Trening triathlonowy i lemondka. 3 najlepsze ćwiczenia

2017-12-19
Trening triathlonowy i lemondka. 3 najlepsze ćwiczenia
lemondka przystawka czasowa

Lemondka jest rzeczą doskonale znaną każdemu, kto ćwiczy triathlon lub przymierza się do ćwiczeń pod jego kątem. W samych zawodach jest to element po prostu nieodzowny – jego zastosowanie na kierownicy roweru pozwala na przyjęcie bardziej aerodynamicznej sylwetki, co wpływa na szybszą jazdę, która może dać bezcenne sekundy przewagi nad rywalami. Lemondka jest wykonana z lekkich materiałów. Kosztuje od ok. stu do kilkuset złotych i bardzo łatwo można ją zarówno zamontować, jak i wyregulować odpowiednio do swoich potrzeb. Jak przygotować się do jej używania oraz stosowania podczas udziału w triathlonie?

Ćwiczenia pod kątem lemondki


Lemondki nie można ot tak zamontować i jechać. Specyfika tego praktycznego dodatku do roweru wymaga odpowiednich przygotowań, a dopiero po nich można przejść do jej używania. Oto, jak najlepiej to zrobić:

1. Ćwiczenia na plecy

Podczas jazdy z lemondką człowiek siedzi w pozycji zgarbionej, dlatego należy przez co najmniej kilkanaście dni przygotowywać kręgosłup do przebywania w takiej pozycji. W innym wypadku plecy, a zwłaszcza okolice krzyża, zaczną boleć, co sprawi, że każda jazda z użyciem lemondki będzie bardzo niekomfortowym doświadczeniem. To powód, dla którego koniecznie musisz wprowadzić do swojego programu ćwiczeń aktywności działających wzmacniająco na kręgosłup. Odpowiednie poradzi Ci każdy instruktor na siłowni, ewentualnie możesz również znaleźć ich sporo w sieci (np. „kocie grzbiety”).

2. Jazda rowerem szosowym

Każdy, kto próbował choć raz jazdy na rowerze szosowym, wie, że różni się ona znacznie od jazdy popularnym „góralem” czy rowerem miejskim. Zanim zasiądziesz na rower triathlonowy z lemondką, opanuj najpierw dobrze jazdę szosówką - zaczynając od wypinania butów z pedałów SPD, kończąc na pozycji kolarskiej.

3. Jazda z lemondką

Jeśli masz już odpowiednią zaprawę pleców, a jazda rowerem szosowym nie sprawia Ci żadnych problemów, czas na właściwe ćwiczenia z lemondką. Możesz zamontować ją do roweru szosowego lub triathlonowego. Początkowy trening powinien wyglądać następująco: 5 minut z użyciem lemondki na każde dziesięć minut jazdy, przy czym góra 15 minut ogólnie podczas całej sesji – ta zaś powinna trwać 30 minut. Po pierwszym tygodniu zwiększ czas sesji do godziny, z czego 10 minut na każde 15 minut jazdy powinno być praktyką z lemondką. Dzięki temu stopniowo przyzwyczajasz swoje ciało do przebywania w przygarbionej pozycji i oswajasz się z tą dość specyficzną formą jazdą.

O czym pamiętać podczas jazdy z lemondką?


Podczas jazdy z użyciem lemondki musisz pamiętać, że w ten sposób można jeździć tylko na odcinkach drogi, gdzie nie będzie się hamować ani często zmieniać kierunku jazdy. Przy krótszych fragmentach szosy z wieloma zakrętami i miejscami do omijania częste przekładanie rąk z lemondki na kierownicę jest sytuacją bardzo niekomfortową. Po zainstalowaniu lemondki musisz wyregulować siodełko, ponieważ przyjmujesz inną pozycję na rowerze niż normalna. Koniecznie obniż jego nos – inaczej każde pochylenie ciała będzie wiązać się z bolesnymi otarciami.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel