Wielu biegaczy trenuje niezależnie od pory dnia i roku. Wiąże się to, oczywiście, z posiadaniem niezbędnego ekwipunku adekwatnego do panujących warunków, aby trening był bezpieczny i komfortowy. Popularna „czołówka” czyli latarka czołowa z pewnością należy do podstawowych elementów wyposażenia. Sprawia, że nie tylko jesteśmy widoczni, ale i sami więcej widzimy. Ponadto, czołówka ma jeden atut, który przeważa nad tradycyjną latarką w ręce – mając zamocowaną ją poprawnie na głowie, świeci dokładnie tam, gdzie kierujemy nasz wzrok.
Mnogość modeli i ich wariantów oraz różnych zagadkowych parametrów, jakie oferują, może przerażać, dlatego niech poniższy tekst spełni rolę swoistego poradnika sklepu TriCentre.pl.
Na co należy zwrócić przy wyborze czołówki do biegania?
1. Określenie celu i potrzeby – jnną latarkę będziemy potrzebowali do długiego trailu, inną do szybkiego treningu w okolicznym lesie w jesienną noc, a jeszcze inną do doświetlenia sobie tylko drogi podczas treningu po miejskim parku.
2. Waga – oczywiście, jak w prawie każdym sprzęcie do biegania, niska waga jest najbardziej pożądana. Czołówka mocowana jest na głowie, więc tu każdy gram ma znaczenie. Warto wybierać serie dedykowane do uprawiania sportu, gdzie zrezygnowano z różnych nowinek i technologii na rzecz niskiej wagi.
3. Mocowanie – pasek nie może być cienki i słabej jakości. Warto wybierać mocne, elastyczne paski z możliwością regulacji. Posłużą nam długo i unikniemy tym samym nieprzyjemnego dyndania latarki podczas biegu. Warto wybierać również modele, w których pasek można zdemontować i wyprać.
4. Moc światła – ilość lumenów, czyli ilość światła emitowanego przez latarkę czołową – im więcej lumenów, tym więcej światła.
5. Wodoszczelność – osoby biegające rekreacyjnie raczej nie potrzebują czołówek o ekstremalnych parametrach, jednak dla osób trenujących czy biorących udział w zawodach wodoszczelność ma spore znaczenie. Częsty deszcz, mgła czy padający śnieg wymagają latarki czołowej o wyższych parametrach wodoodporności. Jej klasę określa się poprzez trzy- bądź dwuznakowy system IP i IPX, po nich następuje liczba, np. IP67, IPX4. Skala wynosi od 0 do 8, gdzie ochrona przed deszczem zaczyna się od wartości 4.
6. Źródło zasilania – sprawa dość indywidualna... Są zarówno zwolennicy akumulatorków, które są pojemniejsze, ale za to cięższe i wymagają ładowania, jak i lżejszych, jednorazowych baterii AAA.
7. Zasięg światła – najmocniejsze czołówki biegowe posiadają zasięg ponad 300 metrów, co jest wynikiem oszałamiającym. Ma to zastosowanie szczególnie podczas górskich biegów w nocy, gdzie musimy nawigować na szlaku. 150-200 metrów to również dobry zasięg, zadowoli on wymagających zawodników używających latarek w terenie. Latarki czołowe do biegania o zasięgu około 100 metrów doskonale sprawdzą się dla osób początkujących i mniej wymagających.
8. Szeroki zakres zmiany trybów pracy i wiązki światła – nie zawsze potrzebujemy latarki święcącej pełną mocą. Produkty wysokiej klasy oferują różne tryby, w których można wybierać siłę światła. Ponadto, latarki czołowe marki Ledlenser posiadają płynną regulację strumienia światła – od wąskiej wiązki świecącej na dużą odległość, do światła rozporoszonego, oświetlającego najbliższe otoczenie.
Przegląd czołówek do biegania Ledlenser
Ledlenser SEO 3:
- Waga 105 g
- Moc maksymalna 100 lumenów
- Zasięg światła 100 metrów
- Klasa wodoszczelności IPX6
- 3 tryby pracy
- Zdejmowalny pasek
- Regulacja strumienia światła
- Czas pracy na maksymalnej mocy - 40 godzin
- Zasilanie 3x AAA
- Więcej informacji - TUTAJ.
Ledlenser H3.2:
- Waga 130 g
- Moc maksymalna 120 lumenów
- Zasięg światła 100 metrów
- Klasa wodoszczelności IPX4
- 2 tryby pracy
- Regulacja strumienia światła
- Czas pracy na maksymalnej mocy - 60 godzin
- Zasilanie 3xAAA
- Więcej informacji - TUTAJ.
Ledlenser SEO 5:
- Waga 105 g
- Moc maksymalna 180 lumenów
- Zasięg światła 120 metrów
- Klasa wodoszczelności IPX6
- 3 tryby pracy
- Światło czerwone i białe
- Regulacja strumienia światła
- Czas pracy na maksymalnej mocy - 25 godzin
- Zasilanie 3x AAA
- Więcej informacji - TUTAJ.
Ledlenser MH5:
- Waga 94 g
- Moc maksymalne 400 lumenów
- Zasięg światła 180 metrów
- Klasa wodoszczelności IPX4
- 2 tryby pracy
- Światło białe i czerwone
- Regulacja strumienia światła
- Czas pracy na maksymalnej mocy - 35 godzin
- Zasilanie 1x ICR Li-ion 3,7 V
- Więcej informacji - TUTAJ.
Ledlenser H8R:
- Waga 158 g
- Moc maksymalna 600 lumenów
- Zasięg światła 150 metrów
- Klasa wodoszczelności IPX4
- 3 tryby pracy
- Regulacja strumienia światła
- Czas pracy na maksymalnej mocy - 10 godzin
- Zasilanie 1 x Li-lon ICR18650
- Kabel do ładowania w zestawie
- Więcej informacji - TUTAJ.
Ledlenser H14R.2:
- Waga 340 g
- Moc maksymalna 1000 lumenów
- Zasięg światła 300 metrów
- Klasa wodoszczelności IPX 4
- 3 tryby pracy
- Czerwona dioda z tyłu latarki
- Regulacja strumienia światła
- Czas pracy na maksymalnej mocy - 6 godzin
- Zasilanie akumulator Li-lon Pack
- W zestawie kabel do ładowania USB oraz stacja ładująca 230 V
- Więcej informacji - TUTAJ.