Czym jest trekking i dlaczego stał się tak popularny?

2022-10-28
Czym jest trekking i dlaczego stał się tak popularny?

Trekking to ostatnio bardzo popularne i coraz częściej pojawiające się hasło. Nie wszyscy jednak wiedzą, co dokładnie oznacza oraz czym właściwie różni się od pieszej wycieczki. Zajrzyj do poniższego artykułu i przekonaj się, jak fascynujący może być trekking.

Spis treści wpisu:

Co to jest trekking? Definicja

Pytanie, które sprawia wiele problemów, choć odpowiedź na nie wcale nie musi być skomplikowana.

Pierwsze skojarzenie z górską wspinaczką, które posiada większość ludzi, wcale nie jest tutaj mylne. Z założenia trekking jest wędrówką w trudnych warunkach, które z pewnością zagwarantują nam góry, ale nie tylko. Wyzwań możemy szukać w rozmaitych częściach świata i pośród najróżniejszych krajobrazów. W samej definicji pojęcia ‘trekking’ w ogóle nie występuje słowo ‘góry’. W praktyce oznacza to, że wycieczki trekkingowe mogą być równie dobrze organizowane na terenach płaskich.

Istotne jest jednak to, aby panujące na szlaku warunki można było uznać za trudne i wymagające.

Typy i rodzaje trekkingu

Trekking wymaga odpowiedniego przygotowania, jednak nie powinien być to powód do zniechęcenia. Nie oznacza to bowiem, że aby ruszyć na wędrówkę, konieczne są lata treningów i skrupulatnego gromadzenia drogiego sprzętu. Przede wszystkim, istnieje bardzo wiele różnych rodzajów trekkingu, w związku z czym każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodatkowo, jako początkujący, nie musisz przecież od razu ruszać w roczną wyprawę do serca Kaukazu. Warto zacząć od kilkudniowych wypadów w okolicy, aby sprawdzić swoją wytrzymałość, zbudować kondycję i poprawić wydolność organizmu czy przetestować posiadany sprzęt i dobrać dla siebie najlepsze rozwiązania.

Krótkie wycieczki pozwolą Ci określić, w jakich butach jest Ci najwygodniej, jaka odzież jest dla Ciebie niezbędna albo jak radzisz sobie podczas spania w namiocie. Jeśli po nocy przespanej na ziemi przykrytej jedynie karimatą, masz dosyć wszystkiego i jedyne, o czym marzysz, to powrót do własnego cieplutkiego łóżka, to lepiej nie próbować zmieniać swojego podejścia, wyjeżdżając na miesiąc w wysokie góry. Jeśli jednak kilkudniowe wypady sprawiają, że czujesz niedosyt i chcesz spróbować czegoś więcej, warto pomyśleć o bardziej wymagających rodzajach trekkingu.

Oto najpopularniejsze z nich.

Trekking klasyczny, czyli górski

Najpopularniejsza i najbardziej dostępna w Polsce forma. Tatry oferują wiele różnorodnych szlaków dla miłośników trekkingu. Nie oznacza to jednak, że jest to również niewymagająca opcja. Wielodniowa górska wędrówka musi być poprzedzona przygotowaniem kondycyjnym oraz zebraniem odpowiedniego wyposażenia. Zwykła bluza od dresu i tenisówki, które sprawdzały się podczas spacerów po okolicy, tutaj nie wystarczą.

Decydując się na taką przygodę, należy zatroszczyć się o odpowiednią odzież trekkingowąbieliznę termoaktywną czy plecaki i torby trekkingowe, aby podróżować bezpiecznie. Jeśli natomiast masz już za sobą wycieczki po polskich Tatrach, ale wciąż jest Ci mało, możesz spróbować swoich sił w wyższych górach. Na żądnych przygód pasjonatów trekkingu czekają na przykład Alpy. Mimo iż są to góry wyższe niż nasze polskie pasma, nie wszystkie trasy wymagają szczególnego treningu i doświadczenia. Szlaki wytyczone pośród malowniczych krajobrazów czekają także na piechurów bez większych umiejętności wspinaczkowych.

Trekking tropikalny, trekking pustynny, rzeczny, polarny, a nawet wulkaniczny

Opcje są właściwie niezliczone. Swoich amatorów znalazły również wyprawy na bagna czy lodowce. Oczywiście taka wyprawa wymaga skrupulatnego zaplanowania i często także niemałych pieniędzy, które pozwolą Ci dotrzeć w strefę tropikalną czy lodowcową.

Poza tym, niektóre z wymienionych opcji ocierają się już o sporty ekstremalne, w związku z czym na pewno nie są przeznaczone dla początkujących. Decydując się na taką przygodę, dobrze jest skorzystać z pomocy bardziej doświadczonego wędrowca. Z pewnością nie należy rzucać się na głęboką wodę i samodzielnie ruszać w nieznane.

Trekking rowerowy

Wyprawy w trudnych warunkach - tyle, że na rowerze. Tutaj oczywiście również konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Stary rower miejski nie zapewni nam ani komfortu jazdy, ani bezpieczeństwa. W związku z tym wspaniała górska przygoda może skończyć się na pierwszym bardziej stromym podjeździe.

Trekking a hiking – czym się różnią?

Dwa pojęcia, które często bywają mylone i stosowane zamiennie. Równie dobrze możemy powiedzieć, że wybieramy się na trekking po górach, jak i hiking po górach. Na czym więc polega różnica i czy w ogóle taka istnieje?

Otóż hiking, według słownika, definiowany jest jako jednodniowa piesza wędrówka poza miastem. Natomiast trekking, jak już dobrze wiemy, to dłuższa wyprawa w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych.

Warto znać tę różnicę, aby po otrzymaniu propozycji hikingu po okolicy nie zabrać ze sobą całego ekwipunku lub też w drugą stronę – nie ruszyć na trekking z małym plecakiem i butelką wody. Hiking jest więc formą aktywności fizycznej przeznaczoną dla początkujących wędrowców, osób o słabszej kondycji czy rodzin podróżujących z mniejszymi dziećmi. Jeśli chcesz spędzić trochę czasu na łonie natury, ale na myśl o spaniu w namiocie czujesz niepewność, zdecydowanie wybierz hiking.

Opcja ta dodatkowo nie wymaga rozbudowanego przygotowania – fizycznego i sprzętowego. Sportowe buty powinny wystarczyć, a z krótszymi trasami poradzą sobie nawet zupełnie niewprawieni piechurzy. Z kolei trekking to już zupełnie inna sprawa. Tutaj konieczne będzie odpowiednie obuwie, odzież, duży plecak… Plan wyprawy oraz przemyślane pakowanie to klucz do udanej wycieczki.

Skąd tak duża popularność trekkingu?

Trekking z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Co ludzi w nim fascynuje i pociąga? Co sprawia, że pragną rozpocząć przygodę pełną zmęczenia i niewygody?

Z jednej strony rzeczywiście można dziwić się wszystkim fanom trekkingu, którzy świadomie rezygnują z miękkiego łóżka i ciepłego mieszkania, a zamieniają je na spanie na wyboistej ziemi w nieogrzewanym namiocie. Do tego, oczywiście, wysiłek od rana do wieczora i jedzenie ze słoika.

Z drugiej jednak strony trekking to niesamowita przygoda, która, jak mówią jej pasjonaci, uzależnia. To możliwość ciągłego obcowania z naturą i odcięcia się od codziennego pędu oraz obowiązków. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko trzeba wykonywać coraz szybciej, taka chwilowa ucieczka może być zbawienna dla zdrowia psychicznego, a do tego także fizycznego!

Trekking to bardzo przyjemna aktywność fizyczna, której w żaden sposób nie da się porównać do żadnych ćwiczeń na siłowni. Wędrówki poprawiają kondycję, wzmacniają mięśnie i świetnie wpływają na metabolizm. Poza tym, każda wyprawa, nawet w miejsce, w którym już kiedyś byłeś, ma swój szczególny urok zależny od pory roku czy pory dnia i za każdym razem potrafi zaskoczyć czymś zupełnie nowym. Do tego wycieczki odbywane w grupie to doskonała okazja do integracji i poznania się od całkowicie innej strony niż na co dzień.

Natomiast samotne wędrówki z dala od cywilizacji pozwalają odpocząć, dają przestrzeń na przemyślenia i czas na zwyczajne bycie samemu ze sobą, którego zazwyczaj nam brakuje. Pośród tych wszystkich zalet nie zapominajmy jednak o tym, że wyprawy i czas spędzony na łonie natury to nie tylko nasza przyjemność, ale i odpowiedzialność. Dbajmy więc o to, aby podczas pieszych wycieczek nie ingerować w naturalne środowisko. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknem przyrody jeszcze przez wiele lat.

Bezpieczny trekking. Czego potrzebujesz na pieszą wyprawę?

Aby uprawiać turystykę trekkingową, należy mieć odpowiednie przygotowanie. Bez znaczenia jest, czy zamierzasz wędrować przez kilka dni, czy też zatopić się w dziczy na długie miesiące. Trudne warunki terenowe i atmosferyczne szybko zweryfikują jakość, chociażby obuwia kupionego na promocji w zwykłej sieciówce.

Warto więc zadbać o właściwe wyposażenie i sprzęt, które pozwolą Ci podróżować wygodnie i bezpiecznie. Pierwszy i najważniejszy krok – buty outdoor. Ich wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Mówiąc prościej – wybierz to, w czym będzie Ci najwygodniej. Na co dodatkowo warto zwrócić uwagę?

  • Wysokość cholewki – zacznijmy od wysokich butów trekkingowych - np. ALTRA Lone Peak Hiker, czyli totalnego „must have” na wyprawę w góry. Wysoka cholewka dobrze zabezpiecza kostki i ścięgna, co jest szczególnie ważne u osób dopiero rozpoczynających swoją trekkingową przygodę.
  • Buty z niską cholewką, takie jak Olympus 5 Hike Low GTX, sprawdzą się natomiast podczas wędrówek po równinach lub niższych górach. Zapewniają większą swobodę ruchu, a w związku z tym pozwalają poruszać się szybciej. Dobierając wysokość cholewki, weź pod uwagę także wielkość i wagę swojego bagażu. Jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę z lekkim plecakiem, nie potrzebujesz wysokich butów. Jeśli natomiast czeka Cię wielodniowe dźwiganie na plecach całego dobytku, zaopatrz się w obuwie, które pomoże Ci zachować stabilność.
  • Podeszwa – jej odpowiedni wybór zapewni Ci przyjemną wędrówkę. Pomyłka natomiast może sprawić, że już na zawsze trekking zapisze się w Twojej głowie jako najgorsze doświadczenie. Przede wszystkim, podeszwa odpowiada za odpowiednią amortyzację. Wybierając buty, weź pod uwagę, że będzie na nie oddziaływać nie tylko waga Twojego ciała, ale i całego bagażu, dlatego dużo wyraźniej odczujesz wszelkie kamienie czy wyboje. Jeśli wybierasz się na wycieczkę w góry, zdecyduj się na buty o grubej podeszwie, która sprawi, że nie będziesz czuć każdej nierówności pod stopą. Elastyczne i cienkie podeszwy sprawdzą się podczas wędrówek po równinach.
  • Oddychalność i nieprzemakalność – czyli kwestie szczególnie ważne przy jesienno-zimowych wycieczkach, kiedy trudno wysuszyć raz zamoczone obuwie. Ochronę przed wodą zapewnią buty z membraną, która równocześnie nie ogranicza dopływu powietrza i pozwala stopie oddychać.

Jak widać, trekking może być wspaniałą przygodą, która raz wypróbowana, często staje się uzależniająca. To ciekawa forma spędzania wolnego czasu połączona z aktywnością fizyczną na łonie natury i poznawaniem nowych miejsc. Odpowiednie podejście i przygotowanie do trekkingu pozwolą Ci cieszyć się nim w każdych warunkach i o każdej porze roku.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel