Opaski kompresyjne. Czym są i jak działają?

2019-01-28
Opaski kompresyjne. Czym są i jak działają?
Zarówno w triahtlonie, jak i w innych dyscyplinach sportowych można zauważyć coraz częstsze stosowanie opasek kompresyjnych przez zawodników i zawodniczki. Po co się je stosuje, czym powinna się cechować solidna opaska i w jaki sposób wybrać najlepszą dla siebie?

Do czego służą opaski kompresyjne?

Przeglądając oferty sklepów ze sprzętem dla sportowców, możemy znaleźć w nich dwa rodzaje opasek: na łydki oraz uda. Kompresja oznacza ściskanie, a więc nietrudno dojść do wniosku, że uciskają one te właśnie partie nóg. A co daje to w praktyce? Choć slogany reklamowe kuszą „likwidacją zmęczenia” i „treningami bez wysiłku”, nie można spodziewać się, że ściśnięte mięśnie będą pracować mocniej niż zazwyczaj. Owszem, ucisk powoduje, że znacznie poprawia się krążenie i obieg tlenu, dzięki czemu zmęczenie jest faktycznie odczuwalne nieco wolniej i w nieco mniejszym stopniu, jednak nie jest likwidowane całkowicie. Ponadto szybszy przepływ krwi w żyłach to również szybsze usuwanie toksyn i kwasu mlekowego, dzięki czemu znacznie redukuje się ryzyko powstania zakwasów.

Opaski kompresyjne powinny być używane tylko w przypadku dłuższych tras biegowych, ponieważ na krótszych można po prostu nie poczuć efektów działania opaski. Mogą ich używać również osoby, które dużo chodzą lub… siedzą. W tym drugim przypadku opaska kompresyjna pozwoli na uniknięcie obrzęku nóg, do których spływa przez wiele godzin krew.

Na co zwracać uwagę przy wyborze opaski?

Wybór opasek przypomina wybieranie butów. Muszą być one jednocześnie ciasne, aby dawały efekt kompresji, a zarazem leżeć na tyle swobodnie, aby nie utrudniać ruchów. W przypadku opaski na łydkę zaleca się zmierzenie łydki w jej najszerszym punkcie, a następnie sprawdzenie wyniku z tabelą rozmiarów umieszczoną na opasce. Podobnego porównania dokonujemy dla ud – ale tą część ciała należy mierzyć nie tylko w najszerszej części, ale również pod kolanem.

Jakie opaski uciskowe warto polecić?

Wśród zawodowców i amatorów dużą popularnością cieszą się opaski kompresyjne marki Compresssport. Jest o firma specjalizująca się w ich wytwarzaniu i uchodzi obecnie za lidera takich akcesoriów.

Opaski kompresyjne na uda FORQUAD TRAIL to produkt polecany zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Cechuje je niska waga oraz specjalnie zaprojektowany krój, dzięki któremu minimalizowane jest ryzyko powstawania otarć czy – przy dłuższym noszeniu, zwłaszcza w ciepłych miesiącach – odparzeń. Inna propozycja to UNDER CONTROL QUAD – zastosowana została w nich stopniowana kompresja, która powoduje lepsze dotlenienie mięśni, przyspiesza usuwanie kwasu mlekowego i redukuje wstrząsy. Zaletą są panele wentylacyjne na całej długości, dzięki którym skóra pomimo ściskania normalnie oddycha.

compressport opaski kompresyjne

Compresssport produkuje również wysokiej jakości opaski kompresyjne na łydki R2V2. Ich cechą charakterystyczną jest specjalna taśma, amortyzująca rzepkę w kolanie. Opaski stworzone zostały z materiału ze specjalnymi, masującymi włóknami. Dzięki temu rozwiązaniu podczas biegu czy jazdy na rowerze każdy ruch to równocześnie masaż ciała.

Zobacz także pełną ofertę odzieży kompresyjnej w sklepie Tricentre!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel