Żele energetyczne i suplementacja w trakcie treningu. Mini poradnik!

2018-01-12
Żele energetyczne i suplementacja w trakcie treningu. Mini poradnik!
Każdy, kto ćwiczy, zdaje sobie sprawę, jak niespodziewanie szybko dochodzi się do momentu, w którym stwierdza: dalej nie dam rady. Na szczęście są sposoby, aby dodać sobie energii niezbędnej do dalszego wysiłku. Żele energetyczne to proste rozwiązanie pozwalające uzupełnić zapasy niezbędnych do pracy elementów organizmu. Są one alternatywą dla doskonale znanych batonów węglowodanowych, a ponadto organizm znacznie łatwiej je przyswaja – dzięki swojej konsystencji nie wymagają popijania. Nie należy zapominać, że suplementacja powinna być przeprowadzana przed treningami, a w miarę potrzeby – także w ich trakcie oraz po skończonych ćwiczeniach.

Jak dobrać i dawkować żele oraz suplementy dla siebie?


Układając swój własny plan suplementacyjny, nie możemy wzorować się na ćwiczących kolegach i koleżankach, ponieważ każdy organizm jest nieco inny, a pojedynczy zawodnik ma swoje niepowtarzalne cechy. Ogólnie rzecz ujmując, wszystkie organizmy działają w ten sam sposób. Można więc wymienić kilka rzeczy, o których trzeba podczas układania pamiętać, jednak należy mieć na uwadze fakt, że ilość danych składników będzie różna dla każdego:

● Białka – niezbędne dla dostarczenia energii ciału, zwłaszcza w postaci aminokwasów BCAA i EAA, które znacząco poprawiają funkcjonowanie mięśni;
● Węglowodany – pomagają w uzupełnianiu ilości glikogenu w organizmie, co redukuje zmęczenie i daje możliwość przeprowadzania dłuższych treningów;
● Kreatyna – dostarcza mięśniom dodatkowej porcji energii i odżywia je;
● Beta-alanina – jej zażywanie zmniejsza ilość kwasu mlekowego w komórkach organizmu.

Te cztery elementy to podstawa, do której można dodawać inne produkty pozwalające na zwiększenie efektywności treningu. Warto pomyśleć o doskonale znanej każdemu kofeinie, która stymuluje i poprawia koncentrację, a także cytrulinie – buforuje kwas mlekowy oraz wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Jakie żele spełniają te wymagania?

SQUEEZY – Żel energetyczny z kofeiną to rozwiązanie doskonale nadające się do najbardziej wymagających treningów, a ponieważ dostępne są różne wersje smakowe – jak cytrynowa czy cola – można nie tylko zasilić swój organizm, ale również zrobić to w bardzo smaczny sposób. Żele z tej serii mają niskie stężenie luźnych cząstek, dzięki czemu absorpcja energii jest znacznie wydajniejsza, a znajdujące się w składach podstawowych węglowodany szybko uzupełniają zasoby energetyczne. W dodatku nie ma tu żadnych składników pochodzenia odzwierzęcego, dzięki czemu mogą korzystać z nich zarówno weganie, jak i wegetarianie.

ENERVITENE to linia koncentratów energetycznych, które również można nabyć w kilku smacznych odmianach (pomarańcza, cytryna, cola). Zalecane jest spożycie co najmniej dwóch podczas intensywnych ćwiczeń, dzięki czemu wpływa się pozytywnie na metabolizm energii w trakcie wysiłku i ochrania komórki przed zmęczeniem oraz stresem oksydacyjnym. Niezależnie od tego czy masz trening kolarski, pływasz czy biegniesz, koncentraty te dadzą Ci „kopa” niezbędnego do zwiększenia efektywności, a co za tym idzie – lepszego wzmocnienia ciała.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel