznego łączenia ich z pianką wyściółkową, co zapewnia najwyższą ochronę głowy przed urazem w trakcie jazdy.

Konieczna jest także odpowiednia regulacja kasku, aby dostosować go to rozmiarów głowy. Tu ciekawym rozwiązaniem jest system Divider Pro Side Buckles pozwalający na proste, a jednocześnie mocne ustawienie pasków, aby cały kask dobrze trzymał się głowy. Zwróć też uwagę, jak reguluje się klamrą dopasowującą obwód elementu. Kaski rowerowe Rudy Project mają zastosowaną m.in. technologię RSR 10 V Adjustable Retention.

Kupując kask, sprawdź też czy ma on odpowiednią ilość skutecznie wentylowanych otworów i minimalizuje opór powietrza. Zarówno kask rowerowy damski, jak i kask rowerowy męski powinien mieć kształt, który nie stopuje zawodnika w trakcie jazdy, co sprzyja osiąganym rezultatom.

Jak wybrać najlepszy kask rowerowy?

Wybierając skuteczny kask rowerowy męski lub kask rowerowy damski, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy spełnia on normy bezpieczeństwa i posiada odpowiednie certyfikaty. Najlepsze egzemplarze (jak RUDY PROJECT Kask rowerowy SPECTRUM czarno-czerwony) posiadają zaświadczenia jakości CE/EN 1078, CPSC 12.03 oraz AS/NZS 2063.

RUDY PROJECT Kask rowerowy SPECTRUM czarno-czerwony

Kolejna kwestia to dostosowanie kasku do własnego rozmiaru głowy. Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego? Zmierz obwód na wysokości dwóch centymetrów nad linią brwi i porównaj go z podaną przez producenta rozmiarówką. Wysokiej jakości kaski pozwalają na delikatną regulację, jednak powinieneś postawić na kask zbliżony do Twojego obwodu głowy.

Oczywiście, kask rowerowy męski i kask rowerowy damski muszą być skutecznie wentylowane (co zwiększa komfort nawet w przypadku długiej i ciągłej jazdy) i powinny mieć opływowy kształt, który poprawia parametry aerodynamiczne użytkownika. Możesz zainwestować też w kask, który ma wkładki antybakteryjne, pełen system odblasków, dodatkowy daszek chroniący przed słońcem czy trwałe zapięcia. Idealnym przykładem takiego egzemplarza będzie RUDY PROJECT Kask rowerowy RUSH różowo-czarny.

Jak widzisz, można znaleźć kask, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom pod względem bezpieczeństwa, komfortu i wyglądu. Podobnie jest z okularami rowerowymi. Te elementy wpływają znacznie na poprawę warunków jazdy i umożliwiają osiąganie dużo lepszych rezultatów. Tego oczywiście Ci życzymy.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel