Drafting w triathlonie – co to jest i czy jest dozwolone?

2023-06-02
Drafting w triathlonie – co to jest i czy jest dozwolone?

By sprostać wyzwaniom wyścigu triathlonowego, zawodnicy muszą dysponować ogromnymi pokładami energii. Nie dziwi zatem fakt, że wielu z nich zastanawia się, jak zaoszczędzić nieco sił, by móc jak najlepiej spożytkować je na końcowym odcinku trasy. Jednym z działań, które budzą obecnie najwięcej emocji wśród triathlonistów, jest drafting. Na czym dokładnie polega tzw. jazda na kole? Czy zawsze jest ona zabroniona? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

Spis treści wpisu:

Od czego zależy sukces w wyścigach triathlonowych?

Biorąc udział w wyścigu triathlonowym, zawodnicy muszą pokonać wiele przeszkód. Jedną z nich jest opór powietrza. Ten najbardziej daje o sobie znać podczas jazdy na rowerze. Przy naprawdę dużych prędkościach stanowi on aż 90% całkowitej siły oporu oddziałującej na kolarza! Jego zmniejszenie pozwala na poruszanie się z większą szybkością. Nie dziwi zatem fakt, że triathloniści, którym zależy na poprawieniu swoich wyników, inwestują w aerodynamiczne akcesoria rowerowe oraz eksperymentują ze zmianami pozycji ciała podczas jazdy. Niektóre stosowane przez nich praktyki budzą jednak wiele kontrowersji. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje drafting. Co to takiego?

Czym jest drafting w triathlonie?

Drafting w triathlonie, potocznie zwany również jazdą na kole, polega na utrzymywaniu podczas etapu kolarskiego bliskiej odległości od innego zawodnika. Dlaczego taka praktyka budzi aż tyle emocji? Ponieważ pozwala kolarzowi, który jedzie z tyłu lub z boku, na schowanie się w tzw. tunelu aerodynamicznym, wytworzonym przez rywala. To z kolei sprawia, że nie musi on wkładać tyle wysiłku w pokonywanie oporu powietrza, co kolarz jadący w czołówce peletonu.

Zdaniem ekspertów jazda na kole pozwala zaoszczędzić nawet 40% energii. Istnieją badania, które wskazują, że drafting może przynosić korzyści także dla zawodnika jadącego z przodu. Wypełniając przestrzeń tunelu aerodynamicznego, można bowiem zmniejszyć oddziaływanie wirów powietrza, które tworzą się za kolarzem. Właśnie dlatego zawodnicy poruszający się w grupie są w stanie osiągnąć większą szybkość niż Ci jadący w pojedynkę.

Czy drafting jest dozwolony w wyścigach triathlonowych?

Wyścigi triathlonowe organizowane w Polsce, podobnie zresztą jak w wielu innych krajach Europy, z reguły zakazują stosowania draftingu. W regulaminie zawodów często można znaleźć zapisy wskazujące na minimalną odległość pomiędzy kolarzami, a także zasady poruszania się podczas wyprzedzania.

Niekiedy organizatorzy decydują się również wyznaczyć tzw. strefę draftingu, której rywalizujący zawodnicy nie mogą przekraczać. Nie jest to jednak praktyka powszechnie obowiązująca. Z jazdą na kole często można się spotkać np. podczas zawodów grupowych. Drafting pozwala bowiem kolarzom wspólnie pracować na sukces swojej drużyny. Najczęściej polega on na tym, że jeden z zawodników jedzie z przodu, przyjmując na siebie opór powietrza.

Pozostali członkowie zespołu chowają się natomiast w jego cieniu aerodynamicznym. Po pokonaniu określonego dystansu następuje zmiana tak, by zawodnik, który do tej pory prowadził peleton, mógł nieco odpocząć, korzystając z pomocy kolegów.

Jak poprawić swoją aerodynamikę na rowerze bez stosowania draftingu?

Istnieje wiele sposobów, by podczas wyścigu kolarskiego zwiększyć prędkość i lepiej radzić sobie z pokonywaniem oporu powietrza. Jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań jest stosowanie roweru wyposażonego w koła o aerodynamicznym kształcie. Duże znaczenie ma również pozycja podczas jazdy, a w tym kąt pomiędzy udem i klatką piersiową oraz nachylenie tułowia. Jazda z dużą szybkością nierzadko wymaga niemalże położenia się na kierownicy. To z kolei może utrudniać kontrolę nad rowerem.

Tu z pewnością przydatna okaże się owijka rowerowa. Ten niepozorny gadżet zwiększa przyczepność uchwytu, a także zapewnia lepszą amortyzację między rękami i kierownicą.

W poprawie aerodynamiki pomocna może okazać się również odpowiednia odzież rowerowa. Warto wybierać stroje wykonane ze specjalnych technicznych materiałów, które dobrze przylegają do ciała. Oprócz samego kroju duże znaczenie mają także właściwości danej tkaniny. By zapewnić sobie maksymalny komfort podczas jazdy na rowerze, najlepiej zainwestować w odzież, która szybko wysycha, dobrze odprowadza wilgoć, a jednocześnie zapewnia odpowiednią termoizolację.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel