Jaki powinien być strój dla biegacza?

2019-04-22
Jaki powinien być strój dla biegacza?
Jedno z bardziej popularnych powiedzeń przekazuje nam powszechną prawdę, której jednak nie zawsze jesteśmy skłonni dać wiarę - sport to zdrowie. Spośród aktywności fizycznych za najzdrowsze uznaje się, co prawda, pływanie, jednakże zaraz za nim plasuje się sport niewymagający od zainteresowanych niezwykłych umiejętności (takich jak np. idealna koordynacja ruchów podczas pływania kraulem). Chodzi tu oczywiście o bieganie. W jaki sposób przygotować się do uprawiania tego sportu? Jak wybrać najlepszy do tego sprzęt? Jakie korzyści niesie ze sobą regularne bieganie?

Spis treści wpisu :

Bieg to zdrowie?

Lekarze oraz specjaliści od żywienia podkreślają, że współczesna cywilizacja boryka się z wieloma problemami natury zdrowotnej, których przyczynami są w równym stopniu niezdrowa dieta oraz brak ruchu. Przede wszystkim, powinniśmy więc zacząć dobrze się odżywiać. Świeże, sezonowe warzywa i owoce, duża ilość ryb oraz maksymalne ograniczenie cukrów to krok w stronę długiego i zdrowego życia. Nie można jednak spoczywać na laurach! Konieczny jest także ruch na świeżym powietrzu. Bieganie jest naturalną czynnością człowieka. Według naukowców, sukces ewolucyjny naszego gatunku wynikał w dużej mierze z wytrzymałości w biegu – ludzie pierwotni dosłownie „zaganiali” swoje zdobycze na śmierć. Według Światowej Organizacji Zdrowia, człowiek powinien codziennie wykonywać 10 tysięcy kroków. Jest to mniej więcej równowartość 8 kilometrów.

Idąc, przeciętny człowiek pokonuje taką odległość w 1-2 godziny. Oczywiście biegając znacznie szybciej wyrobimy tę normę! Bieganie jako ruch bardziej dynamiczny od zwykłego marszu angażuje również większe grupy mięśni, a co za tym idzie, daje jakościowo lepsze efekty niż zwykły spacer. Podczas biegania, tak samo jak podczas wykonywania innych intensywnych czynności fizycznych, mózg zalewany jest endorfinami, a więc hormonami szczęścia. Głęboki oddech sprawia, że nasz mózg zostaje dotleniony z nawiązką. Efekt? Łatwiej zasypiamy i lepiej radzimy sobie z zadaniami logicznymi. Intensywny ruch wspomaga również układ krążenia (pomaga regulować ciśnienie krwi) oraz blokuje rozwój insulinoodporności.

Oznacza to więc, że oprócz lepszego snu, biegając, zmniejszamy ryzyko zawału serca oraz cukrzycy. Czas więc wyciągnąć nasze buty do biegania i popracować nad kondycją!


Jak się przygotować do biegania?

jak przygotować się do biegania

Oczywiście, samo podjęcie decyzji o zaangażowaniu się w jogging nie oznacza, że zauważymy natychmiastowe efekty. Nie możemy się również przysłowiowo „porywać z motyką na słońce”. Trening należy wdrażać stopniowo zarówno, jeśli chodzi o tempo poruszania się, jak i pokonywaną odległość. Najlepiej zacząć od truchtu i powoli zwiększać szybkość biegu, wybierając przy tym coraz dłuższe trasy. Jeśli chodzi o dietę, to powinna ona zawierać produkty lekkostrawne, a spożywanie posiłków nie powinno bezpośrednio poprzedzać wysiłku. Przebieżka po zjedzeniu sutego obiadu prędzej skończy się rewolucjami żołądkowymi niż intensywniejszym spalaniem kalorii. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu.


Podczas wzmożonej aktywności fizycznej tracimy dużo płynów (poprzez pocenie się). Zarówno więc przed biegiem musimy przyjąć odpowiednią ilość płynów, jak i podczas działania powinniśmy na bieżąco uzupełniać ich braki. Musimy również zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie naszej skóry. Biegając zimą, powinniśmy zainwestować w odpowiednio tłusty krem, który będzie zapobiegał nadmiernemu wysuszaniu skóry i ochroni ją przed mrozem. Powinniśmy również poszukać odpowiedniej maści do dłoni, szczególnie, jeśli biegamy bez rękawiczek. Usta, jako obszar często „nawilżany” śliną, również wymaga atencji podczas uprawiania sportów na chłodzie. Latem zaś powinniśmy zainwestować w kremy z odpowiednio wysokim filtrem, które zapobiegną nadmiernemu opaleniu skóry, a co za tym idzie, spowolnią proces jej starzenia się. Przed każdym intensywniejszym treningiem powinniśmy się również odpowiednio rozgrzać. Pozwoli to na uniknięcie występowania mikrourazów i skurczy, które z miłej przebieżki po parku mogą uczynić drogę przez mękę. Najlepiej postawić na systematyczność. Regularne sesje biegowe, nawet krótsze, lepiej wpłyną na nasza kondycje niż nawet intensywniejsze bieganie „z doskoku”.

W tym momencie, należy przejść do kwestii ubioru, która wbrew pozorom (a może właśnie w zgodzie z nimi?) ma spore znaczenie w przypadku tego sportu.


Jak odpowiednio dobrać odzież biegową?

Podstawowymi kryteriami, które powinniśmy wziąć pod uwagę kompletując odzież biegową, są: nasza postura oraz pora roku. Większa część obecnie dostępnych na rynku strojów dla biegaczy jest wykonana ze sprężystych, wytrzymałych oraz pozwalających skórze oddychać materiałów. Coraz częściej odchodzi się od naturalnych włókien takich jak bawełna na rzecz materiałów syntetycznych, które w zakresie funkcjonalności nie mają sobie równych.

Ania, 27 lat:
 „Rozpoczęłam swoją przygodę z bieganiem jeszcze na studiach – współlokatorki biegały więc ja też. Wraz ze wzrostem intensywności moich treningów, zaczęłam odczuwać konieczność kupna odpowiednich ciuchów. Na szczęście trafiłam na sklep TriCentre, gdzie znalazłam duży wybór spodenek biegowych”.

Obecnie modne jest wszystko, co „naturalne” i „zielone”. Oczywiście, w większości sytuacji rzeczywiście jest to najlepszy wybór. Nie jest tak jednak w przypadku strojów do uprawiania sportów. Strój biegacza musi odpowiednio „zachowywać się” podczas intensywnego treningu. Chodzi tu przede wszystkim o stopień jego nasiąkliwości. Naturalne materiały zazwyczaj chłoną pot jak gąbka. Stajemy się w ten sposób łatwym łupem dla bakterii wywołujących przeziębienie. Pot zaczyna parować, pobierając do tego celu ciepło z naszej skóry, co przy akompaniamencie silniejszego wiatru może skończyć się bolącym gardłem i gorączką. Nowoczesne materiały, wykonane z poliestrów i poliamidów pozwalają skórze oddychać, przy jednoczesnym intensywnym odprowadzaniu nadmiaru wody. Odpowiedni strój powinien być również stosownie obcisły. Wzmaga on wtedy krążenie krwi w mięśniach, zapewniając ich odpowiednie dotlenienie, a pośrednio również zmniejsza ryzyko wystąpienia zakwasów oraz mikrourazów. Odzież kompresyjna powinna więc znaleźć się w szafie każdego biegacza, zarówno amatora, jak i doświadczonego sportowca. Osobnym akcesorium są skarpety kompresyjne, których działanie ma zbawienny wpływ na nasze stopy.


Jak skompletować idealny zestaw biegacza dla siebie?

Oto nasza propozycja:

Skarpety kompresyjne Full Socks Race&Recovery COMPRESSPORT – skarpety kompresyjne wspomagają krążenie krwi w stopie, dzięki czemu nawet po długotrwałym wysiłku, nasze nogi wydają się lekkie i wypoczęte. Dzięki specjalnemu materiałowi oraz płaskim szwom ryzyko obtarć i odcisków zostało zredukowane do minimum.
skarpety kompresyjne compressportKompresyjne spodenki do biegania Running Under Control Short COMPRESSPORT – spodenki biegowe kompresyjne poprzez delikatny ucisk stymulują naczynia krwionośne do bardziej intensywnej pracy, dzięki czemu mięśnie są lepiej dotlenione. Ponadto, minimalizują efekty uboczne wysiłku. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie możliwości naszych mięśni.
spodenki kompresyjne compressportKoszulka biegowa kompresyjna Trail Running Postural COMPRESSPORT – ta koszulka biegowa wykonana z najwyższej jakości materiału syntetycznego pozwala na osiągnięcie maksymalnej satysfakcji z treningu przy minimalnym ryzyku kontuzji. Dzięki swoim właściwościom kompresyjnym pobudza krążenie krwi w mięśniach, redukując uczucie zmęczenia i ryzyko wystąpienia mikrourazów. Idealne akcesorium, zarówno dla początkujących, jak i dla zaprawionych w boju biegaczy.
koszulka kompresyjne compressportPiotrek, 33 lata: „Zanim zacząłem biegać, z dystansem patrzyłem na ludzi w obcisłych strojach. Myślałem, że to tylko przemijająca moda. Od jakiegoś czasu sam jednak używam koszulki kompresyjnej i nie wyobrażam sobie już treningu bez niej! Wygoda noszenia i funkcjonalność sprawiają, że bieganie stało się jeszcze większą przyjemnością”.

Oczywiście, nie każdy z nas musi lubić biegać w obcisłym stroju. Spektrum komfort – dyskomfort jest sprawą indywidualnych odczuć, a bieganie ma nam przede wszystkim sprawiać przyjemność. Tak więc, jeśli wolimy bardziej przewiewne materiały, które nie będą zbyt intensywnie przywierały do skóry, warto zainteresować się produktami marki Ronhill, np. koszulką biegową Ronhill Momentum S/S TEE, która łączy w sobie dobrej jakości, przewiewny materiał z klasycznym krojem.


Strój biegacza na lato

strój biegacza | Tricentre.pl
Zdarza się, że osoba chcąca rozpocząć swoją przygodę z bieganiem nie do końca zdaje sobie sprawy z tego, że biegać można przez cały rok, a strój powinien być dostosowany do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Latem, kiedy temperatura zazwyczaj przekracza kilkanaście stopni w skali Celsjusza, dobór stroju jest raczej prostą formalnością. Krótkie spodenki oraz koszulka z krótkim rękawem, to atrybuty większości letnich biegaczy. Na rynku jest spory wybór akcesoriów, różniących się materiałami kolorami. Zasadniczo, do biegania latem powinien wystarczyć sprzęt wstępnie opisany powyżej. Strój powinien być mniej lub bardziej przylegający, materiał przewiewny i oddychający, a co najważniejsze – ubranie nie powinno zbyt wiele ważyć. Ważną częścią ekwipunku jest również bielizna. Odpowiednio dobrana powinna chronić nas przed przegrzaniem. Skarpety biegowe zaś, powinny dodatkowo zapobiegać obtarciom. Pamiętajmy bowiem, że nawet najlepiej dopasowane i najwygodniejsze buty mogą nas podczas intensywnego biegu obetrzeć.

W jaki sposób skompletować najlepszy zestaw biegacza na lato?

Koszulka do biegania bez rękawów Ronhill Everyday Vest – koszulka na ramiączkach idealna na ciepłe, letnie dni. Dzięki specjalnemu krojowi, nie hamuje ruchów i nie uciska. Lekki, a zarazem oddychający materiał sprawia, że możemy biec z lekkością.
koszulka biegowa ronhillRonhill spodenki męskie biegowe STRIDE 5" SHORT – wykonane z lekkiego i przewiewnego materiału, spodenki STRIDE zapewniają komfortowe warunki biegu nawet podczas największych upałów. W produkt wszyta jest bielizna z włókna bambusowego, która dzięki swojemu działaniu ogranicza rozwój bakterii, zapobiegając tym samym powstawaniu przykrych zapachów. Dodatkowym atutem spodenek jest zapinana tylna kieszeń oraz odblaskowe elementy, dzięki którym będziemy widoczni również wieczorami.
spodenki biegowe ronhillAdam, 21 lat: „Kiedyś, jak biegałem, miałem potworny problem z koszulkami. Szczególnie w upalne dni, nasiąkały potem i lepiły się do pleców. Najgorzej było, jak jeszcze zawiało mocniej, od razu łapał mnie katar. Kolega polecił mi koszulkę Ronhill Infinity Marathon. Jest przyjemna w dotyku i łatwiej wyparowuje z niej pot”.

Jesień, zima i wiosna – stroje na chłodniejsze miesiące

Latem, nawet wieczorami, kiedy robi się chłodniej, można biegać w krótkim rękawku. Kiedy jednak nadchodzą chłodniejsze miesiące, jeśli nie jesteśmy odpowiednio zahartowani, taki strój może stanowić preludium do choroby. Na szczęście, wybór zimowej odzieży biegowej jest dość szeroki. Standardowo, powinniśmy zacząć od tego, co najbliżej ciała, a więc od bielizny biegowej. Jednym z najbardziej znanych producentów tej części garderoby dla sportowców jest marka SAXX. Wszystkie produkty tej marki charakteryzują się najwyższą jakością wykonania i wygodą użytkowania. Odwrócone szwy oraz miękkie, oddychające materiały sprawiają, że nie musimy obawiać się otarć czy też nadmiernej potliwości okolic pachwin. Ważnym elementem stroju biegacza są również skarpety. Muszą być wykonane z wytrzymałego materiału o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, jednocześnie przewiewne i zapobiegające nadmiernej potliwości stóp. Skarpety takie muszą również – jak już wcześniej wspomniano – chronić stopy przed otarciami oraz zapewniać ich stabilizację w bucie. Szczególnie godne polecenia w tym segmencie są skarpetki do biegania Balega.

Zimą powinniśmy odpuścić sobie krótkie rękawy i skupić się raczej na bluzach. Ronhill ma w swojej ofercie tego typu produkty. Szczególnie godne polecenia są bluzy z serii Stride, występujące zarówno w wersji biegowej koszulki damskiej, jak i koszulki biegowej męskiej. Materiał, z którego są one wykonane, charakteryzuje się dobrą reakcją na zmienne warunki atmosferyczne i pozwala skórze oddychać, nie powodując nadmiernej potliwości. W przypadku skrajnie niesprzyjającej aury, możemy zainteresować się odzieżą termiczną. Jest ona zazwyczaj wykonana z nieco grubszego materiału, który zapewnia komfort cieplny podczas zimnych dni. Aby nie marzły nam ręce, warto zainwestować w rękawiczki biegowe, które chroniąc przed chłodem nie krępują ruchów. 

Pamiętajmy, że zadaniem tego typu ubrań jest zapewnienie nam ciepła i komfortu, kiedy jesteśmy w ruchu. Muszą więc być elastyczne, odporne na zniszczenie oraz przede wszystkim wygodne.


W czym biegać zimą?


RONHILL legginsy MOMENTUM AFTERLIGHT TIGHT – kiedy na zewnątrz robi się coraz zimniej, warto zainwestować w garderobę nieco lepiej chroniącą przed chłodem niż krótkie spodenki. Produktem, który może nam w tym pomóc, są legginsy biegowe występujące zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej. Dzięki zastosowaniu wygodnego, opinającego materiału oraz wewnętrznego ocieplenia jest to idealny produkt do uprawiania sportu zimą.
legginsy biegowe ronhill
RONHILL bluza biegowa INFINITY MERINO 1/2 ZIP TEE idealne rozwiązanie na chłodniejsze dni. Ocieplany (wełna merino!), ale jednocześnie lekki i nie krępujący ruchów materiał zadowoli nawet najbardziej wybrednych biegaczy. Biegi zimą już nigdy nie będą takie same. Dzięki specjalnej konstrukcji przyspiesza parowanie potu oraz pozwala skórze oddychać.
bluza biegowa ronhillRękawiczki do biegania RONHILL WIND-BLOCK GLOVE – koniec ze zmarzniętymi dłońmi! Komfortowe oraz miłe w dotyku rękawiczki w zestawie z profesjonalnym strojem dla biegaczy sprawiają, że nawet śnieżne dni nie są przeszkodą w oddawaniu się swojej pasji.
rękawiczki biegowe ronhill
Skarpetki do biegania BALEGA Enduro V Tech Quarter – dzięki zastosowaniu przewiewnego i miłego w dotyku materiału skarpety te są idealnym towarzyszem podczas biegu. Ich konstrukcja zapobiega powstawaniu otarć i zapewnia komfort podczas długotrwałych przebieżek.
skarpetki do biegania balega

Zestaw biegacza, czyli plecak biegowy i inne dodatki


Sam strój stanowi tylko podstawowe wyposażenie początkującego (i nie tylko) biegacza. Dla uzyskania maksymalnego komfortu warto zainwestować w dodatkowe akcesoria biegowe, które ułatwiają i uprzyjemniają nam przebieżkę. Ze względów aerodynamicznych w strojach biegowych zazwyczaj nie ma kieszeni lub są one niewystarczająco pojemne. Standardowo, na jogging zabieramy ze sobą telefon, który (o ile mamy smartfon) dostarcza nam wiele usług, takich jak lokalizacja (pozwalająca na ustalenie długości przebytej trasy), odtwarzanie muzyki czy też po prostu możliwość dzwonienia i SMS-owania. W tym przypadku wystarczy opaska naramienna, np. Ronhill Strech Arm Pocket. Oprócz telefonu pomieści ona również inne drobne rzeczy, takie jak np. karty kredytowe. Należy jednak zwrócić uwagę, że podczas dużego wysiłku fizycznego, nasz organizm się odwadnia. Dobrym pomysłem jest więc zabranie ze sobą butelki wody lub napoju z elektrolitami. Sposobem na wygodne przechowywanie płynów jest zakup bidonu. Jeśli lubimy zabierać ze sobą na biegi więcej rzeczy, przydatnym dodatkiem może okazać się plecak biegowy.


Najprzydatniejsze akcesoria biegowe

Elastyczna opaska na ramię RONHILL AFTERLIGHT STRECH ARM POCKET – dzięki tej opasce na ramię, w której znajduje się specjalna kieszeń, bez problemu umieścisz telefon, odtwarzacz MP3 lub dokumenty. Zapięcie pozwalające na przytwierdzenie jej do ramienia, zapewnia łatwy dostęp do najpotrzebniejszych przedmiotów.
opaska na ramię ronhillStuptuty ALTRA – ileż razy zdarzało się, że podczas biegu niechcący weszliśmy w kałużę i musieliśmy dokończyć bieg w mokrych skarpetach albo nie wiadomo skąd pojawił się obcierający nas kamyk? Dzięki stuptutom nie musimy się już tym martwić.
stuptuty altra

Bidon Arch MAX Soft flask 500 ml – idealny towarzysz biegów w upalne dni. Jest zarówno pojemny (0,5 litra), jak i wygodny w użytkowaniu. Można dopasować do niego specjalny pas na bidon lub trzymać go w ręku. Dzięki elastycznej konstrukcji, z każdym łykiem staje się coraz mniejszy, co ułatwia jego transport.
soft flask arch max


Jakie są najlepsze buty biegowe?



buty do biegania
Równie ważny jak sam strój jest dobór odpowiednich butów do biegania. Muszą one być zarówno wygodne, wykonane z lekkich, przewiewnych materiałów oraz być przystosowane do podłoża, na którym mamy zamiar ich używać. Inaczej się biega po równym, utwardzonym podłożu, a inaczej po grząskim terenie. Przy wyborze butów, najważniejszy jest ich rozmiar. Nie mogą być one „na styk”, gdyż podczas wysiłku stopy puchną, co może doprowadzić do powstania odcisków i obtarć.
Buty biegowe ALTRA ESCALANTE 1.5 - są to dobre buty do biegania po asfalcie. Obuwie to jest zarówno bardzo lekkie, jak i odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu do minimum ograniczony został dyskomfort związany z twardością podłoża. Specjalna pianka EGO sprawia, że nawet po najdłuższym biegu stopy szybko się regenerują.

altra buty biegowe escalanteButy biegowe trailowe ALTRA OLYMPUS 3.0 – dzięki grubej podeszwie, minimalizowany jest wpływ nierówności podłoża na kości i mięśnie stopy. Zastosowanie technologii „Zero Drop” (zredukowanie różnicy wysokości między piętą a palcami w bucie) sprawia, że wstrząsy spowodowane szybkimi ruchami są niemal nieodczuwalne. Wykonany w specjalnej technologii Vibram bieżnik zapewnia świetną przyczepność nawet w najtrudniejszych warunkach.
altra buty biegowe olympusButy biegowe ALTRA SUPERIOR 4.0 – dzięki małej masie własnej, zastosowaniu wygodnych, wytrzymałych materiałów oraz odpowiednio wyprofilowanego bieżnika buty te są idealnym towarzyszem biegów terenowych. Podeszwa zapewnia świetną amortyzację nawet na najtrudniejszym podłożu.
altra buty biegowe superiorBieganie powinno przede wszystkim sprawiać przyjemność. Dlatego też wybierając strój treningowy powinniśmy kierować się własnym komfortem oraz gustem. W końcu ten sprzęt ma nas wspomóc w dobrym i aktywnym spożytkowaniu wolnego czasu.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel