Altra od samego początku postawiła sobie dwa cele – pomoc w pracy nad techniką biegową, a także zapobieganie kontuzjom. Bieganie, podobnie jak pozostałe sporty, wymaga dużej praktyki pozwalającej wyciągać wnioski i poprawiać swoje dotychczasowe osiągi. Szykując się do kolejnego startu, zacznij od naszego kącika wiedzy „jak poprawnie biegać”. Przekonaj się, w jaki sposób pomagamy biegaczom latać szybciej i zdrowiej.
1. WYPROSTOWANA POSTAWA
• Stój prosto, patrz przed siebie,
• Wypnij klatkę piersiową, cofnij ramiona i zrelaksuj się,
• Nie zginaj się w pasie.
Biegając, pokaż, że jesteś dumny! Wyprostuj plecy, a klatka piersiowa i biodra niech będą z przodu. Pozwoli Ci to utrzymać równowagę i pomoże swobodnie przemieszczać się z każdym krokiem. Twoje ramiona powinny być z tyłu – trzymaj je luźno i pamiętaj, by nigdy nie zginać się w pasie. Patrz przed siebie i unikaj spoglądania na swoje stopy oraz w niebo.
Dobra rada: Aby powrócić do prawidłowej postawy, pochyl ramiona do przodu i cofnij je o 45 stopni. Takie rozwiązanie zapewni Twoim biodrom, klatce piersiowej oraz plecom właściwą pozycję.
2. ZWARTE RAMIONA
• Krótkie, zwarte i luźne ruchy ramion,
• Odchyl się i pochyl z powrotem, ale nie kiwaj się z jednej strony na drugą,
• Łokcie należy trzymać przy ciele, by nie wymuszać ruchów skrętnych barków – wyjątkiem są sprinty.
Najlepsi biegacze wykonują bardzo delikatne ruchy ramion. Tacy doświadczeni zawodnicy skupiają się, by ruchy wykonywać z przodu do tyłu zamiast z boku na bok. Aby zwiększyć swoją efektywność, niech Twoje zwarte ramiona będą blisko klatki piersiowej. Nie pozwól by Twoje łokcie znajdowały się za biodrami lub pięściami – utrzymuj je przy klatce piersiowej.
Szybka porada: Możesz użyć 1-2 kg odważnika podczas biegania, by przekonać się, jakie ułożenie ramion (i pod jakim kątem) będzie najbardziej efektywne dla Twojego wysiłku.
3. MIĘKKIE LĄDOWANIE
• Stawiaj kroki delikatnie na zgiętych kolanach,
• Unikaj podwyższonego obuwia i nadmiernie wysokiego obcasa.
Poprawne ułożenie stopy zapobiegające twardemu uderzeniu o podłoże jest rezultatem wyprostowanej postawy, zwartych ramion i szybkich kroków. Buty do biegania zapewniające taką postawę pozwalają zawodnikowi cieszyć się mniejszymi obciążeniami do nóg, zredukowaną liczbą skurczy, a także innych problemów często towarzyszących sportowcom. Każdy biegacz ma swój unikalny odcisk stopy wynikający z genów, biegowej nawierzchni czy też tempa działania. Okolice śródstopie – właśnie w tym miejscu Twoja stopa równolegle powinna spotykać się z nawierzchnią. Lądowania na tylnej bądź przedniej części stopy jest dopuszczalne, dopóki stopa uderzająca o ziemię nie wychodzi poza linię ciała. Podwyższenia, nadmierne obcasy i bieganie na palcach są także nad wyraz niekorzystne – mogą powodować naciski i wstrząsy.
Szybka porada: Podczas wysiłku pamiętaj o świadomym zginaniu kolan i biegnij spokojnie.
4. WYSOKIE TEMPO
• Utrzymuj średnio 170-180 kroków na minutę,
• Licz 30 kroków na jedną nogę podczas 20 sekund,
• Lekkie, delikatne i szybkie ulokowanie stopy,
• Spędź kilka tygodni na stopniowym zwiększaniu tempa.
Udowodniono, że wysokie tempo lub szybkie kroki są w stanie zredukować wstrząsy i poprawić ułożenie stopy podczas biegania. Badania jednoznacznie wskazują, że zawodnicy zmagający się z przewlekłymi kontuzjami biegną wolniejszym rytmem, podczas gdy sprawnie działający sportowcy utrzymują tempo na poziomie powyżej 170 koków na minutę. Latając w butach biegowych Altra, możesz szybko udoskonalić swój biegowy rytm, co pozwoli Ci pracować także nad techniką. Zacznij od wzrostu na poziomie 10-15 kroków na minutę (2-3 kroki na nogę w 20 sekund). Kiedy przyzwyczaisz się do taki warunków, ponownie zwiększ tempo o 10-15 kroków na minutę, aż dotrzesz do optymalnej wydolności pomiędzy 170-180 krokami.