Co zawiera profesjonalny strój kolarski?

2022-02-10
Co zawiera profesjonalny strój kolarski?

Kolarstwo profesjonalne (niezależnie od tego czy mówimy o MTB, kolarstwie szosowym czy triathlonie jako dyscyplinie, której częścią jest jazda na rowerze) wymaga nie tylko wyjątkowych umiejętności, świetnego przygotowania fizycznego i kondycyjnego, ale również bardzo dobrego sprzętu. Oczywiście, jego podstawą jest rower – jednak nie tylko.

Spis treści wpisu:

Dlaczego dobór odpowiednich elementów dla kolarza jest tak niezwykle istotny? Przede wszystkim zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy. Może też wpłynąć pozytywnie na wyniki, zmniejszając wpływ powietrza na jazdę zawodnika. Pozwala również poruszać się w trakcie różnych warunków atmosferycznych (np. okulary ułatwiają widzenie przy jeździe w słońcu, a kurtka zapewni ciepło w czasie trenowania w deszczu).

Jeżeli jesteś osobą, która profesjonalnie lub półprofesjonalnie uprawia kolarstwo, to powinieneś zaopatrzyć się w pełen zestaw akcesoriów i elementów stroju. W ten sposób zwiększysz możliwość trenowania w różnych warunkach atmosferycznych.

Odzież odpowiedniego rodzaju

Pierwszą, niezwykłą ważną kwestią, w którą powinien być wyposażony kolarz jest oczywiście odpowiednia odzież. Warto postawić na markowy strój, wykonany z wysokiej jakości materiału, by każdy trening odbywał się w komfortowych warunkach.

Jakie elementy powinien mieć kolarz i jaką pełnią rolę?

  • Spodenki kolarskie – oparte na wytrzymałych szelkach, stabilnie przylegają do ciała kolarza. Odprowadzają wilgoć i nadmiar ciepła. Są aerodynamiczne i wykonane z materiałów, które oddychają wraz z zawodnikiem.
  • Koszulka kolarska – te również oddychają, mają wygodny krój, łatwo się zakładają i nie zwiększają oporu powietrza. Dodatkowo posiadają wbudowane kieszenie do trzymania np. batonów energetycznych. Odpowiednia koszulka dla zawodowca wykonana jest z materiału, który reguluje ciepło i temperaturę.
  • Skarpetki rowerowe oraz nakolanniki – chronią stawy przed przewianiem, zapewniają ciepło i zwiększają opięcie mięśni, dzięki czemu dużo mniejsze jest prawdopodobieństwo złapania kontuzji.
  • Bielizna kolarska – np. bielizna termoaktywna. Dzięki niej ciało kolarza ma odpowiednią temperaturę, bez nadmiaru wilgoci. Zapewnia komfort trenowania i odpowiednie warunki termiczne, niezależnie czy trening prowadzony jest w upale czy bardzo niskiej temperaturze.
  • Okrycie wierzchnie – to kurtki kolarskie i kamizelki. Elementy te nadają się szczególnie na trening, aby okryć ciało w przerwach. Idealne do osłony przed wiatrem czy deszczem.

Czym charakteryzuje się odzież Assos?

Jednym z najciekawszych producentów ubrań dla kolarzy różnych dyscyplin jest firma Assos. Jakie cechy ma odzież Assos? To przede wszystkim produkty wytrzymałe, wykonane z materiałów najwyższej klasy, zapewniają one wysoki komfort w trakcie jazdy. Są opływowe, a zaplanowany krój nie powoduje uczucia dyskomfortu.

Assos oferuje ogromny przekrój ubrań dla kolarzy, prezentując między innymi spodenki, kurtki czy koszulki. Część kolekcji przeznaczona jest dla zawodników jeżdżących na szosie, triathlonistów czy osób aktywnie uprawiających MTB. Wysoka jakość produktów sprawia, że nadają się do wykorzystania dla zawodowców i amatorów tras. Warto spróbować między innymi produkty z serii Assos Mille GTO, które z jednej strony zapewniają wysoką jakość pracy, a z drugiej dostępne są w rozsądnej cenie.

Spodenki Assos – dla profesjonalistów

Ciekawym wyborem mogą być spodenki rowerowe Assos. Przede wszystkim mają one aerodynamiczny, bardzo dopasowany do sylwetki zawodnika krój, który pozwala osiągać lepszą prędkość. Dodatkowo są stabilne, trwałe, a materiał służący do ich wykonania ułatwia regulację temperatury ciała. Ograniczają dostęp promieni słonecznych (dzięki filtrom UV) i ograniczają możliwość powstania otarć. Ciekawymi egzemplarzami dla amatorów i zawodowców startujących w wyścigach będą ASSOS Spodenki rowerowe RSR BIB SHORTS S9 TARGA w wersji dla mężczyzn, albo Assos spodenki damskie UMA GT C2 Black Series.

ASSOS Spodenki rowerowe RSR BIB SHORTS S9 TARGA Black

ASSOS Spodenki rowerowe RSR BIB SHORTS S9 TARGA Black

Spodenki kolarskie Assos to także wiele różnych wariantów rozmiarowych i krojów, które na pewno podpasują nawet najbardziej wymagającym zawodnikom. Np. Assos Equipe RS S9 występują w wariancie długim i krótkim, a także w wersji na lato, wiosnę i jesień.

Pamiętaj o odpowiedniej kurtce na rower

Assos to jeden z czołowych producentów odzieży kolarskiej, który nie zapomniał o zawodnikach używających kurtki. ASSOS Kurtka rowerowa męska MILLE GT WIND JACKET Lolly Red to egzemplarz profesjonalny, przeznaczony do jesienno-zimowych treningów. Gwarantuje ona swobodę ruchów, osłonę przed wiatrem i śniegiem, wysoki poziom oddychalności oraz odblaskowe wstawki dla bezpieczeństwa w trakcie jazdy po publicznych drogach. Z kolei ASSOS Kurtka rowerowa męska MILLE GT WIND JACKET Lolly Red to egzemplarz chroniący przed wiatrem i deszczem (np. w trakcie letnich lub wiosennych treningów), z regularnym krojem i gwarancją swobody ruchów.

ASSOS Kurtka rowerowa MILLE GT WINTER JACKET EVO lollyRed

ASSOS Kurtka rowerowa MILLE GT WINTER JACKET EVO lollyRed

Strój dla triathlonistów – o tym nie zapominaj

Co zawiera profesjonalny strój kolarski?

Triathlon to dość wymagająca dyscyplina, również dla odzieży. Zawodnik nie przebiera się bowiem po wyjściu z wody i od razu siada na rower. Odzież dla triathlonistów musi być więc nieprzemakalna, szybkoschnąca, wygodna i wszechstronna. Tutaj świetnie sprawdzi się firma ZEROD. Strój triathlonowy z tej stajni użytkują zawodnicy startujący na zawodach na całym świecie. Jakie produkty możemy wskazać?

  • Zerod RACER TT SUIT Marinere Navy – to strój wykonany z materiału UltraLightSkin. Jest wygodny, wytrzymały i bardzo aerodynamiczny.
  • Zerod RACER TRISUIT – bardzo elastyczny strój, który świetnie dopasowuje się do sylwetki zawodnika. Świetnie oddycha i zapewnia najwyższy komfort podczas startu.
  • Zerod START FRONT ZIP – wykonany z tkaniny Power Comfort, która szybko wysycha, zapewnia najwyższy komfort podczas jazdy i jest bardzo wygodna. Odpowiednie wkładki i sposób szycia sprawiają z kolei, że strój nie ociera ciała i umożliwia bezbolesny start w zawodach czy na treningu.

ZEROD Strój triathlonowy męski RACER TRISUIT biało-niebieski

Do tego warto wykorzystać Zerod Transition Bag, czyli torbę triathlonową do przechowywania sprzętu w trakcie startu. Produkty z serii Zerod Triathlon zyskały uznanie w oczach profesjonalistów i amatorów. Jeżeli uprawiasz tę dyscyplinę, to warto do nich dołączyć.

Andrzej, 28 lat, aktywny kolarz, uczestnik zawodów rangi mistrzowskiej

"Posiadam odzież Assos i bardzo cenię sobie produkty tej firmy. Jeżdżę w szosowym zespole w moim mieście i często startujemy w zawodach najwyższej, krajowej rangi. W takiej rywalizacji liczą się nie tylko umiejętności, ale też sprzęt. Z tego względu wybieram ubrania dopasowane do mojej sylwetki, zwiększające komfort jazdy w trakcie startu. Zresztą, używam tych produktów także w trakcie treningów. Nie ukrywam też, że np. kurtka rowerowa ASSOS uratowała wiele przejazdów, bo inaczej bym chyba zamarzł."

Akcesoria dla profesjonalnych kolarzy

Mówiąc o elementach ubioru kolarzy, nie możemy zapomnieć o dodatkowych akcesoriach. Wśród nich warto postawić na takie jak okulary rowerowe Rudy. Oczywiście, kolarz powinien mieć też rękawiczki, czapkę, pas z bidonami i inne elementy, wspomagające trening czy start w zawodach.

Okulary rowerowe to ważny element

Jedną z najbardziej interesujących wersji okularów adresowanych dla kolarzy są okulary Rudy Project. To mocne, trwałe i posiadające wysoki filtr UV egzemplarze, które idealnie dopasowują się do twarzy zawodnika. Rudy Project zapewnia dostęp do różnych modeli swoich okularów i z pewnością każdy wybierze sobie ten, najbardziej odpowiadający oczekiwaniom.

Cechą charakterystyczną poniższych modeli jest między innymi regulowany nosek, wygodne, elastyczne zauszniki i wymienne szkła.

  • Rudy Project Cutline
  • Rudy Project Defender
  • Rudy Project Spinshield
  • Rudy Project Tralyx
  • Rudy Project Propulse
  • Rudy Project Rydon

Adrian, 31 lat, zawodnik MTB

"Użytkuję okulary Rudy Project na co dzień i w trakcie zawodów. Są wytrzymałe, dają mi szerokie pole widzenia i bardzo dobrą ochronę przed słońcem. Wielokrotnie poprawiały mi widoczność na treningu i w czasie zawodów. Są ze mną jednak również podczas jazdy samochodem czy spacerów. Nie wyobrażam sobie słonecznych dni bez moich okularów."

Pamiętaj o kasku i ochraniaczach!

Nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jazda w peletonie lub start MTB to ogromne ryzyko urazów głowy czy kończyn. Z tego względu zawodnicy muszą chronić głowę i inne części ciała przed uderzeniem. Wyłącznie w pełni profesjonalne kaski kolarskie i ochraniacze są w stanie zabezpieczyć kolarza przed skutkami upadku lub zderzenia.

Jeżeli chodzi o ochraniacze, to stosują je głównie kolarze górscy, startujący np. w MTB. Chronią one głównie kolana, piszczele czy łokcie – czyli miejsca najbardziej narażone na uszkodzenie w razie upadku. Warto postawić na dobrze dopasowane ochraniacze, z wytrzymałych materiałów, które przyjmą na siebie uderzenie w newralgicznym momencie.

Czym powinien charakteryzować się kask rowerowy dla profesjonalistów?

Jaki powinien być kask dla profesjonalistów, umożliwiający bezpieczny start w zawodach? Przede wszystkim trwały. Skorupa nie może ulec nawet największemu przeciążeniu. Kask rowerowy ma przyjąć na siebie energię uderzenia (nawet jeżeli kolarz uderzył o beton), bez poważniejszych konsekwencji dla ochranianej głowy.

Dobrym przykładem kasku dla profesjonalistów będzie kask rowerowy Rudy Project Spectrum. Rudy Project Spectrum występuje w różnych wariantach (dla kobiet i mężczyzn). Ma aerodynamiczną konstrukcję, wentylowaną powierzchnię, miękką wyściółkę i skorupę, która wykonana jest z bardzo wytrzymałego tworzywa. Możliwości, jakie spełnia kask Rudy potwierdzają liczne certyfikaty i pozwolenia, którymi może pochwalić się producent.

RUDY PROJECT Kask rowerowy SPECTRUM Titanium Stealth Matte

RUDY PROJECT Kask rowerowy SPECTRUM Titanium Stealth Matte

Buty dla kolarzy są niezwykle istotne

Na koniec pamiętaj o wyborze odpowiedniego obuwia rowerowego. To musi być wygodne, trwałe i dostosowane do wymogów zawodnika pod względem ciężaru, sposobu nacisku na pedały i głębokości. Profesjonaliści postawią głównie na buty SPD ze sztywną podeszwą i precyzyjną regulacją do ułożenia w blokach. Pamiętaj jednak, że jazda w tego typu butach wymaga doboru odpowiednich pedałów i doświadczenia. Ich konstrukcja i sposób wypinania (boczny) nie pasują bowiem każdemu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel