Skarpety neoprenowe i triathlon. Za i przeciw!

2017-12-20
Skarpety neoprenowe i triathlon. Za i przeciw!
Skarpety neoprenowe nie są rodzajem skarpet, które można kupić w pierwszym lepszym dyskoncie odzieżowym czy sklepie z bielizną. Jest to produkt wysoce specjalistyczny wykonany na bazie kauczuku syntetycznego. Otrzymuje się go w wyniku polimeryzacji emulsyjnej chloroprenu. Daje to temu materiałowi praktyczne właściwości, z których skorzystać mogą osoby intensywnie uprawiające różnego rodzaju sporty – w tym triathlon – czy lubiące piesze wędrówki, wędkujące, itp.

Skarpety neoprenowe – zalety


● Ochrona przed chłodem – skarpety neoprenowe izolują stopę przed niskimi temperaturami, dlatego idealnie nadają się dla osób, które są aktywne nawet w środku ostrej zimy. Chętnie sięgają po nie wędkarze przesiadujący nawet całą noc nad wodą. Stopień ochrony przed zimnem zależy od grubości skarpety. Zaczyna się ona od 2 mm, a może wynosić nawet 5 mm. Grubość określa także przeznaczenie, np. skarpety neoprenowe o grubościach 2 i 3 mm doskonale nadają się przede wszystkim do butów nurkowych;
● Ochrona przed wilgocią – neopren skutecznie hamuje wilgoć i wodę, dzięki czemu używa się go do tworzenia m.in. skarpetek do pływania. Z pewnością tę zaletę docenią osoby biegające po terenach podmokłych oraz biegacze miejscy w okresie jesienno-zimowym, gdy na ulicach jest pełno kałuż i błota pośniegowego;
● Wytrzymałość – skarpety neoprenowe mają teksturowaną powierzchnię, która czyni je bardzo odpornymi na uszkodzenia mechaniczne jak rozdarcia, a nawet rozcięcia. Przydaje się to zwłaszcza podczas treningów na terenach kamienistych;
● Elastyczność – neopren jest materiałem bardzo elastycznym, który w żaden sposób nie ogranicza ruchów stopy;
● Antypoślizgowość – skarpety wykonane z tego materiału są antypoślizgowe, więc doskonale nadają się do chodzenia boso nawet po śliskich i mokrych podłożach.

Skarpety neoprenowe – wady


Ponieważ nie ma materiałów doskonałych, więc również i skarpety neoprenowe oprócz zalet mają także kilku wad, na które często skarżą się używające ich osoby. Do minusów można zaliczyć takie czynniki, jak:
● Uciskanie stóp – choć neopren jest elastyczny, można się nieprzyjemnie zaskoczyć, gdy okaże, że skarpety tego typu - dobrane pod rozmiar stopy – cisną. Aby mieć pełen komfort podczas ich noszenia, zaleca się wybieranie o rozmiar większych niż rozmiar przeznaczonej dla nich stopy.
● Oddychalność – skarpety neoprenowe dobrze chronią przed wilgocią i chłodem. Niestety, po obu stronach... Stopy nie oddychają tak swobodnie jak w przypadku skarpet membranowych, a wilgoć pozostaje na swoim miejscu, co przy dłuższym używaniu powoduje nieprzyjemne uczucie przepocenia.
● Przetarcie – pomimo tego że neopren jest bardzo wytrzymały, wielu posiadaczy skarpet neoprenowych narzeka na to, że szybko się przecierają zwłaszcza na piętach. Trzeba jednak podkreślić, że nie dotyczy to wszystkich skarpet neoprenowych, ale przede wszystkim tych z niższej półki cenowej.
skarpety neoprenowe blueseventy\
Skarpety neoprenowe możesz kupić w naszym sklepie.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel