Ukończenie triathlonu to marzenie niejednego. Sport ten jest połączeniem pływania, jazdy na rowerze oraz biegania. Konkurencja ta zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. W ramach dystansu olimpijskiego zawodnicy muszą pokonać 1,5 km płynąc, 40 km jadąc rowerem oraz przebiec 10 km. Dyscyplina ta wymaga od zawodników godzin spędzonych na treningach, uporu, wytrzymałości oraz nienagannej techniki. Jednak nie to jest największą przeszkodą dla początkujących. Dla wielu największym wyzwaniem jest po prostu... zacząć. W serii artykułów podpowiemy Ci jak od zera ukończyć triathlon. Pomożemy Ci wystartować, tak żebyś przekroczył upragnioną metę!
Sport to (niekoniecznie) zdrowie
Na samym początku musisz mieć świadomość potencjalnych kontuzji jakie mogą Ci się przytrafić. Skręcenia, złamania, naciągnięcia, problemy z plecami i stłuczenia to, niestety, chleb powszedni triathlonistów. Można się ich ustrzec na kilka sposobów. Zawsze pamiętaj o solidnej rozgrzewce! To ona jest podstawą każdego treningu. Kolejnym krokiem jest odpowiednie rozciąganie, czyli stretching. Należy go wykonywać każdorazowo po rozgrzewce. To podstawowa wiedza. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek treningów należy skonsultować się z lekarzem. Należy na wstępie zaznaczyć, że chce się wziąć udział w triathlonie, co wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym. Kompleksowe badania zdiagnozują przypadłości, których wcześniej nie byliśmy świadomi. Mogą to być wrodzone wady serca, niedobór niektórych składników odżywczych, podwyższy poziom cholesterolu lub cukru. Badania powinny objąć: badanie krwi, badanie moczu oraz EKG. Lekarz po zapoznaniu się z ich wynikami powinien dać nam zielone światło do treningów. To jednak nie wszystko. Należy zadbać o odpowiednią dietę i udać się do wyspecjalizowanego dietetyka.
Grunt to odpowiednia dieta!
Nie należy lekceważyć wizyty u dietetyka. To on, obok trenera personalnego, będzie w dużej mierze odpowiedzialny za Twój sukces. Precyzyjnie dobrana dieta pomoże nam ustrzec się wielu niemiłych przypadłości podczas treningów jak i w trakcie zawodów. Wiążą się one z odwodnieniem oraz problemami jelitowo-żołądkowymi. Są one spowodowane źle skonstruowanym jadłospisem. Dodatkowo ten specjalista pomoże wybrać nam odpowiednie produkty spożywcze pod kątem wszelkich nasz predyspozycji i uczuleń. To bardzo ważne, szczególnie jeżeli nie możemy przyjmować jakiś typów pokarmów lub płynów. Dieta triatlonisty jest szczególnie wymagająca i nie można jej bagatelizować. Po wizytach u lekarza i dietetyka należy zabrać się za skompletowanie najlepszego sprzętu. W trakcie treningów jak i na samych zawodach będziemy zdani tylko na niego. Ponadto słabej jakości sprzęt oraz tanie rozwiązania mogą mieć poważne konsekwencje w postaci kontuzji oraz wypadków. Mogą one położyć kres naszym marzeniom o ukończeniu triathlonu. Zakupy warto zacząć od wygodnych i bezpiecznych butów.
Z trenerem możesz więcej!
Trener personalny to osoba, która doradzi Ci odpowiednie ćwiczenia. Podpowie Ci również jak prawidłowo rozgrzać się oraz rozciągnąć. Trener pokaże Ci jak odpowiednio wykonywać ćwiczenia bez ryzyka kontuzji, bólów pleców czy naciągnięć mięśni. To również osoba z bogatym doświadczeniem, więc jeżeli potrzebujesz dodatkowej motywacji na pewno Ci ją przekaże. Najważniejsze, abyś zastosował się do jego zaleceń oraz porad.
Nowy, bezpieczniejszy wymiar biegania
Warto zastanowić się nad zmianą dotychczasowego stylu biegania. W zwykłym obuwiu do biegania uderzamy najpierw piętą o podłoże, a następnie resztą stopy. Pomimo ciągłego wzrostu przestrzeni amortyzującej, kontuzje kostek oraz ścięgien Achillesa to nadal codzienność wśród biegaczy. Naprzeciw oczekiwaniom sportowców wybiegała (daleko przed konkurencję) amerykańska firma Altra. Ich buty charakteryzują się brakiem spadu z pięty do palców (tzw. drop) oraz dużo szerszą cholewą. Zmienia to styl biegania na bardziej naturalny. Najpierw o podłoże dotyka się śródstopiem, a potem następuje wybicie się z palców. Kontakt pięty z nawierzchnią jest minimalny lub w ogóle go nie ma. Taka zmiana powoduje spadek ilości kontuzji oraz większe bezpieczeństwo. Do komfortowego biegania po twardej nawierzchni polecamy buty ALTRA ESCALANTE w wersji męskiej oraz damskiej. Ten model świetnie sprawdzi się podczas miejskich treningów i szosowych biegów. Jeżeli szukasz obuwia do biegania trailowego wybierz buty ALTRA LONE PEAK 3.5 dla kobiet i mężczyzn. Zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas biegów po górach oraz offroadowych trasach. Pamiętaj, że warto zainwestować w swoje zdrowie oraz lepsze wyniki.
Bezpieczeństwo na szosie
Podczas triathlonu najwięcej czasu spędzimy jadąc na rowerze. Już od pierwszych kolarskich treningów należy zadbać o odpowiedni sprzęt. Kask dla każdego rowerzysty to absolutna podstawa. Poza funkcją ochronną, kask musi być aerodynamiczny. Powinien być również wyposażony w doskonały system wentylacji powietrza. Natomiast jego waga powinna być stosunkowo lekka. Jak w takim razie połączyć te trzy kluczowe czynniki? Polecamy wybór najlepszego dostępnego na rynku kasku kolarskiego CASCO SPEEDairo. Jest on niezawodny w każdych warunkach. Dzięki unikalnemu systemowi CASCO-Loc błyskawicznie się go zapina i rozpina. Waży on tylko 330 g. To idealny wybór i wieloletni zakup, który dzięki bezpieczeństwu i idealnej wentylacji pomoże osiągnąć sportowy sukces. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu! W tym celu używaj tylko odpowiednich napoi energetycznych. Zawierają one niezbędny kolagen oraz wysoką ilość węglowodanów. Szczególnie polecamy napój Squeezy. Jest łatwo przyswajalny, dzięki czemu unikniesz odwodnienia, a swojemu organizmowi dostarczysz odpowiednich składników. Możesz go przechowywać w poręcznym bidonie marki ZEROD. Tak przygotowany możesz myśleć o rozpoczęciu treningów.
W kolejnym artykule szerzej omówimy pierwszy tydzień treningów. Teraz na spokojnie wybierz triathlon, który odbędzie się za kilkanaście tygodni. To na nim, dzięki naszym poradom, przekroczysz upragnioną metę.