Podróż Triathlonisty - w czym transportować rower?

2018-05-07
Podróż Triathlonisty - w czym transportować rower?
Wybierasz się w podróż, a nie możesz rozstać z rowerem? Chcesz spędzić urlop z dala od domu, nie rezygnując z ćwiczeń lub rekreacyjnej jazdy? W każdym przypadku jednoślad musi być przetransportowany w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Istnieje kilka możliwości – przeczytaj i poznaj ich wady oraz zalety.

Transport samochodowy


Jeśli podróżujesz własnym samochodem, rower możesz zabrać na trzy sposoby: na dachu, na tylnych drzwiach auta oraz w bagażniku. Każdy z nich wiąże się z innymi czynnikami, o których warto pamiętać:

- przewożenie roweru na dachu – aby przetransportować rower tym sposobem, należy zaopatrzyć się w specjalne uchwyty rowerowe montowane na dachu lub bagażnik dachowy. Bagażnik dachowy będzie, co prawda, wydatkiem, ale należy pamiętać, że posłuży nie tylko do przewożenia roweru, ale również innych rzeczy (m.in. nart). Zaletą jest także fakt, że rower znajduje się wysoko ponad pyłem drogi i podczas przewożenia nie zostanie zabrudzony. Słabe strony tej propozycji? Pierwsza – rower może hałasować, co będzie niekomfortowe w przypadku dłuższej podróży. Druga – do montażu roweru na bagażniku dachowym potrzebna jest drabinka oraz odpowiednia siła, aby podnieść go i umieścić na dachu. Trzecia wada – w trakcie jazdy rower wytwarza opór aerodynamiczny.

- przewożenie roweru na tylnych drzwiach samochodu – w tym przypadku należy zainwestować w odpowiedni bagażnik i mieć świadomość, że poza rowerem nie będzie w stanie niczego innego przewieźć. Zalety? Nie musimy dźwigać roweru na dach, który pozostaje wolny, a ponadto nie ma oporów powietrza. Dzięki temu mamy wolny hak holowniczy – nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. A jakie minusy? Po pierwsze – rower przesłania tylną szybę. Po drugie – jeśli mamy do czynienia z dużym modelem, jego koła mogą zasłaniać światła, a nawet tablicę rejestracyjną. Inne rozwiązanie to bagażnik montowany na haku holowniczym, jednak minusy są takie same.

- przewożenie roweru w bagażniku – to rozwiązanie dostępne tylko dla posiadaczy większych samochód jak SUV czy minivan. Dla zaoszczędzenia miejsca można zdjąć koła i schować do pokrowców, aby uniknąć zabrudzenia wnętrza. Konieczne jest przymocowanie ram lub całych rowerów pasami bądź taśmami transportowymi do zaczepów, co ograniczy możliwość przesuwania się jednośladów podczas jazdy i może mieć duże znaczenie w przypadku kolizji.

Transport busem lub koleją


W przypadku linii kolejowych można przewozić rowery w wyznaczonych wagonach i przedziałach. Każdy przewoźnik ma nieco inne zasady i opłaty – przed wybraniem się w podróż należy dokładnie się z nimi zapoznać. Generalnie, dla miłośników jednośladów nie ma utrudnień, a wiele składów jest przyjaznych dla rowerzystów. W przypadku busów wszystko zależy od wielkości pojazdu, a konkretnie luku bagażowego. Należy jednak zdjąć koła, a następnie umieścić je w pokrowcu. Podobnie rzecz się ma z ramą. Minusem takiego rozwiązania jest to, że bagaże innych pasażerów mogą przygniatać nasz sprzęt, co w przypadku delikatniejszych lub kosztownych modeli może nie być dobrą opcją.

A gdyby tak rower w walizce?


Obojętnie od tego, czy chcesz przewieźć rower w samochodzie, pociągiem, czy busem, pomyśl o… walizce! Sprawdzonym sposobem na transport będzie Bike Case produkcji B&W. Jest to model wykonany z wysokiej jakości, sztywnego plastiku ABS, a jej pojemność wynosi 341 l. Co to oznacza w praktyce? Zmieszczą się tu w niej nawet rowery MTB z kołami 29”. Ponieważ w środku będzie trochę kilogramów, do walizki dodano cztery kółka, dzięki którym nie musisz jej dźwigać, a cztery różne zapięcia – w tym dwa na zamek – zabezpieczają walizkę przed otwarciem.
walizka na rower b&w

Choć walizka na rower ma swoją cenę, jest nieporównywalnie bardziej wytrzymalsza od zwykłego pokrowca, a także wygodniejsza. Dzięki wykonaniu z wysokiej jakości materiałów można traktować ją jako inwestycję na długie lata i wiele podróży!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel