Recenzja systemu nawadniającego TorHans AeroZ™

2017-08-24
Recenzja systemu nawadniającego TorHans AeroZ™

AERO Z - Terenowy test bidonu od marki Torhans

Każdy ze sportowców uprawiających triathlon na dystansach dłuższych od olimpijskiego doskonale wie, jak ważne jest nawadnianie podczas treningów i startów. Jeżeli wygoda ma dla zawodników znaczenie, to z pewnością brali pod uwagę zakup systemu nawadniającego, dzięki któremu lemondka jeszcze lepiej spełniałaby swoje zadanie.

Nie bez znaczenia jest również aerodynamika, ale jak nawodnić się wystarczająco dobrze, nie tracąc przy tym prędkości? Rozwiązań w obecnych czasach jest wiele. Jednym z nich jest po prostu bidon aerodynamiczny. Który wybrać? Czym się kierować przy wyborze tego sprzętu?

Oczywiście, tradycyjne bidony aerodynamiczne montowane na ramie roweru nadal mają rację bytu. Bidony montowane za siodłem również, jednak ich funkcjonalność w nawadnianiu straciła nieco na wartości szczególnie ze względu na konieczność utraty aerodynamiki czy wygody. Służą obecnie zdecydowanie bardziej jako przewożenie narzędzi i zapasu napojów, którymi można uzupełnić aerodynamiczny system nawadniający, tzw. BTA (Between The Arms), czyli bidon znajdujący się pomiędzy naszymi ramionami.

Do wyboru systemu przymierzałam się już jakiś czas. Wcześniej miałam tradycyjny system Elite’a, ale idąc z duchem czasu, zdecydowałam się na bardziej aerodynamiczny Torhans AeroZ w kolorze czarnym.

system nawadniający Torhans system nawadniającybidon aerodynamiczny bidon aerodynamiczny Torhans

Bidon aerodynamiczny Torhans Aeroz – czas na test!


Przesyłkę ze sklepu triathlonowego TriCentre dostałam błyskawicznie. System opakowany bardzo elegancko, od razu robi dobre wrażenie. Wadą jest jednak konieczność dodatkowego zakupu systemu montującego, który musiałam domówić.

Otwierając karton z bidonem, nieco się zdziwiłam, bo bidon w porównaniu z poprzednim wydaje się bardzo drobny. Szczerze mówiąc, bałam się, że będzie zbyt mały, jednak niepotrzebnie. Bidon aerodynamiczny ma pojemność 650 ml i pije się z niego do tzw. ostatniej kropli, co wg mnie jest bardzo dużą jego zaletą.

Jak to wygląda, gdy lemondka zyskała dodatkowy sprzęt? Po zamontowaniu system nawadniający mieści się idealnie miedzy przedramionami i w żadnym razie nie przeszkadza w wygodnym ułożeniu pozycji. Montaż jest bardzo łatwy i nie sprawi nikomu większych trudności.

Aby lemondka pasowała do bidonu aerodynamicznego Torhans, w zestawie znalazły są podkładki z taśmą dwustronną oraz zaciski. Moim zdaniem lepiej, aby były to paski na rzep itd., wtedy demontaż bidonu byłby banalnie prosty i wyglądało by to nieco lepiej.

Z tyłu butelki znajduję się magnes mocujący rurkę, co stabilizuje pewnie jej pozycję. W moim zestawie zabrakło uszczelki mocującej rurkę, dlatego też rurkę przykleiłam na taśmę izolacyjną, co w ogóle mi nie przeszkadzało w użytkowaniu ani w designie, ponieważ taśma jest również w kolorze czarnym.

Jedynym minusem tego koloru jest nieprzejrzystość butelki. Nie wiadomo, ile napoju zostało w bidonie, jednak bardzo fajnie komponuje się z resztą roweru i stanowi z nim spójną całość.

Możliwość uzupełniania płynu jest po prostu perfekcyjna. Otwieranie butli jest proste i pewne, więc nie ma opcji, że coś pójdzie nie tak lub, że coś zgubimy. Klapka jest zawiasowa, także nie ma takiej opcji. Pojęcia rozchlapywania płynu ten system po prostu nie zna. Idealne uszczelnienie i zabezpieczenie przed rozchlapywaniem zasługuje to na szkolną 6!

Na najwyższą ocenę zasługuje wg mnie również zamocowanie bidonu Torhans na lemondce. Nie przesuwa się – nie ma opcji, że butelka wypadnie na dziurawej trasie. Dodatkowy rzep z przodu systemu doskonale stabilizuje butelkę w uchwycie.

Minusem tegoż systemu jest długość rurki, a raczej jej „krótkość”. Podczas pierwszej jazdy zdecydowanie picie z niej było bardzo utrudnione, ponieważ najzwyczajniej w świecie traci się kontakt wzrokowy z tym, co przed nami. Zdecydowania taka możliwość nie wchodzi w grę. Z tym problemem szybko sobie poradziłam wymieniając rurkę na dłuższą. Rurka ma standardową średnicę i jest wymienna, dlatego kupno dłuższej nie sprawiło problemu. Dołączenie rurki całkowicie rozwiązało problem i bidon spisuje się na medal… brązowy, ponieważ system nawadniający Torhans AeroZ już nie jest 100% aero i nie wygląda to bardzo profesjonalnie.

Mycie bidonu jest utrudnione, ale możliwe. Brakuje uchwytu na GPS z przodu systemu, jednak dla mnie to nie problem.

Podsumowując...


System Torhans jest zdecydowanie jednym z najbardziej aerodynamicznych systemów nawadniających na rynku, wygląda bardzo dobrze. Stabilny i pewny, nie rozchlapuje płynu, nie wypada z uchwytu. Łatwo uzupełnia się jego zawartość. Montaż jest banalnie prosty. Można by uzupełnić ten bidon aerodynamiczny o dodatkowe rzepy, a rurka powinna być zdecydowanie dłuższa lub po prostu zamontowana od przodu. Wiązałoby się to jednak z ograniczoną aerodynamiką... Jeżeli szukasz perfekcyjnego rozwiązania, to pewnie nigdy go nie znajdziesz, ale system nawadniający Torhans AeroZ jest jedną z lepszych opcji dostępnych na rynku.


Martyna Chlebosz
Zwyciężczyni cyklu Tri Tour 2014

 

PRODUKTY Z RECENZJI:

BIDON TORHANS AEROZ CZARNY
BIDON TORHANS AEROZ PRZEŹROCZYSTY
ZESTAW MONTAŻOWY TORHANS

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel