Trzy rodzaje aktywność fizycznej to też trzy różne stroje – inny do pływania, inny do biegania, jeszcze inny na rower. A może by tak postawić na uniwersalny strój do wszystkiego, czyli po prostu strój do triathlonu? Jeśli zdecydujesz na taki, należy zastanowić się, jakimi kryteriami kierować się podczas wybierania. Czy są jakieś złote zasady, które pomogą w podjęciu decyzji? Każdy człowiek jest co prawda inny, ale organizmy działają niemal identycznie, więc da się ustalić kilka ważnych punktów wspólnych. Zacznijmy jednak od posiadanego budżetu...
Strój do triathlonu – widełki cenowe
Nie da się ukryć, że najlepsze stroje do triathlonu mogą sporo kosztować. Na przykład strój triathlonowy iSuit renomowanej marki Zerod to wydatek około 700 złotych, a trzeba się jeszcze liczyć z kosztem obuwia i skarpetek, a także akcesoriów takich jak czepek, okularki do pływania itp. Jednak nie ma co się zniechęcać – tego typu stroje są dla zawodowców. Jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna starty w zawodach, spokojnie zmieścisz się w miarę przystępnej cenie. Strój do triathlonu uSuit tego samego producenta możesz nabyć za mniej niż 300 złotych. Oczywiście, cena ma znacznie i uwzględnia użyte materiały oraz rozwiązania technologiczne. Jeśli jednak nie masz do końca pewności, czy triathlon jest tym, co będzie Cię napędzać przez kolejne lata, nie przepłacaj – zacznij od tańszych strojów.
Uwzględnij pogodę!
W naszym klimacie pogoda ma swoje kaprysy i podczas zawodów pod koniec wiosny może być chłodno. Przy wybieraniu stroju musisz mieć na uwadze planowany kalendarz startów. Przy zawodach w miesiącach chłodniejszych rozsądniej będzie zainwestować w długie spodnie do biegania, a także dłuższe i cieplejsze skarpety. W miesiącach cieplejszych spokojnie wystarcza odpowiednie skarpetki typu stopki oraz krótkie spodnie. To oczywiście tylko przykład – ważny, ale nie jedyny. Strój ma za zadanie osłaniać Twoje ciało, więc koniecznie dobierz go do aury.
Jedno- czy dwuczęściowy?
Jeśli jesteś początkującym miłośnikiem triathlonu, być może wydaje Ci się, że różnica w ilości części stroju ma charakter czysto kosmetyczny. Tak jednak nie jest, o czym mogą poświadczyć osoby, które niejeden start mają za sobą. Strój jednoczęściowy doskonale sprawuje się na krótszych dystansach. Najlepiej, aby mocno przylegał do ciała i sięgał do samej szyi. Przy dystansach dłuższych lepszy będzie strój dwuczęściowy, który pozwoli ciału na lepsze oddychanie, a także daje lepszą termoregulację – a przy dłuższych dystansach jest ona nie do przecenienia. Ponadto, mamy jeszcze jeden ważny aspekt – gdy w trasie musisz skorzystać z toalety, zsunięcie spodenek jest znacznie szybsze niż zdejmowanie, a potem zakładanie z powrotem stroju jednoczęściowego.
To oczywiście najważniejsze elementy, na jakie warto zwrócić uwagę podczas wyboru stroju triathlonowego. Inne ważne aspekty to materiały oraz różnego rodzaju rozwiązania techniczne. Szerzej piszemy o nich w innych artykułach naszego bloga.