Skarpety kompresyjne - wsparcie na wyczerpującej trasie?

2017-08-31
Skarpety kompresyjne - wsparcie na wyczerpującej trasie?
Często mówi się, że sukces ma wielu ojców. Jeśli uda Ci się zyskać zadowalający czas i pokazać się z dobrej strony podczas zawodów, jest to wypadkowa wielu czynników. Obok solidnego przygotowania fizycznego niezwykle istotnym elementem wspierającym Twoje dążenia jest z pewnością właściwy sprzęt. W bieganiu duże znaczenie ma kompresja. Najczęściej używane są opaski, jednak to nie wszystko, co może wspomóc Twoje nogi. Coraz większe znaczenie zdają się mieć także skarpety kompresyjne. Zbadajmy, co w trawie piszczy!

Skarpety kompresyjne – istota działania


Skarpety kompresyjne do biegania przede wszystkim odpowiadają za poprawę krążenia. Dzięki lepszemu przepływowi krwi poprawia się wydolność zawodnika. Co więcej, produkt tego typu wspiera nasz metabolizm. Kompresja oddziałuje na mięśnie, odpowiadając za transport substancji odżywczych do nich, co także przekłada się na zwiększoną wydolność. Skarpety kompresyjne mogą być stosowane zarówno podczas wysiłku, jak i w trakcie regeneracji. Chcąc uniknąć obrzęków czy też pobiegowych kłopotów z łydkami, warto wspomóc się kompresją. Produkt ma pomóc w powrocie do pełnej sprawności po wysiłku, dlatego dobrze jest posłużyć się nim w przypadku zmęczonych mięśni.

Ważne jest to, by stosować je, kiedy planujesz wybieganie dłuższe niż godzinę. W przeciwnym wypadku skarpety kompresyjne do biegania nie będą realnym wsparciem dla naszych nóg. Jak zauważa Dr. Alice Perlowski, sprzęt powinien być używany przez biegaczy startujących na dłuższych dystansach – co najmniej w półmaratonach. Startując w takich biegach, trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia skurczów czy też efektem „drżących mięśni”. Skarpety kompresyjne, przylegając blisko do ciała, mają za zadanie wywołać odpowiedni nacisk na mięśnie, by zabezpieczyć je przed wspomnianymi dolegliwościami.

skarpety kompresyjne Compressport

Kompresyjne skarpety w testach


Rzetelność skarpet do biegania sprawdzono podczas jednego z ultramaratonu w Republice Południowej Afryki. Badania przeprowadził profesor fizjologii, Elmarie Terblanche z Uniwersytetu Stellenbosch. Pod lupę wzięto zawodników, którzy podczas biegu mieli na sobie skarpety kompresyjne oraz tych, którzy startowali bez „wspomagacza”. Efekt? Biegacze w kompresji mogli pochwalić się lepszymi czasami, a co równie istotne – ich mięśnie były mniej wyeksploatowane, dzięki czemu proces regeneracji przebiegł w ich przypadku szybciej.

Nasz sklep triathlonowy posiada w swojej ofercie skarpety kompresyjne marki Compressport oraz CEP. Sprawdź produkty i dowiedz się, jak TriCentre.pl jest w stanie wspomóc Twój wysiłek i walkę o najwyższe cele.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel