Nowe propozycje siodełek triathlonowych

2018-08-14
Nowe propozycje siodełek triathlonowych

Siodełka triathlonowe posiadają odmienną konstrukcję od tych, których używa się w zwykłej jeździe szosowej czy relaksacyjnej. Na rower triathlonowy zasiada się w trakcie zawodów na samym końcu rywalizacji. Mięśnie są wówczas solidnie zmęczone bieganiem i pływaniem, dlatego siodełko powinno zapewnić pozycję na tyle wygodną, aby dać zawodnikowi choćby trochę odpocząć, a zarazem efektywnie pokonywać trasę wyścigu. Bardzo istotną rolę pełni dystrybucja sił w obrębie krocza, jest ona kluczowa dla odpowiedniego funkcjonowania kończyn dolnych.

Należy też wziąć pod uwagę, że w rowerze triathlonowym używamy lemondki, co wiąże się z koniecznością przyjęcia stosownej pozycji i przesunięciem ciężaru ciała w kierunku kierownicy. Występuje wówczas nacisk na krocze, co jest równoznaczne ze ściśnięciem naczyń krwionośnych. Aby to zredukować, producenci zaczęli stosować rozwiązanie w postaci rozcięcia siodła. Dlaczego?

Ilustruje to siodełko rowerowe Adamo Prologue powstałe jako owoc wieloletnich badań nad stworzeniem modelu, który optymalnie rozłoży siły i zapewni komfort kolarzowi. W celu jak najlepszego dopasowania do anatomii człowieka, siodełko rowerowe Adamo Prologue jest wydłużone, a jego przednia część – zwężona. Gdy triathlonista siedzi w pochyleniu, pozwala to na zminimalizowanie ucisku najbardziej wrażliwych części ciała i pomaga utrzymać aerodynamiczną pozycję ciała. Umożliwia to cieszenie się komfortem jazdy przez cały wyścig, a wygodę gwarantuje żelowa wkładka i dodatkowa ilość pianki, w jaką wyposażono siodełko rowerowe Adamo Prologue. Siodełko tego samego producenta - Adamo PS 1.1 to model równie ceniony przez zawodników, który nie został zaopatrzony w przód. Posiada za to niezależne ramiona, odpowiadające za pomoc kościom miednicy. Chroni się w ten sposób tkankę miękką krocza przed naciskiem i drętwieniem. Krew przepływa wówczas prawidłowo nawet podczas intensywnej jazdy, a ciężar ciała opiera się na guzach kulszowych i dolnych gałęziach łonowych.

Siodło rowerowe Selle SMP Drakon to model, który sprawdzi się zarówno w czasie intensywnych treningów, jak i w trakcie jazdy rekreacyjnej. Dzięki wykorzystaniu skorupy Forma z komfortową wyściółką ze spienionego elastomeru uzyskano bardzo dobre parametry, co pozwala polecić Selle SMP Drakon jako rozwiązanie odpowiednie dla osób o średniej i szerokiej miednicy. Opatentowane i charakterystyczne dla siodeł SMP elementy takie jak centralny kanał, zakrzywiony “orli” przód i uniesiona część tylna siodła nadają mu nowoczesny, profesjonalny i opływowy charakter. Całość została pokryta prawdziwą skórą w czarnym kolorze, co sprawia, że doskonale się prezentuje i nie brudzi się, np. od smaru.

Siodełko triathlonowe niezbędne jest każdemu, kto bierze udział w zawodach i trenuje. Dzięki niemu można znacznie ograniczyć zmęczenie ciała oraz zadbać o zdrowie w dłuższej perspektywie, dlatego nie warto oszczędzać środków, a kupić najlepszy model!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel